Plávajúce kozmodrómy SpaceX budú „Strach“ a „Hrôza“

ZDROJ | SpaceX

SpaceX má dve autonómne plávajúce plošiny, na ktorých pristávajú prvé stupne nosičov Falcon 9 pre opakované použitie. Majú exotické názvy: „Just Read the Instructions“ (JRTI) je pôvodne určená na pristávanie v Tichom oceáne pri štartoch z leteckej základne Vandenberg, a  „Of Course I Still Love You“ (OCISLY) v Atlantiku, pre štarty z floridského pobrežia z kozmodrómu na Myse Canaveral. Momentálne SpaceX pracuje na tretej plošine, ktorá by mala niesť názov „A Shortfall of Gravitas“ (ASOG).

Lenže pristávanie zďaleka nie je také náročné ako štart kozmickej rakety a Falcon 9 sa nevyrovná ťažkej rakete Super Heavy s kozmickou loďou Starship. Práve pre ne plánuje vybudovať SpaceX plávajúce kozmodrómy.

Pozrite siSpaceX chce námorné kozmodrómy pre lety k Marsu, na Mesiac, aj na Zem

SpaceX za týmto účelom kúpila dve námorné ropné plošiny začiatkom tohto roka, aby ich prebudovala na plávajúce vesmírne prístavy pomenované podľa mesiacov Marsu – Phobos a Deimos (Strach a Hrôza).

Plošina JRTI slúži pre pristávanie boosterov Falcon 9.ZDROJ | SpaceX

Budú pôsobiť ako základne pre štartovacie aktivity lodí Starship umiestnené v pobrežných vodách a ich názov evokuje poslanie samotného projektu Starship. Kozmická loď je totiž vyvíjaná na prepravu ľudí a nákladov na Mars a späť, ale zrejme bude lietať aj na Mesiac. NASA chce pristávací modul na báze lode Starship začleniť do svojho lunárneho programu Artemis.

SpaceX už pracuje na budovaní prvej plávajúcej vesmírnej platformy a prvý štart chce uskutočniť už na budúci rok.

ZDROJ | SpaceX

Generálny riaditeľ SpaceX Elon Musk už pred časom odhalil svoju víziu budúcnosti, v ktorej budú plávajúce kozmodrómy ako Phobos a Deimos umiestnené v pohodlnom dosahu hlavných dopravných uzlov po celom svete a budú zaisťovať hypersonickú medzikontinentálnu dopravu po celej Zemi.

Let z New Yorku do Pekingu by takouto „skratkou cez vesmír“ trval približne 30 minút. Kým sa tak stane, bude sa SpaceX usilovať o vykonanie orbitálnych letových testov stále vyvíjanej hviezdnej lode Starship a jej prvého stupňa Super Heavy.

Pozrite siStarship a Super Heavy: cez prekážky ku hviezdam

Treba povedať, že štarty takých kolosov ako Starship / Super Heavy, majú dosť nepríjemný akustický sprievod. Burácanie množstva motorov Raptor by určite obyvatelia v blízkosti kozmickej základne neocenili, zvlášť, ak pôjde o vysokú frekvenciu letov, s čím Musk počíta.

Umiestnenie štartovacej a pristávacej plošiny na mori môže byť výhodné aj z hľadiska znižovania dopadov na životné prostredie.

Prototyp Starship na základni Boca Chica má prízemnejšie ambície ako let na Mars.ZDROJ | SpaceX

Elon Musk začiatkom roka uviedol, že zo svojich pobrežných platforiem by SpaceX mohla začať lietať už na konci roku 2021. V tomto prípade ide možno o prehnane optimistický scenár, na aký sme u Muska zvyknutí, no nedá sa poprieť, že SpaceX dokáže pracovať pri  vývoji aj výrobe nových komponentov s bezprecedentným progresom. To sa ukázalo už pri megaúspešnom nosiči Falcon 9, aj pri budovaní siete satelitného internetu Starlink, kde SpaceX umiestnila na obežných dráhach už vyše 1500 satelitov.

Pozrite siMáj v kozmonautike: Živo na Marse, spanilá jazda SpaceX a ambiciózna Čína

Po úspešnom teste prototypu Staship SN-15 na svojej vývojovej základni „Starbase“ v Boca Chica v Texase sa SpaceX pripravuje na prvý orbitálny letový test, pri ktorom bude Starship vynášaná na boosteri Super Heavy. Existujú náznaky, že tento test by sa mohol uskutočniť už v priebehu júna.

ZdrojTechCrunch

Komentáre k článku