Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Polestar O₂ je parádny koncept elektrického športiaku s integrovaným dronom

Polestar O₂ je parádny koncept elektrického športiaku s integrovaným dronom
Tomáš Kuník
Polestar O₂ je parádny koncept elektrického športiaku s integrovaným dronom

Automobilka Polestar sa pochválila veľmi zaujímavým konceptom futuristického športového auta s plne elektrickým pohonom. Orientuje sa nielen na moderné prvky, ale aj celkovú udržateľnosť. Zároveň však prekvapuje integrovaným dronom.

Koncepty vždy dávajú veľmi zaujímavý pohľad do blízkej či o niečo vzdialenej budúcnosti, ktorá sa môže stať aj našou súčasnosťou. Jeden takýto špeciálny koncept priniesla elektrická automobilka Polestar s modelom O₂. Výkonný a parádne vyzerajúci kabriolet spája športové prvky s novými technológiami a špeciálnymi funkciami.

Sklápateľná strecha je pri mnohých kabrioletoch štandard, takže prítomnosť tejto funkcie asi ničím neprekvapí. Vysúvateľný dron v zadnej časti už však nemá len tak hocijaké auto. Polestar O₂ je ale jedným z nich. Stlačením jedného tlačidla sa nad vami začne vznášať dron s autonómnym riadením. Jedinečné zážitky z ciest dokáže sám nahrávať v tých najlepších uhloch. Po ukončení nahrávania dokáže pristáť aj do idúceho auta.

Predpokladáme, že ak by aj takáto funkcia niekedy prišla do sériovej výroby, do auta idúceho 130 km/h po diaľnici asi pristáť nedokáže. Avšak, to je iba „detail“. Po pristáti je možné nahrané zábery postrihať priamo v aute a zdieľať ich s celým svetom. Polestar síce auto označuje ako športové, žiadne konkrétne špecifikácie výkonu neprináša. Zároveň ale tvrdia, že elektrický zážitok z jazdy nie je iba o výkone, ale aj o riadení, odozve či kontrole nad vozidlom.

Pre dosiahnutie najlepšieho balansu je karoséria Polestar O₂ vytvorená z rôznych tried hliníka, čím sa kombinuje to najlepšie z každého. Takýto prístup vytvára štruktúru, ktorá je tuhá, extrémne ľahká a so skvelou odozvou, vďaka čomu dokáže Polestar O₂ ponúknuť jedinečný zážitok z elektrickej jazdy. Zároveň, presne tieto kroky pomáhajú k vyššej udržateľnosti. Nielen materiály použité v interiéri sú toho dôkazom, ale aj samotný základ celej konštrukcie.

Pozrite si

Polestar chce byť uhlíkovo neutrálny do konca dekády! Čo zo znamená?

Štandardne, vozidlá s hliníkovou karosériou sú zošrotované do jednej kocky, ktorá je rozdrvená. No keďže takýmto spôsobom prichádza k spájaniu rôznych tried hliníka do jedného, výsledným produktom je hliník nižšej triedy. Podľa Polestar teda nejde o recykláciu, ale naopak downcykláciu. Karoséria Polestar O₂ je však zložená z jasne označených tried hliníkov, vďaka čomu je možné odseparovať totožné typy pre plnohodnotnú recykláciu a opätovné použitie.

Zdroj