Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Po výpadku ruských Sojuzov SpaceX vytiahne tŕň z päty aj Európe

Po výpadku ruských Sojuzov SpaceX vytiahne tŕň z päty aj Európe
Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
Po výpadku ruských Sojuzov SpaceX vytiahne tŕň z päty aj Európe
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Európska vesmírna agentúra (ESA) začala technické diskusie so SpaceX, ktoré by mohli viesť k využitiu jej nosných rakiet Falcon 9 po tom, čo konflikt na Ukrajine zablokoval prístup Západu k ruským raketám Sojuz.

Európa sa doteraz pri malých nákladoch spoliehala na taliansku raketu Vega, pri stredných na ruské Sojuzy a pri ťažkých misiách na Ariane 5. Nová generácia Vega C debutovala minulý mesiac, ale uvedenie novej rakety Ariane 6, ktorá má nahradiť Ariane 5 aj Sojuz, bolo odložené až na budúci rok. Tým pre ESA vzniká okno, ktoré potrebuje zaplniť.

Pozrite si

SpaceX prepisuje históriu. Inspiration4 dopraví do vesmíru štyroch civilistov

Obsah pokračuje pod reklamou

Generálny riaditeľ ESA Josef Aschbacher pre agentúru Reuters povedal, že v hre sú „dve a pol možnosti“. Jednou je SpaceX, ktorá je jasnou voľbou, druhou je Japonsko, ktoré čaká na inauguračný let svojej rakety novej generácie. Ďalšou možnosťou by mohla byť podľa Aschbachera India.

Zdroj | SpaceX

Súkromná americká spoločnosť SpaceX, ktorá je konkurentom európskej Arianespace, sa, popri Japonsku a Indii, ukázala ako kľúčový uchádzač o vyplnenie dočasnej medzery v štartoch ESA. Rokovania sú síce zatiaľ vo fáze prieskumu, ale nebol by to prvý prípad, keď Falcony 9 preberajú zákazky pôvodne viazané na ruské Sojuzy.

Satelitná internetová spoločnosť OneWeb, konkurent satelitného internetového projektu Starlink od SpaceX, už v marci uzavrela dohodu so SpaceX na vynášanie svojich družíc pomocou rakiet Falcon 9. Minimálne jeden štart by sa mal uskutočniť aj s indickou raketou.

Zdroj | SpaceX

Najnovšou zákazkou pre SpaceX sú tri misie Falcon 9, ktoré si zarezervovala firma Northrop Grumman. Vynesú k ISS tri nákladné lode Cygnus s nákladom pre NASA. Northrop Grumman sa totiž nemôže spoliehať na svoju raketu Antares, ktorá používa ruské motory a prvý stupeň ukrajinskej výroby.

Pozrite si

Northrop Grumman hľadá náhradu za ukrajinský stupeň rakety Antares

Aschbacher povedal, že presnejší harmonogram Ariane 6 bude jasnejší do októbra po absolvovaní súčasných testov. ESA potom dokončí záložný plán, ktorý by mal byť predložený ministrom 22 členských krajín agentúry v novembri. Pridruženým členom ESA sa tento rok konečne stalo aj Slovensko.

Kým bude Ariane 6 k dispozícii, je vysoko pravdepodobná potreba záložných riešení pre ESA. Keďže na Roskosmos sa v najbližšej budúcnosti nebude dať spoliehať, optimálnou alternatívou budú hlavne súkromné spoločnosti s raketovými nosičmi, ktoré nepoužívajú embargované ruské motory. SpaceX medzi nimi vychádza ako jednoznačne najlepšia voľba.

Zdroj