Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Pod firmou Bolt Mobility sa zľahla zem, v mestách nechala stovky e-bicyklov

Pod firmou Bolt Mobility sa zľahla zem, v mestách nechala stovky e-bicyklov
Zdroj | Bolt Mobility
Stanislav Vinc
Pod firmou Bolt Mobility sa zľahla zem, v mestách nechala stovky e-bicyklov
Zdroj | Bolt Mobility
Zdroj | Bolt Mobility

Mestá po celom svete zaplavili zdieľané bicykle, kolobežky či skútre, niektoré s väčším, iné s menším úspechom. Do tej druhej kategórie sa zjavne radí projekt spoločnosti Bolt Mobility, ktorá to „zabalila“ zo dňa na deň a vo viacerých mestách za sebou nechala stovky nepoužiteľných bicyklov.

Za spoločnosťou Bolt Mobility má podľa portálu Electrek stáť olympijský medailista Usian Bolt. Aj keď má prakticky rovnaký názov, spoločnosť Bolt Mobility nemá nič spoločné s estónskou spoločnosťou Bolt, ktorá prevádzkuje zdieľané jazdy a službu pre zdieľané kolobežky aj na Slovensku.Spoločnosť Bolt Mobility pôsobila vo viacerých mestách v Spojených štátoch. Zo dňa na deň však svoje služby vypla a minimálne v piatich amerických mestách za sebou nechala viac ako 250 elektrických bicyklov, ktoré zostali vzhľadom na vypnutie služieb mechanicky zamknuté. Čo je na tejto situácii najbizarnejšie, zástupcovia týchto miest sa nedokázali so spoločnosťou ani len spojiť a dohodnúť sa tak na odstránení, či odomknutí týchto bicyklov.

Obsah pokračuje pod reklamou

„Vyparili sa, nechali za sebou vybavenie, ako aj emaily a hovory bez odpovedí. Nedokážeme sa s nimi spojiť a zdá sa, že skončili aj na ostatných trhoch.“, uviedol k situácii Bryan Davis, hlavný plánovač dopravy pre okres Chittenden vo Vertimone pre portál Techcrunch. V rovnakej situácii sú aj ostatné mestá.

Dotknuté mestské samosprávy začali pracovať na pláne, ako sa elektrických bicyklov zbaviť. Našťastie, ešte skôr ako sa z nich stal elektronický odpad, do príbehu vstúpila spoločnosť Element LEV, ktorá stojí za výrobou týchto bicyklov. Z vlastnej iniciatívy mestám ponúkla, že im s odblokovaním bicyklov pomôže na vlastné náklady.

Pozrite si

Používate túto četovaciu appku? Vaše údaje nemusia byť v bezpečí

„Ako výrobca elektrických bicyklov nasadených spoločnosťou Bolt Mobility neradi vidíme, že sú naše produkty opustené a mestá a univerzity ponechané bez funkčných systémov zdieľanej mobility. Cítili sme potrebu pomôcť a boli sme v kontakte s viacerými partnermi naprieč Spojenými štátmi. Náš tím sa vrhne do odblokovania týchto zariadení a ruka v ruke s týmito trhmi pracujeme na spustení ozdravovacieho procesu.“, uviedol pre portál Electrek viceprezident strategických partnerstiev spoločnosti Element LEV, Pete Ballard.

Element LEV v prvom rade mestám pomôže pozbierať elektrické bicykle roztrúsené po rôznych lokalitách a zhromaždiť ich na bezpečnom mieste. Druhým krokom bude poskytnutie náhradných dielov a nástrojov na ich údržbu. Ako posledné príde na rad opätovné spustenie služieb zdieľanej mobility, tentokrát už pravdepodobne v rukách samotných miest.