photokina 2012 | Najmenší CSC fotoaparát od Pentaxu má svojho nástupcu

Pentax maká o stošesť. Ešte pred začiatkom svetovej výstavy photokina 2012 predstavil nástupcu najmenšieho kompaktu s vymeniteľnými objektívmi, Pentax Q. Čoskoro ho totižto nahradí inovovaný „drobec“, ktorý prinesie podstatne viac ako len doplnenie číslovky desať za označenie fotoaparátu.

Pentax Q10

Kompaktné fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi označované ako CSC sa tešia veľkej obľube. Vymeniteľné objektívy totižto v prípade fotoaparátu s veľkosťou kompaktu otvárajú nové možnosti. Doposiaľ najmenší CSC fotoaparát Pentax Q sa však skoro rok po svojom predstavení dočkal nástupcu. Novinka, Pentax Q10 neupúšťa od známeho retro dizajnu, ktorý uviedol už prvý model. Aj napriek rozmerom a retro dizajnu by ste boli na omyle ak by ste si mysleli, že to bude iba nejaká „štýlová šunka.“ Pentax Q10 totižto má čo ponúknuť. V prvom rade je to inovovaný 1/2,3 CMOS BSI snímač s maximálnym rozlíšením 12 Mpx. Prepracované boli aj algoritmy ostrenia, ktoré by mali zabezpečiť vyššiu kvalitu snímok a hlavne rýchlejšie ostrenie.

Pentax Q10

Snímač obsahuje stabilizáciu, takže ju bude mať budúci majiteľ k dispozícii na všetkých využívaných objektívoch. Okrem objektívov určených priamo pre Pentax Q10 budete môcť pomocou adaptéru, ktorý sa bude dať dokúpiť využívať aj objektívy určené pre zrkadlovky Pentax K. Samozrejmosťou v prípade podobných fotoaparátov je prítomnosť manuálneho režimu, vrátane režimov priority clony a času. Okrem bežných fotografií môžete bez problémov vytvárať aj videozáznamy v maximálnom rozlíšení FullHD pri 30-tich snímkach za sekundu. Potešením je možnosť snímania do hrubého formátu RAW, ktorý dopĺňa komprimovaný formát JPEG a dokonca aj HDR režim. Priamo na prednom voliči máte navyše pripravené farebné filtre označované ako Smart Effects pre rýchlu zmenu farby vašich fotografií. Ak by vám interný, výklopný blesk nepostačoval, nie je problém využiť externý. Nový Pentax Q10 by sa mal čoskoro objaviť v bielom, čiernom a červenom prevedení, pričom jeho cena pre americký trh bola stanovená na 599 USD (464,88 €).

Pentax Q10

Foto: Pentax

Komentáre k článku