Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Poľnohospodári plačú. Pozrite sa, kde všade je na Slovensku extrémne sucho

Poľnohospodári plačú. Pozrite sa, kde všade je na Slovensku extrémne sucho
Zdroj | čtk
Michal Sobek
Poľnohospodári plačú. Pozrite sa, kde všade je na Slovensku extrémne sucho
Zdroj | čtk
Zdroj | čtk

Slovensko trápia v posledných dňoch extrémne horúčavy s čím sú spojené aj suchá. Situácia je kritická a vďaka portálu Intersucho si viete presne pozrieť, kde je situácia najhoršia.

Pozrite si

Megasúboj 5 elektrických kolobežiek s výkonom do 350 W

Web Intersucho funguje od roku 2012 a už 10 rokov sleduje vývoj sucha v Čechách, na Slovensku a v strednej Európe. Disponuje rôznymi grafmi aj predpoveďami, ktoré sa týkajú intenzity sucha, deficitu pôdnej vlahy, nasýtenia pôdy a dopadov na lesy, vegetáciu a poľnohospodárstvo.

Zdroj | Intersucho

Situácia je na Slovensku mimoriadne zlá. Ako uvádza web Intersucho, tak odchýlka sucha je na veľkej časti územia Slovenska, uvádza sa hodnota 36 %, na úrovni S5, čo značí extrémne sucho. Pre porovnanie, v Bratislave spadlo od začiatku roka 250 mm zrážok, v Košiciach to bolo 170 mm. Taký Sliač hlási iba 50 mm zrážok.

V povrchovej vrstve je extrémne sucho na 39 % územia Slovenska, a tiež zasahuje väčšinu východného Slovenska a časť stredného Slovenska. Na tento problém upozornil portál FonTech.sk.

Zdroj | Intersucho

Napríklad obec Pača v okrese Rožňava už vyhlásila mimoriadnu situáciu, pretože obecné vodojemy sú takmer prázdne a musia ich dopĺňať pomocou cisterien. Situácia je dokonca taká zlá, že obec vyzýva obyvateľov, aby šetrili pitnou vodou a obmedzili polievanie záhrad či napúšťanie bazénov. Starosta obce ale upokojuje, že neďaleko našli možný vodný zdroj, ale musia sa o tom poradiť s hydrogeológom. Nový vrt by však trval mesiace a starosta sa obáva aj nedostatku financií.

Pozrite si

Volvá sa budú vyrábať v Košiciach! Vieme podrobnosti

Zákaz polievanie záhrad a napúšťanie bazénov platí aj pre obce a mestá na Horehroní, strednom Pohroní a v Honte. Nie sme však na tom najhoršie. Problémy hlási napríklad Taliansko, kde je najintenzívnejšie sucho za posledných 70 rokov.

Zdroj