Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Pokroková tlačiareň, ktorá dokáže pracovať až s 10 materiálmi

Pokroková tlačiareň, ktorá dokáže pracovať až s 10 materiálmi
Terézia Miková
Pokroková tlačiareň, ktorá dokáže pracovať až s 10 materiálmi

Koncom augusta vedci z MIT CSAIL – Computer Science and Artificial Intelligence Lab predstavili 3D tlačiareň, ktorá dokáže pracovať vraj až s desiatimi materiálmi. Bežné tlačiarne sú schopné tlačiť s 1 až 3 materiálmi súčasne. CSAIL tím ich technológiu nedávno prezentoval na SIGGRAPH – konferencii počítačovej grafiky, ktorá sa tento rok konala v Austrálii.

MIT CSAIL MultiFab

Pozrite si


MultiFab dokáže tlačiť v rozlíšení približne 40 mikrónov – je to vlastne menej ako polovica šírky ľudského vlasu. CSAIL tím skúšal tlačiť rôzne výrobky v rámci spotrebnej elektroniky, napr. kryty na mobilné telefóny. Tím chce však experimentovať aj so zložitejšími projektmi, ako sú napr. motory, zložitejšie elektronické zariadenia alebo aj roboty.

Tím z CSAIL vyvinul MultiFab systém z nízkymi nákladmi – stálo ich to približne 7 000 dolárov. Bežné tlačiarne, ktoré sú schopné tlačiť s tromi materiálmi môžu stáť až 250 000 dolárov.

MIT CSAIL MultiFab

Jeden z výskumníkov CSAIL, Javier Ramos si v budúcnosti predstavuje, že MultiFab by bol používaný výskumníkmi, výrobcami ale aj samotnými spotrebiteľmi. Vie si taktiež predstaviť aj „multifab“ tlačiarne v obchodných centrách, kde by nahradili tlačiarne, ktoré sú zatiaľ schopné pracovať len s jedným materiálom.

Viac sa môžete dozvedieť na stránke laboratória CSAIL.

Zdroj