Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Plnoformátový Canon EOS R5 C ponúka pôsobivé foto a video možnosti

Plnoformátový Canon EOS R5 C ponúka pôsobivé foto a video možnosti
Zdroj | Canon
Richard Pliešovský
Plnoformátový Canon EOS R5 C ponúka pôsobivé foto a video možnosti
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Canon dnes predstavil prvú plnoformátovú kameru radu Cinema EOS s 8K rozlíšením. EOS R5 C spája kinematografické schopnosti série Cinema EOS s fotografickými funkciami systému EOS R.

Aj keď Canon prestáva vyrábať top-end zrkadlovky, neznamená to, že prestáva s vývojom. Jeho novinka len potvrdzuje to, čo už vieme. Canon patrí medzi najlepších výrobcov fotoaparátov na svete.

Zdroj | Canon

EOS R5 C je prvým modelom úspešného systému Cinema EOS, ktorý podporuje interný záznam vo formáte 8K/30 fps RAW a až 60 fps pri použití externého zdroja napájania. Aktívny interný chladiaci systém umožňuje filmovať vo vysokom rozlíšení takmer neobmedzene dlho. Vďaka podpore HDR podľa štandardov PQ a HLG môžu filmári zachytiť pôsobivé zábery.

Zariadenie je vybavené spoľahlivým systémom automatického zaostrenia so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF a disponuje funkciami Eye AF a EOS iTR AF X. Riadená súčinnosť oboch systémov zmierňuje vplyv otrasov pri snímaní z ruky a zaisťuje plynulosť a ostrosť všetkých záberov.

Pozrite si

Canon už nebude vyrábať top-end zrkadlovky! Zmiznú už nadobro?

Canon EOS R5 C má 45 Mpx snímač a procesor DIGIC X. Táto kombinácia zvládne nasnímať vynikajúce fotografie, sériové snímanie si poradí až s 20 snímkami za sekundu. Prácu DIGIC X vidieť aj v oblasti odstraňovania šumu. Umožňuje pracovať s citlivosťou do 51 200 ISO, tá je ideálna na filmovanie a fotografovanie v prostrediach s nízkou hladinou osvetlenia.

Zdroj | Canon

Novinka je vybavená 0,5″ OLED hľadáčikom s rozlíšením 5,76 milióna px, bodovým maticovým displejom na hornej strane pre rýchlu kontrolu nastavenia a jasným kĺbovým 3,2″ HD LCD monitorom určeným pre sledovanie z rôznych uhlov. Bajonet je typu RF s pokročilou kombinovanou stabilizáciou obrazu.

EOS R5 C interne ukladá nasnímaný materiál vo formáte Cinema RAW Light. Ide o 12-bitový obraz s dynamickým rozsahom a farebným gamutom pri rozumnej veľkosti dátových súborov. Canon zároveň predstavil tri novo vyvinuté varianty formátu RAW. RAW HQ (vysoká kvalita), RAW ST (štandardná kvalita) a RAW LT (úsporná kvalita). Každý si teda môže vybrať režim podľa potrieb a nárokov na postprodukciu. Získané snímky je tiež možné ukladať do formátu HEIF s 10-bitovou farebnou hĺbkou.

Zdroj | Canon

Novinka má dva sloty pre pamäťové karty: CFexpress 2.0 typu B a UHS-II SD. Môžete si vybrať ako sa budú dáta na jednotlivé karty ukladať, vrátane možnosti súčasne zaznamenávať v rôznom formáte, rozlíšení a bitovej hĺbke. Platí to aj pre záznam zvuku pri snímaní v rozlíšení 4K 120p. Okrem 12-bitového formátu Cinema RAW Light podporuje EOS R5 C aj 10-bitový formát XF-AVC s dátovým tokom až 810 Mb/s, ako aj univerzálne použiteľný formát MP4 s rôznymi možnosťami nastavenia.

Plnoformátový 8K snímač umožňuje (po internom prevzorkovaní) záznam v 4K a FHD rozlíšení. Poradí si aj so záznamom s vysokou snímkovou frekvenciou v rozlíšení 4K/120.

Zdroj | Canon

Univerzálnosť novinky potvrdzujú aj dve samostatné menu menu pre fotografovanie (systém EOS R) a pre video (Cinema EOS). Medzi jednotlivými režimami môžete prepínať pomocou trojpolohového tlačidla a pristupovať k nastaveniam. Vďaka 13 programovateľným tlačidlám a sérii profi funkcií pre záznam videa ponúka EOS R5 C široké možnosti prispôsobenia.

Zdroj | Canon

Potešujúce, že napriek top funkciám je telo zariadenia mimoriadne ľahké (680 g) a je aktuálne najmenším a najľahším prístrojom radu Cinema EOS. Kompaktné telo má pevný rám z horčíkovej zliatiny, je odolné voči prachu a poveternostným vplyvom, pričom vnútorné usporiadanie oddeľuje prúdenie chladiaceho vzduchu od elektrických obvodov.