Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Pokušenie pre fanúšikov domáceho kina: Prichádza Denon AVC-A1H a AVC-X4800H

Pokušenie pre fanúšikov domáceho kina: Prichádza Denon AVC-A1H a AVC-X4800H
Zdroj | Denon
Juraj Procházka
Pokušenie pre fanúšikov domáceho kina: Prichádza Denon AVC-A1H a AVC-X4800H
Zdroj | Denon
Zdroj | Denon

Na jeseň 2022 predstavil Denon niekoľko nových modelov AV prijímačov a AV zosilňovačov s podporou 8K Ultra HD videa a priestorového 3D zvuku pre domáce kino. Niektoré z nich sa objavili na trhu už v 4. kvartáli 2022, no teraz prichádzajú dve horúce novinky zo segmentu AV zosilňovačov – AVC-X4800H a vlajková loď AVC-A1H. Obidva modely sú už k dispozícii prostredníctvom distribútora značky Denon, spoločnosti BIS audio.

AVC-X4800H – 3D atmosféra s Dolby Atmos 

AV zosilňovač AVC-X4800H je riešením typu „veľa muziky za primeranú cenu“. Tento zosilňovač domáceho kina dokáže totiž napájať reproduktory v konfigurácii 9.4 kanálov (z toho 4 aktívne subwoofery) so zosilnením 200 wattov na kanál. Pravda, neznamená to, že budete do každého z deviatich reproduktorov „nalievať“ 200 W výkonu. Tento údaj platí pre jeden kanál s impedanciou 6 Ohm. Pri stereo zostave zvládne AVC-X4800H výkon 165 W/ 2 kanály. Ak by sa vám málil výkon, či počet kanálov, v režime predzosilňovača dokáže nový Denon budiť konfiguráciu 11.4 kanálov a výstupný výkon určí koncový zosilňovač.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Denon

Na zadnom paneli nájdeme rozsiahlu výbavu konektorov pre digitálne aj analógové vstupy a výstupy. Okrem reproduktorových terminálov a výstupov predzosilňovača, ide konkrétne o 7 vstupov HDMI 2.1 s podporou videa 8K/60Hz AB, 4K/120Hz a technológií HDR, HLG, Dolby Vision, HDR10+, Dynamic HDR  a ALLM (Auto Low Latency Mode), plus 3 HDMI výstupy. Päť analógových vstupov RCA dopĺňa vstup pre gramofón a dva páry digitálnych vstupov (koaxiálne a optické). Na prednom paneli figuruje aj vstup USB audio.

Nechýba ani povinný technologický „folklór“ v podobe troch výstupov 12V spúšťania externých komponentov, vstup/výstup pre externý snímač IR diaľkového ovládania a konektor sériového rozhrania RS-232C.

Zdroj | Denon

Priestorový zvuk domáceho kina v konfigurácii 5-tich, či 7-mich kanálov s jedným, alebo dvoma subwoofermi síce nie je zlý, ale na dnešné časy je takáto 2D reprodukcia plochá, aj doslova.

Pozrite si

Denon má 110. výročie, uvádza prevratný AVC-A110

O AVC-X4800H, ktorý podporuje najmodernejšie formáty 3D zvuku to neplatí.  Dolby Atmos v konfigurácii reproduktorov 5.4.4 vytvorí pohlcujúci 3D zvukový zážitok pri prehrávaní kompatibilného obsahu, ale vďaka Dolby Surround upmixer zapojíte do hry všetky reproduktory pre 3D zvuk aj zo starších záznamov. Technológia Dolby Atmos Height Virtualization zas pridá 3. rozmer aj bez horných reproduktorov.

Zdroj | Denon

Pridajme k tomu zabudované technológie DTS:X, upmixér DTS, DTS Virtual:X, Auro-3D a IMAX Enhanced a je jasné, že tento AV zosilňovač Denon bude základom pre domáce kino s obrovským potenciálom. S cenovkou 2 599 € ide v tejto triede Hi-Fi komponentov o atraktívnu ponuku.

Nová vlajková loď AVC-A1H nie je žiadne „béčko“

Hoci konštruktéri Denonu už dlhšie označujú symbolom „A1“ komponenty, ktoré dostali do vienka nejaké výnimočné črty (napríklad model AVP-A1 z roku 1996, alebo AVC-A1HD z roku 2007, či AVC-A110 z roku 2020. V prípade AVC-A1H je táto „áčková“ symbolika rozhodne na mieste.

Zdroj | Denon

Audio/video zosilňovač AVC-A1H je vlajkovou loďou Ultra HD 8K AV zosilňovačov Denon v roku 2023. Hoci jeho konektivita na zadnom paneli je do veľkej miery zhodná s modelom AVC-X4800H (7 vstupov HDMI 2.1 a 3 HDMI výstupy, päť analógových vstupov RCA, vstup pre gramofón, 2x koaxiálny a 2x optický digitálny vstup), nájdeme aj rozdiely. Analógové vstupy sú rozšírené o vstup XLR a 4 RCA výstupy pre aktívne subwoofery majú takisto XLR alternatívu. Hlavným rozdielom je však 17 reproduktorových terminálov (niektoré z nich sú voliteľné). AVC-A1H dokáže aktívne podporovať konfiguráciu 15.4 kanálov a vďaka výstupom predzosilňovača môžete postaviť až 17.4–kanálovú zostavu domáceho kina.

Zdroj | Denon

Denon AVC-A1H vďaka masívnemu 11,5 kg výkonovému transformátoru a obrovským filtračným kondenzátorom s kapacitou 33 000 µF, dokáže do reproduktorov dodávať nielen impozantných 210 W výkonu na kanál, ale aj hladkú dynamiku. Takáto výbava sa premieta do zodpovedajúcej robustnosti, takže zosilňovač s rozmermi (Š x H x V) 43,4  x 49,3 x 19,6 cm (bez antén pre Wi-Fi a Bluetooth) má hmotnosť solídnych 32 kg.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Denon

Pod kapotou mu tepe najnovší dvojjadrový digitálny signálny procesor (DSP) taktovaný na 1GHz, zaisťujúci celú plejádu rutinných i pokročilých funkcií spracovania zvuku aj obrazu.

Okrem „povinnej jazdy“ 3D zvuku Dolby Atmos v konfigurácii 9.4.6 je k dispozícii Dolby Surround upmixer, schopný vytvoriť 3D zvuk aj zo starého obsahu a Dolby Atmos Height Virtualization, ktorá to dokáže aj s virtuálnym rozmerom výšky. Alternatívne dosiahnete rovnaký výsledok s technológiami DTS:X, upmixérom DTS Neural:X a virtualizačným spracovaním výškových kanálov DTS Virtual:X.

Pozrite si

Denon Home Sound Bar 550 získal EISA Award 2021-2022

Audiotechnológie dopĺňajú 360 Reality Audio a Auro-3D, ale bokom nezostáva ani pokročilé spracovanie obrazu s IMAX Enhanced a Dolby Vision, ktoré reprodukujú obraz s výnimočnými farbami, jasom a kontrastom s vysokým dynamickým rozsahom HDR/ HDR 10+ a HLG (Hybrid Log Gamma).

Zdroj | Denon

Vyladiť veľký počet zvukových kanálov, ktoré dokáže Denon AVC-A1H spracovať, môže byť „fuška“, ale integrované softvérové nástroje na korekciu miestnosti z rodiny Audyssey (Audyssey MultEQ XT32, Dynamic EQ a Dynamic Volume) to zvládnu bez problémov.

Za poplatok je k dispozícii aj aplikácia Audyssey MultEQ Editor, s ktorou dokážete prispôsobiť zvuk vašim osobným preferenciám. Voliteľná v najbližšej aktualizácii, takisto za poplatok, bude aj technológia Dirac Live. Táto technológia akustickej korekcie miestnosti využíva patentované algoritmy na analýzu a digitálne zníženie vplyvu miestnosti pre optimalizáciu výkonu reproduktorov.

Zdroj | Denon

Či už z lokálnych zdrojov, po sieti a so streamovacích služieb, AVC-A1H dokáže spracovať a reprodukovať zvuk aj vo vysokom rozlíšení a v bezstratových formátoch FLAC HD, WAV, ALAC (všetky v kvalite 192 kHz/24 bit) a DSD (2,8 / 5,6MHz).

Samozrejmosťou je podpora prehrávania vo viacerých miestnostiach pomocou technológie HEOS, ktorá dopĺňa možnosti ozvučenia v 2. a 3. zóne skrz výstupy predzosilňovača.

Zdroj | Denon

AVC-A1H môžete ovládať prostredníctvom dodávaného diaľkového ovládača RC-1250, cez hlasových asistentov Amazon Alexa, Google Voice Assistant a Apple HomePod, alebo priamo cez tlačidlá a voliče na prednom paneli v klasickom usporiadaní Denon.

Cenovka s hodnotou 6 999 € je v tomto prípade o poznanie vyššia, ako u AVC-X4800H, ale vyšší výkon a enormný počet spracovávaných kanálov, zodpovedajúci A/V zosilňovaču domáceho kina TOP triedy, nie je zadarmo. 

Obsah pokračuje pod reklamou

Obidva nové AV zosilňovače Denon môžete mať v čiernom, alebo v striebornom prevedení. Zakúpiť alebo vyskúšať si ich môžete v predajnej sieti BIS audio, u distribútora značky Denon, v Banskej Bystrici, v Bratislave a v Košiciach.

Zdroj