Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #iOS
  • 3 min.
  • 7.6.2022

Pozrite sa, ako Apple po rokoch zmení zamknutú obrazovku na iPhone

Pozrite sa, ako Apple po rokoch zmení zamknutú obrazovku na iPhone
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Pozrite sa, ako Apple po rokoch zmení zamknutú obrazovku na iPhone
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple včera večer na vývojárskej konferencii WWDC 2022 predstavil okrem iného najmä novú aktualizáciu svojho mobilného operačného systému. Nový iOS 16 spoznáte na prvý pohľad, do vienka totiž dostáva nový „Lockscreen“.

Vzhľad zamknutej obrazovky na iPhone sa za posledné roky príliš nezmenil. Oproti prvým verziám operačného systému iOS (pôvodne ešte nazvaného iPhoneOS), na nej už v novších verziách chýbal posuvník s nápisom „Slide to Unlock“, no princíp zamknutej obrazovky sa nezmenil. Videli ste na nej iba fotografiu, čas, dátum a prijaté notifikácie. To sa tento rok zmení.

Nový operačný systém iOS 16 so sebou prináša možnosť personalizácie zamknutej obrazovky. Tá začína už pri možnosti zmeny písma, akým má byť zobrazený čas a dátum. Tieto prvky sa navyše dokážu zobraziť aj za objektmi na fotografii, stačí si na zamknutú obrazovku nastaviť portrétovú fotografiu.

Zdroj | Apple

Pod dátum a čas si bude v iOS 16 možné umiestniť praktické widgety od kalendára cez počasie, kvalitu ovzdušia, budíky, časové zóny až po kruhy aktivít prepojené s Apple Watch. Mimochodom, aplikácia Aktivita bude po novom dostupná v systéme aj pre používateľov, ktorí Apple Watch (zatiaľ) nevlastnia.

Zdroj | Apple

Pokiaľ sa nebudete vedieť rozhodnúť, ktorú fotografiu si chcete nastaviť na zamknutú plochu, vybrať si ich môžete aj viacero a systém ich bude počas dňa automaticky striedať. K dispozícii budú aj špeciálne zamknuté obrazovky vrátane obrazovky v dizajne hnutia Pride, v dizajne aktuálneho počasia či astronické pozadie, ktoré ponúkne aj animáciu pri odomknutí zariadenia.

Pozrite si

Apple predstavil novú verziu iOS 16. Aké novinky prináša?

Špecialitou na zamknutej obrazovke bude aj funkcia Live Activities, ktorá vám umožní vidieť na zamknutej obrazovke aktuálne prebiehajúce udalosti. Môže ísť o priebeh športového zápasu, ale aj sledovanie donášky jedla či objednávky. Tieto informácie uvidíte priamo na displeji bez potreby odomykania smartfónu.

Zaujímavým detailom je aj presun notifikácií do spodnej časti obrazovky. Dôvodom je najmä to, že v hornej časti bude mať väčšina používateľov nové widgety, ale zrejme aj fakt, že Apple vyrába čoraz väčšie smartfóny.

Zdroj | Apple

Podobne ako je to s ciferníkmi na Apple Watch, aj na iPhone si budete môcť vytvoriť viacero personalizovaných zamknutých plôch, medzi ktorými budete môcť rýchlo prepínať podľa nálady a príležitosti. Apple vám ich však umožní previazať aj s rôznymi režimami Môj čas. Iný dizajn zamknutej obrazovky tak môžete mať doma, v práci, pred spaním či v noci.

Zdroj | Apple

Nový operačný systém iOS 16 si môžu vývojári stiahnuť už dnes. Verejná beta verzia bude pre bežných používateľov dostupná v priebehu júla a finálna verzia bude spolu s novou generáciou smartfónov od Apple vydaná na jeseň.

Zdroj