Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Pozor, známa četovacia aplikácia má problém so zabezpečením a šifrovaním!

Pozor, známa četovacia aplikácia má problém so zabezpečením a šifrovaním!
Zdroj | rawpixel (Pixabay)
Michal Sobek
Pozor, známa četovacia aplikácia má problém so zabezpečením a šifrovaním!
Zdroj | rawpixel (Pixabay)
Zdroj | rawpixel (Pixabay)

Populárna četovacia aplikácia, ktorá ponúka aj videohovory, nie je taká bezpečná a šifrovaná ako o sebe tvrdí. Bola nájdená vyrovnávacia pamäť nešifrovaných súkromných správ používateľov.

Pozrite si

Facebook pridá do svojej aplikácie nové okno. Pozrite sa na čo slúži

Aplikácia JusTalk je obľúbená predovšetkým v Ázii a celosvetovo  má okolo 20 miliónov používateľov. Dokonca jej verzia určená pre komunikáciu detí, JusTalk Kids, má v Obchode Play viac ako milión stiahnutí.

Zdroj | NordWood Themes

Za aplikáciou JusTalk stojí Juphoon, cloudová spoločnosť so sídlom v Číne, ktorá službu spustila v roku 2016 a teraz ju vlastní a prevádzkuje spoločnosť Ningbo Jus. Tá však podľa všetkého zdieľa rovnakú kanceláriu, ako je uvedená na webovej stránke Juphoon.

JusTalk hovorí, že obe jej aplikácie sú šifrované end-to-end, kde si správy môžu prečítať iba ľudia v konverzácii, a dokonca na svojej webovej stránke sa chváli, že iba vy a osoba, s ktorou komunikujete, ich môžete vidieť a že tím JusTalk nebude mať k nim prístup.

Pozrite si

Predplatné už aj na Instagrame? Za tento obsah si zaplatíte

To ale nie je úplne pravda. Po preskúmaní obrovskej vyrovnávacej pamäte interných údajov sa odhalilo, že zahŕňa milióny užívateľských správ spolu s presným dátumom, časom ich odoslania a telefónnymi číslami odosielateľa aj príjemcu. Údaje obsahovali aj záznamy hovorov.

Pretože každá správa zaznamenaná v údajoch obsahovala každé telefónne číslo v rovnakom čete, tak bolo možné sledovať celé konverzácie, a to aj od detí, ktoré používali aplikáciu JusTalk Kids.

Zdroj | JustTalk

Interné údaje zahŕňali aj podrobné údaje o tisíckach používateľov zhromaždených zo smartfónov v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve, Indii, Saudskej Arábii, Thajsku a Číne.

Údaje obsahovali aj záznamy z tretej aplikácie, JusTalk 2nd Phone Number, ktorá používateľom umožňuje generovať virtuálne telefónne čísla na použitie namiesto ich súkromného čísla. Preskúmanie niektorých z týchto záznamov odhalilo mobilné telefónne číslo používateľa, ako aj každé dočasné telefónne číslo, ktoré vygeneroval.

Pozrite si

9 + 1 tipov ako ušetriť na elektronike

Toto je teda aktuálne najnovší únik údajov v Číne. Začiatkom tohto mesiaca bola z databázy šanghajskej polície uloženej v cloude Alibaba stiahnutá obrovská databáza približne 1 miliardy čínskych obyvateľov a niektoré údaje boli zverejnené online.

Zdroj