Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Pozrite sa, ako sa vyrába AeroMobil 4.0 XPF

Pozrite sa, ako sa vyrába AeroMobil 4.0 XPF
Imrich Maťo
Pozrite sa, ako sa vyrába AeroMobil 4.0 XPF

Slovenskú firmu AeroMobil a jej projekt lietajúceho automobilu netreba zvlášť predstavovať. Na našich stránkach vás o jej napredovaní a úspechoch pravidelne informujeme. Výrobca však teraz poodhalil časť výrobného procesu prototypu AeroMobil 4.0 XPF.

Aktuálnu verziu lietajúceho automobilu AeroMobil 4.0 sme videli naživo pri jeho slovenskej premiére a v týchto dňoch (až do nedele 5. mája 2019) ho môžete vidieť aj vy na bratislavskom autosalóne. Jeho výroba však bola, z pochopiteľných dôvodov, zahalená rúškom tajomstva.

Pozrite si

Videli sme AeroMobil 4.0, svetový unikát zo Slovenska

Pri príležitosti spomenutého autosalónu sa výrobca rozhodol čiastočne poodhaliť tento výrobný proces. V Bratislave sa už od konca minulého vyrábajú prvé komponenty z vysoko kvalitných uhlíkových kompozitov a firma postúpila vo výrobe nového funkčného prototypu ďalej.

Zdroj | AeroMobil

Do hangáru firmy AeroMobil boli dodané prvé výrobné formy pre nové letové testovacie vozidlo. Kompozitné formy sa digitálne skenujú, aby sa potvrdilo, že povrch nástroja
a rozmery zodpovedajú konštrukčnému návrhu predtým, ako sa použijú.

Pozrite si

AeroMobil sa bude vyrábať a predávať, poznáme jeho cenu

Zdroj | AeroMobil

Okrem chvostových plôch lietajúceho auta, ktoré sú už v procese finalizácie, dokončujú v bratislavskom hangári konštrukciu krídel. Ich výroba, geometria a aerodynamický profil sú špeciálne navrhnuté tak, aby zaistili spoľahlivé letové charakteristiky a manévrovateľnosť vozidla.

Zdroj | AeroMobil

Podľa plánu bol do hangáru doručený aj oceľový rám testovacieho prototypu a  úspešne prešiel prísnymi kontrolami kvality. Dôslednými pádovými testami prešlo aj zadné odpruženie lietajúceho vozidla, čo preukázalo, že zaťaženie pri pristátí funkčného prototypu zodpovedá výpočtom.

Zdroj | AeroMobil

Chvost prototypu letového vozidla AeroMobil 4.0 je vybavený kovovými konzolami pre systém riadenia letu a zadné odpruženie. Každá konzola bola precízne opracovaná a je umiestnená pomocou najnovších 3D meracích techník. Inštalácia konzol umožní uzatvorenie konštrukcie chvosta a postup do ďalšej etapy, montáže požadovaných riadiacich plôch.

Zdroj | AeroMobil
Pozrite si

AeroMobil zahviezdil na výstave v Číne, kde predstavil aj nový dizajn

Všetky kroky sú samozrejme v súlade s najvyššími normami a spĺňajú požadované technické a kvalitatívne parametre. AeroMobil sa ako jediný spomedzi európskych firiem, ktoré sa zaoberajú vývojom lietajúcich vozidiel, dostal až do významnej fázy, kedy si podal platnú prihlášku o typový certifikát od Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva.

Oproti konkurentom je výrazne popredu aj v tom, že pre účely certifikácie sa nový prototyp bude zalietavať už tento rok. V prípade, že bude žiadosť akceptovaná, AeroMobil bude môcť oficiálne prevádzkovať svoj lietajúci automobil v Európe a na ďalších svetových trhoch.

Zdroj