Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Poskladali sme monopost F1 tímu McLaren z 1 432 dielikov stavebnice LEGO

Poskladali sme monopost F1 tímu McLaren z 1 432 dielikov stavebnice LEGO
Stanislav Vinc
Poskladali sme monopost F1 tímu McLaren z 1 432 dielikov stavebnice LEGO

Po napínavej sezóne 2021 sa už tento víkend začína písať nová kapitola Formuly 1 s novými monopostmi, pravidlami, staro-novými jazdcami a zároveň možno aj novými adeptmi na pódiové priečky. Fanúšikovia stavebnice LEGO však môžu v tomto odobí jasať dvojnásobne. Do predaja sa totiž dostal nový set LEGO McLaren Formula 1 42141.

Len hŕstka vyvolených má možnosť sadnúť si za volant monopostu formuly 1, ešte menej si ho môže vystaviť doma, v kancelárii resp. v osobnom múzeu. Na plnenie snov tu však našťastie máme obľúbenú dánsku stavebnicu LEGO, ktorá tentokrát spojila sily s „papájovým“ pretekárskym tímom McLaren Racing.

Ak sledujete pozorne dianie okolo tohto vrcholového šampionátu, tak určite viete, že tento rok uvidíme na okruhoch úplne nové monoposty podliehajúce novým pravidlám. Tímy na nich pritom pracujú doslova do poslednej chvíle, čo v praxi znamená, že LEGO pracovalo na sete LEGO Technic 42141 súbežne s tým, ako samotný McLaren vyvíjal tohtoročný monopost MCL36.

V popise tohto setu preto nenájdete napísané, že ide o repliku tohtoročného monopostu, pretože nejde. Ide síce o výsledok úzkej spolupráce LEGO a tímu McLaren Racing, no v praxi ide skôr o hybrid minuloročného a tohtoročného monopostu s úpravami po vzore skorších prototypov alebo oficiálnej makety samotnej medzinárodnej automobilovej federácie (FIA).

Výsledok? Úchvatný model, ktorý je radosť skladať a rovnako následne obzerať.

Set 42141 patrí do série Technic, čomu odpovedá aj sústava dostupných dielikov. Tých je v balení celkovo 1 432, pričom väčšinu z nich tvoria technické piny a s nimi súvisiace sloty, resp. tzv. technické trámy. Tuhú konštrukciu zloženú z týchto dielikov v závere prekrývajú estetické kryty, ktoré dizajnérom LEGO umožnili bojovať hranatými kockami so zaoblenými hranami reálneho monopostu, úspešne.

Slovíčkom Technic sa však netreba nechať odstrašiť, tento set rozhodne nepatrí v rámci danej série medzi tie najnáročnejšie. Pokiaľ máte doma aj menších fanúšikov stavebnice LEGO či šampionátu F1, do skladania sa pokojne môžete pustiť aj s nimi. Komplikovanými pri skladaní sú iba pohyblivé časti ako je riadenie, odpruženie a pohon, ako aj viacnásobné spájanie pinov s trámami.

Kontúry finálneho modelu začína set naberať po niekoľkých desiatkách minút skladania, pričom jeho dĺžka vás možno ako nás príjemne prekvapí. Ani sme si neuvedomili, že na dĺžku má mať LEGO McLaren F1 vo finále až 65 centimetrov.

Set obsahuje dokopy až 66 nálepiek, ich počet si však pri skladaní ani neuvedomíte. Mnoho z nich totiž na dieliky nalepíte už v priebehu skladania a na záver vás čakajú iba veľké, teda jednoducho nalepiteľné nálepky sponzorov.

Pozrite si

Poskladali sme obrovskú motorku BMW M 1000 RR z kociek LEGO!

Z pohľadu lakovania sa výsledný model podobá viac na minuloročný monopost, čo je asi dobre. Úprimne si neviem dosť dobre predstaviť, ako by na modeli tohtoročného monopostu vyzeral nový sponzor Google, ktorý okrem veľkého loga operačného systému Android v zadnej časti na monoposte dostal aj priestor na kolesách, ktoré zdobia farby internetového prehliadača Chrome. Tu kolesá prekrýva jednoliaty dielik s nálepkou pneumatík do mokrého počasia.

Pútavé farby tímu McLaren Racing a detailne prepracované prepojenia dielikov LEGO majú za následok, že z finálnej stavebnice nebudete vedieť spustiť oči. LEGO Technic 42141 doslova svieti v každom priestore, do ktorého ho umiestnite a púta na seba pozornosť aj tých, ktorí ešte čaru stavebnice LEGO či šampionátu F1 ešte neprepadli.

Oficiálna cena 179,99 € za tento set podľa nás preto rozhodne stojí za to. Na výmenu za ňu totiž dostanete nielen zábavu pri samotnom skladaní, ale aj nadčasovú ozdobu do vašej domácnosti či kancelárie, ktorá vám vyčarí úsmev na tvári stále, keď okolo nej prejdete.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.