Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Planet Labs so SpaceX vypustí 6 nových satelitov na sledovanie Zeme

Planet Labs so SpaceX vypustí 6 nových satelitov na sledovanie Zeme
Zdroj | Planet Labs
Števo Porubský
Planet Labs so SpaceX vypustí 6 nových satelitov na sledovanie Zeme
Zdroj | Planet Labs
Zdroj | Planet Labs

Spoločnosť Planet Labs, ktorá v roku 2017 kúpila od Alphabetu spoločnosť Terra Bella a jej satelity SkySat opäť rozširuje svoje schopnosti detailne dokumentovať našu planétu. K sieti SkySat satelitov sa pridávajú ďalšie satelity vďaka SpaceX a jej nosnej rakete Falcon 9. Konkrétne ide o 6 satelitov, ktoré ale významne rozšíria možnosti Planet Labs pri snímaní Zeme.

Planet Labs nie je pre bežného používateľa, hoci pozrieť si svet z vtáčej perspektívy môže takmer hocikto, ale len obmedzený čas a na obmedzenú detailnosť. No len registrovaní používatelia s oprávneniami môžu pozorovať vybrané časti s detailnosťou na 50 cm. Ide napríklad o spoločnosti venujúce sa energetike, poľnohospodárstvu, drevospracujúcemu priemyslu či výskumné spoločnosti sledujúce meniaci sa povrch Zeme. Sledovať Zem ale môže ktokoľvek, kto platí.

Pôvodne bola „detailnosť“ 80 cm, no Planet Labs v minulom roku znížila hladinu obežnej dráhy satelitov a tak sú zábery ešte detailnejšie. Teraz, aj vďaka SpaceX sa Planet Labs eštevýraznejšie zlepší. Nie tak v detailnosti, ale vo frekvencii záberov. Tie bude vďaka 6 novým satelitom schopná snímať ešte častejšie ako doteraz, a to vraj až 12x denne. To platí len pre vybrané oblasti pravdepodobne v oblasti rovníka, kde sa satelity ocitnú najčastejšie. V priemere má ísť o snímanie Zeme 7x denne.

Planet Labs má v najbližších týždňoch vypustiť na obežnú dráhu Zeme s pomocou rakety Falcon 9 od SpaceX 6 satelitov. Každý má byť vo veľkosti automatickej práčky s hmotnosťou okolo 110 kg. Dostať jeden satelit tak bude Planet Labs stáť okolo 55 000 dolárov, ak počítame dávnejšie komunikované ceny za 1 kg hmotnosti – 500 dolárov. Lacné to teda nie je, no je to násobne lacnejšie, ako kedysi.

Zdroj | Planet Labs

Planet Labs pritom žije z platiacich zákazníkov, ktorí vedia satelitné zábery oceniť. To, že spolupracuje s bezpečnostnými organizáciami nie je ani náhodou oficiálne, no veriť, že americká spoločnosť nebola nikdy oslovená aby poskytla zábery konkrétnej oblasti v konkrétnom čase, kedy tam zložky nemali satelity je naivné si myslieť.

Zdroj