Reklama

Pomôže petícia vzniku prvého virtuálneho operátora na Slovensku?

Zdroj | Samsung
Richard Pliešovský
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Viete o tom, že Slovensko je jednou z posledných krajín EÚ bez samostatných virtuálnych operátorov? Výsledkom toho je menšia konkurencia a dlhodobo jedna z najvyšších cien mobilného telefonovania a najmä dátovania. Občianska iniciatíva Chcem si vyberať spúšťa petíciu, ktorá by mohla rozvíriť stojaté vody v tomto odvetví.

Aké sú fakty? Kým v EÚ prevádzkujú mobilní virtuálni operátori (podľa asociácie MVNO Europe) 10 % všetkých SIM kariet a v niektorých krajinách dosahuje ich trhový podiel 15 až 20 %, na Slovensku plnohodnotní virtuálni operátori stále neexistujú. Za značkami ako Juro, FunFón, Tesco mobile či Radosť, ktoré vystupujú ako virtuálni operátori, v skutočnosti stoja priamo prevádzkovatelia mobilných sietí (Telekom, Orange, O2).

Pozrite si

Najpredávanejšie telefóny u operátorov (júl 2021)

Žiaden konkurent na obzore neveští pre používateľov nič dobré. Málo inovácií a vyššie ceny. Slovensko patrí ku krajinám s najdrahšími službami za mobilné telefonovanie a dáta. Potvrdzuje to priamo analýza Európskej komisie (2018, 2019, 2020) ale aj rebríček portálu Cable. Ten zoraďuje krajiny podľa cien mobilných dát od najlacnejších po najdrahšie. Slovensko sa v tohtoročnom hodnotení ocitlo spomedzi 230 štátov sveta na 161. priečke. Oproti predošlému porovnaniu si tak pohoršilo až o 40 miest, v únii teda patríme k najdrahším. Priemerná cena za 1 GB dát je na Slovensku podľa Cable asi 70-krát vyššia ako v Izraeli, ktorý v porovnaní dopadol najlepšie.

Zdroj | Pixabay

Občianska iniciatíva Chcem si vyberať rozbieha petíciu, ktorej cieľom je vytvorenie podmienok pre vznik virtuálnych operátorov. Chce dosiahnuť na našom trhu rovnaký stav, aký je v drvivej väčšine iných krajín EÚ. Tam fungujú desiatky virtuálnych operátorov a vďaka tomu vzniká aj väčší tlak na koncové ceny služieb.

Petícia bude adresovaná Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, Ministerstvu dopravy a výstavby, Národnej rade Slovenskej republiky a Protimonopolnému úradu. Signatári v nej požiadajú regulačný úrad o intenzívne využívanie jeho kompetencií a možností na zvýšenie hospodárskej súťaže, vrátane vytvárania podmienok pre vstup virtuálnych mobilných operátorov.

Pozrite si

Aké zariadenia pribudli u operátorov? (júl 2021)

„Hlavný nástroj, ktorý má úrad vo svojich rukách, je spájať prideľovanie frekvencií pre verejné mobilné siete vždy s podmienkou sprístupnenia siete na veľkoobchodnom princípe, za podmienok umožňujúcich replikovať maloobchodnú ponuku,“ hovorí M. Rybárik, jeden zo signatárov petície.

Aký máte názor na ceny za mobilné služby? Myslíte si, že je priestor na zníženie cien?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.