Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs. jeho predchodca. Je novinka v niečom horšia?

Samsung Galaxy S22 Ultra vs. jeho predchodca. Je novinka v niečom horšia?
Michal Sobek
Samsung Galaxy S22 Ultra vs. jeho predchodca. Je novinka v niečom horšia?

Spoločnosť Samsung nedávno predstavila novú vlajkovú sériu smartfónov Galaxy S22. Vrcholný model Ultra konečne ponúka zabudovaný S Pen a stáva sa nástupcom radu Note. Čím sa ešte líši oproti svojmu predchodcovi S21 Ultra?

Pozrite si

Samsung Galaxy S22 Ultra ponúkne konečne S Pen priamo v tele!

Minulý rok boli všetky tri modely Galaxy S21 (S21, S21+ a S21 Ultra) dizajnovo veľmi podobné a mali viac zaoblené hrany. Novinky Galaxy S22 a S22+ od modelu Ultra rozpoznáte už na prvý pohľad.

Galaxy S22 Ultra má oveľa hranatejší dizajn a je jasné, že práve tento model je duchovným nástupcom radu Note, preto by sa mu skôr hodilo meno Samsung Galaxy S22 Note.

Čo sa týka rozmerov, tak novinka je o trochu nižšia (163,3 vs. 165,1 mm), podstatne širšia (77,9 vs. 75,6 mm) a hrúbka 8,9 mm je absolútne totožná. Nezmenila sa ani hmotnosť, ktorá je v oboch prípadoch 229 gramov, čo už v ruke a vo vrecku rozhodne pocítite.

Pozrite si

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G – nový kráľ S-série vracia úder

Čo sa tiež nezmenilo je veľkosť a rozlíšenie displeja. Oba smartfóny ponúkajú 6,8-palcový jemne zahnutý AMOLED displej s QHD rozlíšením a 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou. S22 Ultra ale prináša novú generáciu LTPO displeja, čo je technológia, ktorá upravuje obnovovaciu frekvenciu na základe zobrazovaného obsahuje. Novinka to dokáže v rozmedzí od 1 Hz do 120 Hz. Navýšenie dostal aj maximálny jas displeja až 1 750 nitov (S21 Ultra má 1 500 nitov). V oboch paneloch je zabudovaná ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov.

Nezmenilo sa ani to, že S22 Ultra bude dostupný s dvomi rôznymi procesormi. U nás s Exynosom 2200 a na iných trhoch aj so Snapdragonom 8 Gen 1. Exynos 2200 je nový procesor z dielne Samsungu vyrobený 4-nanometrovým výrobným procesom. To znamená vyšší výkon a menšiu záťaž na baterku. S21 Ultra mal Exynos 2100 (5 nm).

Hlavné fotoaparáty majú rovnaké 108-megapixelové rozlíšenie s optickou stabilizáciou, avšak novinka prichádza s technológiou Dual Pixel AF, ktorá spája 9 susediacich pixelov do jedného a prítomná je vylepšená umelá inteligencia.

Rovnaká zostava je aj 12-megaixelových ultra-širokouhlých snímačov, no v prípade S22 Ultra sa môžete spoľahnúť na ešte kvalitnejšie snímky, a to vďaka spomínanej umelej inteligencii. Štvoricu pri oboch modeloch dopĺňa dvojica 10-megapixelových snímačov pre trojnásobný a desaťnásobný zoom. Predné selfie kamery majú zhodných 40 MPx.

Najväčšia novinka sa nachádza vo vnútri. Samsung upustil od nepraktického voliteľného puzdra v S21 Ultra, do ktorého ste zasúvali dotykové pero S Pen. Puzdro len rozširovalo samotnú šírku prístroja. Tento rok išiel na to Samsung dômyselnejšie a po vzore série Note integroval dotykové pero S Pen priamo do tela prístroja.

Dotykové pero bude možné využívať nielen na kreslenie, ale aj písanie poznámok, ktoré bude smartfón schopný prekonvertovať do textovej formy. Pri rozpoznávaní textu podporuje Samsung už 88 jazykov vrátane slovenčiny a češtiny.

 

Vzhľadom na to, že v tele nájdeme S Pen sa nejako nezmenila kapacita batérie, ktorá je v oboch prípadoch 5 000 mAh. Ako už tušíte, aj tento rok budete v balení márne hľadať nabíjací adaptér. Samsung ide ekologickou cestou menšieho balenia. Došlo k navýšeniu maximálnej rýchlosti nabíjania, ktorá je teraz na úrovni 45 W, namiesto 25 W v S21 Ultra. Ako ale vyšlo z testov, samotný smartfón nabijete výkonnejšou nabíjačkou iba o pár minút rýchlejšie. K dispozícii je samozrejme bezdrôtové aj reverzné nabíjanie.

Pozrite si

45-wattové nabíjanie Samsungu Galaxy S22+ a S22 Ultra nemá žiaden význam

Cena 1 249 eur sa nezmenila, avšak v základnej konfigurácii dostanete 8 GB RAM namiesto 12 GB, ako tomu bolo pri predchodcovi. Ak ste boli fanúšikom série Galaxy Note a hľadáte niečo aktuálnejšie, tak novinka Galaxy S22 Ultra je konečne pre vás to pravé orechové.