Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Povinné PZP pre elektrokolobežky? EÚ schválila nové nariadenie

Povinné PZP pre elektrokolobežky? EÚ schválila nové nariadenie
Zdroj | Ninebot by Segway
Tomáš Šmidák
Povinné PZP pre elektrokolobežky? EÚ schválila nové nariadenie
Zdroj | Ninebot by Segway
Zdroj | Ninebot by Segway

Od roku 2024 začne platiť nové nariadenie Európskej únie o PZP pre elektrické kolobežky. Budete ho potrebovať aj vy?

Vo veľkých mestách neustále narastá počet ľudí, ktorí si kupujú elektrické kolobežky alebo si ich prenajímajú. Niet sa čomu čudovať, nakoľko pohyb po meste s ňou je rýchly a efektívny.

Zdroj | Bolt

Navyše prevádzkovanie elektrickej kolobežky nestojí používateľa takmer nič, teda v prípade, že ju sami vlastníte. S narastajúcou popularitou, však prichádzajú aj otázky o ich bezpečnosti. Kolobežkári si svojim, často bezohľadným správaním na cestách a chodníkoch, vybudovali veľmi zlú reputáciu medzi všeobecnou verejnosťou.

Pozrite si

Segway ukázal štýlový elektrický skúter eScooter E110A, dostupný bude aj v EÚ

Podľa štatistík UNIQA patria medzi najčastejšie škody nahlásené z jazdy na elektrickej kolobežke nárazy do motorových vozidiel stojacich na ulici. Ďalším v poradí, sú po tom zrážky s chodcami.

Zdroj |  YMPK Law Group

V prípade, že zrážku s chodcom alebo vozidlom zapríčinil vodič elektrickej kolobežky, za nehodu je zodpovedný on. Ak má uzatvorené poistenie domácnosti, škodu v tomto prípade hradí poisťovňa, či sa tak stane na Slovensku alebo v zahraničí.

Pozrite si

Zlí vodiči si za poistenie Tesly priplatia, autá o nich zbierajú “tony” dát

Na zvýšený počet kolízií, spôsobených jazdcami na elektrokolobežkách reagovala aj Európska únia. Tá vydala nariadenie, podľa ktorého budú musieť mať majitelia týchto dopravných prostriedkov, od 1. januára 2024 uzatvorené PZP. Týkať sa to bude všetkých kolobežiek a segwayov s rýchlosťou vyššou ako 25 km/h.

Zdroj | Future Motion

Poplatku sa nevyhnú ani kolobežky, ktorých rýchlosť je 14 km/h a hmotnosť je nad 25 kg. Výnimku dostali jedine elektrobicykle, aj keď ich maximálna rýchlosť je často vyššia ako pri bežných elektr. kolobežkách. Nechali si ju uplatniť len niektoré krajiny. Medzi nimi napr. Nemecko a Francúzsko.