Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Podvody - takto si overte, či vám volajú z vašej banky

Podvody - takto si overte, či vám volajú z vašej banky
Zdroj | Unsplash/Getty Images
Richard Pliešovský
Podvody - takto si overte, či vám volajú z vašej banky
Zdroj | Unsplash/Getty Images
Zdroj | Unsplash/Getty Images

Svet sa zmenil do takej miery, že častokrát neveríme ani očividnej pravde a na druhej strane veríme nehoráznym klamstvám. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo sa veľmi dobre darí hoaxom, podvodom, sociálnemu inžinierstvu a hekerom.

Medzi nové triky, ktoré podvodníci skúšajú na bežných ľudí, sú podvodné telefonáty. Volajúci sa zvyčajne vydáva za pracovníka dôveryhodnej inštitúcie, napríklad polície, či banky. O čo ide, ako sa podvodu vyvarovať?

Ak vám volá niekto neznámy, vždy by ste mali zvýšiť pozornosť na maximum. To je aj dôvod, prečo sa podvodníci vydávajú napríklad za policajtov. Snažia sa navodiť stresovú situáciu, aby ste konali ihneď, bez rozmyslu, čo poradenia sa s blízkymi. Podobne je to aj pri telefonáte akože z banky. Ak vám niekto volá, že zrejme prídete o peniaze (alebo ich viete ľahko získať) môžete konať skratovo.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vishing je podvodný telefonát, ktorým sa zločinec chce dostať k vašim citlivým údajom, napríklad k číslu platobnej karty, či k heslám do internet bankingu. Od minulého týždňa prináša Tatra banka možnosť, ako ľahko zistíte, či hovoríte s podvodníkom, alebo s pracovníkom banky.

Overenie je jednoduché a nič sa za to neplatí. Stačí mať nainštalovanú aplikáciu Tatra banka. Ak vám niekto zavolá, požiadáte volajúceho o kód. Ten si následne overíte v aplikácii, resp. v Internet bankingu.

Pozrite si

Ďalšia banka mení poplatky. Za čo všetko si priplatíte?

Ide o unikátny kód, ktorý vám odošle len skutočný zamestnanec Tatra banky. Následne si otvoríte appku a kliknete na Schránka správ. Tam si vyhľadáte Oznámenie o volaní z Tatra banky a skontrolujte, či je pri ňom uvedený aktuálny dátum a čas. Ak áno, oznámenie otvorte a v texte vyhľadajte nadiktovaný kód. Ak sa zhoduje, je všetko v poriadku. Ak nie, hovor bezodkladne prerušte.

Prečo bezodkladne? Volajúci vás môže začať presviedčať, že vo vašom prípade kód nepotrebuje. Nezabúdajte, že unikátny kód posiela banka len do aplikácie, resp. Internet bankingu, teda nie napr. formou SMS, alebo e-mailu, kde sa môžu hekeri oveľa ľahšie dostať.

Ide naozaj o skvelý a pritom jednoduchý nápad, ktorý má len jedinú chybu. Škoda, že platí len pre Tatra banku a nejde o univerzálne riešenie, ktoré po pár kliknutiach odhalí každého podvodníka.

Zdroj