Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ponorí sa Rusko do digitálnej tmy? Chystá sa odpojiť od internetu

Ponorí sa Rusko do digitálnej tmy? Chystá sa odpojiť od internetu
Zdroj | UNIQA
Richard Pliešovský
Ponorí sa Rusko do digitálnej tmy? Chystá sa odpojiť od internetu
Zdroj | UNIQA
Zdroj | UNIQA

Podľa uniknutých dokumentov sa Rusko pripravuje, aby v piatok 11. marca previedlo všetky internetové služby na ruské servery. Je to vôbec možné?

Telegramový kanál „ZaTelecom” zverejnil vládne ruské vládne informácie, ktoré naznačujú, že sa Rusko pripravuje na vypnutie „externého“ internetu. To by zabránilo sledovať slobodné média, ale najmä úplne odstrihlo útoky hekerských skupín ako je Anonymus či NB65.

Anonymus vo svojom tweete informuje o tomto drastickom kroku, ktoré odstrihne ľudí od informácií, zavedie cenzúru a poriadne skomplikuje život ruských firiem. Hekeri vyzývajú: Poďme zvýšiť tlak!

Pozrite si

Anonymous hackli ruské televízie, divákom ukázali zábery z vojny

Ruský nezávislý server Meduza oslovil experta Sarkisa Darbinyana, kyberprávnika a spoluzakladateľa komunity Roskomsvoboda, aby vysvetlil, ako je takýto scenár možný a čo by mali Rusi robiť, ak sa tak stane. Ten sa vyjadril, že okamžité odstavenie od svetového internetu nie je pravdepodobné. Dôvod je jednoduchý, ruská ekonomika je naviazaná na globálnu sieť.

Ako by fungoval „nezávislý“ internet?

Išlo by o vytvorenie kópie globálneho internetu v Rusku s národným systémom názvov domén, s národným registrom adries a s národnými ruskými službami s „ru“ a „rf“ domén.

S „nezávislým“ internetom bude možné prejsť na akýkoľvek zdroj, stačí skopírovať databázu doménových mien, ktorá priraďuje IP adresy a pokiaľ ju cenzor Roskomnadzor nezaradí do čiernej listiny, bude fungovať. Ak je však zablokovaný, poskytovatelia obmedzia priamy prístup a v takýchto situáciách VPN vôbec nepomôže. V tomto prípade bude celá infraštruktúra veľmi ľahko ovládateľná a Rusko sa ponorí do digitálnej tmy.

Ako ostať v spojení so svetom?

Momentálne treba stiahnuť čo najviac nástrojov, ktoré pomáhajú ostať on-line. Odporúčajú sa aplikácie Psiphon alebo prehliadač Tor. Ak sa však úplne preruší komunikácia s vonkajším svetom bude treba hľadať iné spôsoby, ktoré nesúvisia s globálnym internetom. Napríklad cez Starlink od SpaceX. To však môže byť pre ich majiteľov doslova životu nebezpečné.

Darbinyan odhaduje pravdepodobnosť odstrihnutie sa od globálneho internetu na 1:1.

Zdroj