Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Populárna aplikácia zdražuje predplatné, niektorým používateľom až o 100 %

Populárna aplikácia zdražuje predplatné, niektorým používateľom až o 100 %
Zdroj | Lysander Yuen
Stanislav Vinc
Populárna aplikácia zdražuje predplatné, niektorým používateľom až o 100 %
Zdroj | Lysander Yuen
Zdroj | Lysander Yuen

Kým pred rokmi sme si museli zvykať, že vývojári aplikácií postupne prechádzajú z jednorázového poplatku na mesačné, resp. ročné predplatné, dnes si zas musíme zvykať na ich zdražovanie.

Krátko po zdražovaní predplatnej streamovacej služby HBO Max prišiel rad aj na populárnu športovo-sociálnu aplikáciu Strava. Cena jej predplatného sa zvyšuje po prvý krát od jeho spustenia, no skutočne zvláštnym spôsobom.

Aplikácia Strava je určená na sledovanie športových výkonov, ktoré je priamo v aplikácii možné zdieľať s ostatnými používateľmi prostredníctvom priateľstiev, skupín či výziev. Sledovanie aktivít, synchronizácia so zariadeniami, sociálna sieť a podobné funkcie sú v aplikácii dostupné zadarmo, ďalšie sa používateľovi odomknú až v rámci predplatného.

Obsah pokračuje pod reklamou

Medzi spoplatnené funkcie aplikácie patrí napr. plánovanie trasy, súťaženie v segmentoch, tréningová funkcia či pokročilé metriky, ktoré v aplikácii využijú najmä poloprofesionálni a profesionálni športovci. Predplatné Strava Premium bolo doposiaľ dostupné za 7,99 € mesačne, resp. 59,99 € ročne, čo sa teraz mení. Ako však upozorňuje portál DC Rainmaker, v tomto zdražovaní je poriadny chaos, v ktorom sa podľa neho nevyzná ani samotná Strava.

Používatelia aplikácie totiž začali v uplynulých týždňoch dostávať e-maily upozorňujúce na zdraženie ich predplatného, niektorí priamo od Stravy, niektorí od Apple a iní sa zas o zdražení dozvedeli až z bankového výpisu. Keď sa však o tieto informácie začali vzájomne deliť, rýchlo zistili, že každému predplatné zdraželo o inú sumu. Niektorí si zaň priplatia 32 %, niektorí 50 % či dokonca 100 %, bez akéhokoľvek jasného vysvetlenia zo strany Stravy.

Otázkou teda je, koľko vlastne po novom stojí predplatné Strava Premium? Odpoveď žiaľ nemá ani samotná Strava. Ako ukazuje DC Rainmaker vo svojom videu, Strava mu odmietla odpovedať na to, aké sú nové finálne ceny mesačného a ročného predplatného v eurách, librách a dolároch. Dobrou správou pre slovenských a českých používateľov však je, že našich krajín sa zdražovanie nedotkne a v platnosti zostávajú vyššie spomínané čiastky.

Strava v článku podpory vysvetľuje, že zdražovanie zasiahne iba používateľov v Austrálii, Brazílii, Kanade, Francúzsku, Nemecku, Indonézii, Španielsku, Spojenom kráľovstve a USA. Zdraženie pocítia tí, ktorí si službu predplatili ešte pred 23. novembrom 2022, ostatní za službu v spomínaných krajinách už pravdepodobne platia vyššiu čiastku.

Keďže autor videa nedostal jasnú odpoveď na otázku o cenách predplatného, pomocou VPN služby sa rozhodol vyskúšať si jeho objednávku virtuálne z rôznych krajín. Výsledná tabuľka je naozaj zaujímavá a ukazuje, že cena predplatného sa výrazne líši nielen v celosvetovom merítku, aj medzi jednotlivými krajinami EÚ.

KrajinaMesačneRočne
Austrália$14,99$99,99
BrazíliaR$22,90R$149,90
Francúzsko9,99 €59,99 €
Holandsko10,99 €69,99 €
Indonézia85 000 Rp549 000 Rp
Kanada$14,99$99,99
Nemecko10,99 €74,99 €
Slovensko7,99 €59,99 €
Španielsko7,99 €49,99 €
Spojené kráľovstvo8,99 £54,99 £
Spojené štáty$11,99$79,99
Taliansko7,99 €59,99 €

Strava nikde oficiálne nové ceny nezverejnila a používatelia, ktorí si aktuálne Premium predplácajú, sa novú cenu dozvedia najskôr po 2. februári alebo najneskôr 30 dní pred obnovením ich predplatného. Spoločnosť nepublikovala ani žiaden blog, v ktorom by nové ceny vysvetlila či obhájila.

Nový cenník však nepochybne prinúti mnohých používateľov zvážiť, či im Premium predplatné skutočne stojí aj za vyššie ceny. V spomínaných krajinách je zdraženie predplatného pre niektorých používateľov naozaj výrazné, zatiaľ čo Strava samotnú službu za posledné roky nijak zvlášť nezatraktívnila. Pripraviť by sa tak v najbližších mesiacoch mala na poriadny úbytok používateľov, ktorí pri plošnom zdražovaní všetkých tovarov a služieb Premium predplatné vyškrtnú zo svojich výdavkov medzi prvými položkami.