Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Porsche Mission E Cross Turismo – elektrický crossover oficiálne predstavený

Porsche Mission E Cross Turismo – elektrický crossover oficiálne predstavený
Zdroj | Porsche
Stanislav Vinc
Porsche Mission E Cross Turismo – elektrický crossover oficiálne predstavený
Zdroj | Porsche
Zdroj | Porsche

Porsche si na ženevský autosalón prinieslo nový model pre milovníkov elektromobilov. Nový Mission E Cross Turismo má parametre športového vozidla, no ponúka pohodlie na každodenné jazdenie.

https://youtu.be/riP-FnzUBtA

Porsche Mission E Cross Turismo je štvordverový elektromobil z kategórie CUV (Cross Utility Vehicle), ktorý s pohonom všetkých štyroch kolies a 800-voltovou architektúrou ponúka zrýchlenie na 100 km/h za 3,5 sekundy. Za 12 sekúnd sa tento elektromobil dokáže dostať na rýchlosť 200 km/h.

Zdroj | Porsche

Inak povedané, pohon tohto elektromobilu ponúka výkon 600 koní, teda 440 kW. To znie ako popis športového vozidla, no Mission E Cross Turismo má byť praktické vozidlo na každodenné jazdenie a na rodinné výlety. Na jedno nabitie údajne prejde 500 kilometrov, pričom na dojazd 400 kilometrov sa nabije už za 15 minút.

Zdroj | Porsche

Interiér vozidla je priestranný a to platí aj pre kufor, ktorý je možné rozšíriť sklopením zadných sedadiel. V strede palubnej dosky a pred pasažierom na prednom sedadle sa nachádza dotykový širokouhlý displej a vodič má za volantom k dispozícii TFT displej s tromi kruhovými grafickými zobrazovačmi údajov. Samozrejme nechýba head-up displej, ktorý vodičovi poskytne dôležité informácie o aktuálnej rýchlosti, predpísanej rýchlosti a navigáciu.

https://youtu.be/oa5F1cWLnRg

K bezpečnému ovládaniu palubného počítača má prispieť aj kamera, ktorá bude sledovať, kam sa vodič pozerá. Grafické prvky sa tak zmenšia v prípade, že na nich vodič nepozerá a naopak zväčšia a zvýraznia sa tie, na ktoré sa pozerá. Všetky časti automobilu, vrátane klimatizácie, sa budú ovládať cez dotykový displej. Niektoré nastavenia sa však dajú vykonať aj z telefónu, tabletu či zo smart hodiniek. Takýmto spôsobom si vodič môže vopred nastaviť navigáciu, či zapnúť klimatizáciu.

Zdroj | Porsche
Zdroj | Porsche
Zdroj | Porsche

Porsche to s automobilovou digitalizáciou myslí vážne, pretože k autu ponúka zhruba 20 digitálnych služieb a aplikácií. Jednou z aplikácií je aj DestinationsApp, ktorá má slúžiť na organizáciu výletov. Aplikácia má umožňovať rezerváciu hotelov, reštaurácií či atrakcií a vopred vodičovi pripraví navigáciu, správnu hudbu a ambientné osvetlenie vozidla.

Pozrite si

Porsche ukázalo nové Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo

Porsche Mission E Cross Turismo je aktuálne koncept, ktorý ale má blízko k výrobe. Sériovo vyrábané vozidlo vychádzajúce z tohto konceptu sa má verejnosti ukázať už budúci rok.

Zdroj