Počuli ste už o Veľmi veľkom ďalekohľade? O tom naozaj veľmi, veľmi veľkom?

ZDROJ | ESO

Kde bolo, tam bolo, v púšti na severe Čile sa nachádzal jeden Veľmi veľký ďalekohľad. Postavilo ho Európske južné observatórium a je najvýkonnejší na svete. Teraz nám priniesol zábery Neptúna, ktorý je od Zeme vzdialený niekoľko miliárd kilometrov.

Very Large Telescope (VLT) je európsky ďalekohľadový systém. Pole ďalekohľadu je vlajkovou loďou pre európsku pozemnú astronómiu. Tvoria ho štyri ďalekohľady s priemerom objektívov 8,2 m a štyroch menších, pomocných, pohyblivých ďalekohľadov s priemermi objektívov „len“ 1,8 metra. Ďalekohľady môžu pracovať spoločne, aby vytvorili obrovský „interferometer“, čo astronómom umožňuje zobraziť detaily až 25-krát jemnejšie ako s jednotlivými ďalekohľadmi.

Svetelné lúče sú kombinované vo VLT pomocou komplexného systému zrkadiel v podzemných tuneloch, kde musia byť svetelné cesty udržiavané na vzdialenosti menšej ako 1/1000 mm v priebehu sto metrov. S takouto presnosťou dokáže VLT rekonštruovať obrazy s uhlovým rozlíšením mikrosekúnd, čo zodpovedá rozlíšeniu dvoch svetlometov automobilu vo vzdialenosti od Mesiaca.

Pozrite siESO stavia obrovský teleskop, posunie hranice vesmíru

Tento systém sa nachádza na pozorovacej stanici ESO (European Southern Observatory), ktorá je kvôli výborným pozorovacím podmienkam v púšti Atacama na severe Čile.

Ďalekohľad používa laserovú tomografiu na zachytenie testovacích snímok planéty a okolitých hviezdnych zoskupení. Je to najpokročilejší optický prístroj na svete.

https://youtu.be/LY_zLR9kE1w

Ďalekohľadový multifunkčný spektroskopický prieskumník (Multi Unit Spectroscopic Explorer – MUSE) pracuje s adaptívnym optickým modulom GALACSI. Ten umožňuje ďalekohľadu korigovať turbulencie v rôznych nadmorských výškach v atmosfére, vďaka čomu získajú v observatóriu neuveriteľne ostré a jasné zábery vesmíru získaných zo Zeme.

MUSE je prvou technológiou, ktorá používa dva adaptačné optické režimy: široký a úzky. Režim úzkeho poľa je to, čo vytvára tento úžasne ostrý obraz Neptúna – koriguje takmer všetky turbulencie nad ďalekohľadom.

Aký veľký je rozdiel medzi zábermi s adaptívnym režimom a bez neho? Na obrázku dole to uvidíte na vlastné oči.

ZDROJ | ESO

Rozdiel je očividný. Naľavo vidíme obrázok po zapnutí adaptívnej optiky a vpravo je bez adaptívneho optického systému.

VLT robí lepšie fotky aj v porovnaní s Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom. Opäť to môžete porovnať na obrázku dole.

ZDROJ | ESO, NASA

Naľavo vidíme obrázok získaný pomocou adaptívnej optiky, vpravo je obrázok, ktorý nám získal Hubblov ďalekohľad. Rozdiel v povrchovom zobrazení je preto, lebo zábery neboli snímané v rovnakom období.

Ešte pripomeňme na záver, že veľké ďalekohľady na VLT sa dajú použiť aj jednotlivo. Majú takú kvalitnú optiku, že vidia objekty, ktoré sú až štyri miliardkrát slabšie ako to, čo sa dá vidieť voľným okom. To je už sila, čo poviete?

ZdrojMashable,ESO

Komentáre k článku