Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Podnikatelia, ste pripravení na eKasu? O2 vám poskytne riešenie

Podnikatelia, ste pripravení na eKasu? O2 vám poskytne riešenie
Imrich Maťo
Podnikatelia, ste pripravení na eKasu? O2 vám poskytne riešenie

Podnikatelia, teda tí, ktorí účtujete za tovar alebo služby v hotovosti a v súčasnosti povinne používate registračnú pokladňu, viete o tom, že od 1. apríla vstúpi do platnosti vaša nová povinnosť s online pripojením do systému finančnej správy vo forme eKasy? Či už áno alebo nie, v každom prípade zbystrite pozornosť. O2 ponúka totiž ponúka vlastné riešenie eKasy na Slovensku.

Je jedno, či máte malú prevádzku a mesačne vystavíte zopár hotovostných pokladničných dokladov, alebo denne takto vyúčtujete tržby od stovák zákazníkov, pre každého podľa platnej legislatívy platí povinnosť vystavovať doklady prostredníctvom registračnej pokladne. No od 1. apríla 2019 všetkým pribudne nová povinnosť. Ňou je online pripojenie do systému finančnej správy formou eKasy.

Pozrite si

3 dôvody, prečo sa oplatí prejsť na O2 eKasu

Aby sme boli presní, tento dátum, 1. apríl 2019 (nie, nie je to prvoaprílový žart…), platí pre pripojenie na systém finančnej správy pre všetkých nových používateľov. Od 1. júla 2019 sa bude povinnosť vzťahovať už na všetkých. To znamená, že tí, ktorí dnes používajú registračné pokladne budú mať trojmesačné prechodné obdobie na to, aby svoje súčasné zariadenia aktualizovali (hardvérovo alebo softvérovo), alebo aby prešli na nové riešenie eKasy.

Prechod na eKasu má podnikateľom zjednodušiť prácu, napríklad aj tým, že nebudú musieť manuálne uskutočňovať denné uzávierky, taktiež odpadne povinnosť vedenia Knihy registračnej pokladne a mnohé ďalšie. Po novom budú všetky bločky z pokladníc obsahovať aj QR kód, ktorý jednoduchým spôsobom umožní overiť pravosť a platnosť pokladničného dokladu.

O2 dnes na tlačovej besede predstavilo svoje riešenie elektronickej registračnej pokladne. Keďže ide o komplexné riešenie, zahŕňať bude nie len hardvér (pokladňa, POS terminál, tlačiareň) odskúšaný na českom aj chorvátskom trhu, ale aj softvér, technickú podporu a, samozrejme, automatické pripojenie na dátovú sieť.

Na výber budú dva typy zariadení. Stolové riešenie O2 eKasa s 10.1“ displejom, vhodné pre väčšie prevádzky (maloobchod, stravovanie), alebo kompaktné all-in-one riešenie O2 eKasa Kompakt so 7“ displejom, ktoré má priamo v sebe zabudovanú tlačiareň a čítačku platobných kariet pre bezhotovostné platby.

Zdroj | O2

Mesačná platba za eKasu bude 25 €. V tom je zarátaná splátka zariadenia (5 €/mes.) a celková služba eKasy (20 €/mes. – zahŕňa, licenciu za softvér, chránené úložisko, aktualizácie, technickú podporu a pripojenie zariadenia). Zároveň treba pripomenúť, že cena zariadenia pri platbe v hotovosti je 218 €. Túto cenu si však môžete znížiť o bonus na zariadenie vo výške 96 € pri dvojročnom využívaní eKasy.

Zdroj | O2

 

O2 prináša systém eKasy na Slovensko vďaka bohatým skúsenostiam z Českej republiky a Chorvátska. „Sme pripravení ponúknuť podnikateľom komplexné riešenie eKasy, ktoré zahŕňa nielen pripojenie, ale aj zariadenia spolu s doplnkovou výbavou. Využívame pri tom skúsenosti z Česka a Chorvátska prispôsobené pre rôznych podnikateľov od drobných živnostníkov až po veľké prevádzky,“ hovorí Tomáš Masár, riaditeľ stratégie O2.

V súčasnosti prebieha certifikácia O2 zariadenia finančnou správou a operátor by ho chcel dať podnikateľom k dispozícii koncom marca, t.j. ešte pred vznikom povinnosti 1. apríla. Pripojenie zariadení zabezpečí O2 prostredníctvom vlastnej siete. Tu je vhodné spomenúť podstatnú informáciu.

Ako operátor vieme zabezpečiť pripojiteľnosť. Okrem toho sme sa rozhodli, že dáta potrebné na komunikáciu s finančnou správou poskytneme zadarmo aj na iných službách, s cieľom prispieť na vlastné náklady k rozvoju digitalizácie. Našim cieľom je, aby prechod na eKasu bol pre podnikateľov bezproblémový, preto chceme čo najviac vyjsť podnikateľom aj štátu v ústrety a nespoplatňovať prenesené dáta pri komunikácii s finančnou správou,“ vyhlásil Tomáš Masár.

Na záver tlačovej besedy nám na otázky ohľadom úspechov s eKasou v Českej republike či perspektívy eKasy na Slovensku odpovedal Bohumír Šaffek zo spoločnosti O2 eKasa CZ:

Pán Šaffek, aké úspechy ste dosiahli s eKasou v Českej republike?

Celkovo sme v Českej republike predali zhruba 20 tisíc kusov zariadení, čo nás zaradilo na špičku nových poskytovateľov tohto riešenia. Myslím si, že za úpech sa dá určite označiť aj to, že sme vybudovali produkt, ktorý zákazníci používajú dodnes, že sme ho počas dvoch rokov aktualizovali a že sme načúvali našim zákazníkom. Takže dnes už ten produkt zodpovedá tomu, čo zákazníci od neho očakávajú.

Na začiatku tam, pochopiteľne, bolo menej funkcií. No dnes si trúfam povedať, že sme schopní konkurovať tým najväčším providerov, ktorí boli v tomto segmente pred nami. Takže určite za úspech považujem ako predaj, tak aj vývoj samotného produktu do tej podoby, v akej je dnes.

Aké máte plány do budúcnosti?

Ako každý softvér, musíme ho nejakým spôsobom vyvíjať, posúvať dopredu a obohacovať o nové funkcie. Čo nás odlišuje od konkurencie a čo sú zároveň naše plány do budúcnosti, tak to sú integrácie s ďalšími partnermi na českom trhu. Keby som mal byť konkrétnejší, tak teraz sme napríklad dokončili integráciu so spoločnosťou Tipsport. Cez naše eKasy vďaka tomu môže konkrétny zákazník (predajca – pozn. red.) predávať lotériu, žreby, vyplácať výhry atď.

A to je cesta, ktorou chceme ísť. To znamená, že z toho malého pokladničného systému, ktorým bol na začiatku, chceme urobiť mozog tej-ktorej reštaurácie, kaviarne alebo predajne a pomôcť týmto naším zákazníkom zvyšovať ich tržby.

Naším mottom na začiatku bolo „Zarábajte s O2, zarábajte s eKasou“ a to je náš plán, dostať do tohto systému čo najviac služieb, čo najviac integrácií tak, aby ten zákazník mal jednu eKasu. Teda jeden hardvér, jeden softvér, cez ktorý bude vykonávať všetko potrebné a aby nemusel riešiť niekoľko ďalších vecí.

A ako vidíte perspektívu eKasy na Slovensku?

Ja si myslím, že štart eKasy u vás na Slovensku by mal byť pre podnikateľov jednoduchší než tomu bolo v Českej republike, pretože oni už majú nejaké tie skúsenosti s hardvérom, ktorý používajú (registračné pokladne – pozn. red.). Na druhej strane je ten hardvér, ktorý podnikatelia na Slovensku používajú, do istej miery limitovaný funkciami. Čo som mal možnosť vidieť, tak vo veľkej miere je to nejaká, no, nazvem to „hardvérová kalkulačka“. Takže predavač alebo predavačka sa musí spamäti naučit rôzne kombinácie, aby ich potom vedel používať v praxi.

Bude to pre nich určite zmena a vyžiada si to nie len investície, ale aj energiu, prejsť zo súčasného, dnes už starého produktu, na ten nový a naučiť sa ho obsluhovať. Na druhej strane som presvedčený, že žiadny z podnikateľov, ktorý svoj súčasný systém vymení za moderný, akým je O2 eKasa, sa nevráti naspäť.

Všeobecne eKasa na Slovensku má podľa mňa veľkú perspektívu a myslím si, že príslušný zákon u vás je dobre pripravený. Ste zase o kúsok ďalej, než sme boli my v Českej republike, čo je vidieť napríklad na tom QR kóde, ktorý je omnoho jednoduchší než náš FIK kód (fiškálny identifikačný kód v Čechách – pozn. red.). Neočakávam u vás na Slovensku žiadne väčšie problémy a myslím si, že to zákazníkov, teda predajcov a poskytovateľov služieb, posunie do 21. storočia.

Ďakujeme za rozhovor.