photokina 2012 | Dvojica nových Pentaxov nadväzuje na známy model

Spoločnosť Pentax v roku 2010 potešila množstvo amatérskych fotografov uvedením novej zrkadlovky Pentax K-5, ktorá sa konečne zapísala aj medzi značkami zvučnejších mien. Po dvoch rokoch prišiel čas na aktualizáciu tohto obľúbeného modelu a tak si Pentax prichystal rovno dve novinky. Nejedná sa však o zbrusu nové modely, ale skôr o facelift.

Pentax K-5 II

Už samotný názov dvojice s označením Pentax K-5 II a K-5 IIs dáva jasne najavo, z ktorého modelu nová dvojica vychádza.  Zachovaný ostal APS-C CMOS senzor, ktorý poskytne maximálne rozlíšenie 16,2 Mpx, rovnako ako v prípade prvého modelu. Ak sa vám v dôležitých momentoch trasú ruky, nemusíte sa s novou dvojicou o nič báť. Senzor je totižto mechanicky stabilizovaný. Samozrejme okrem bežného komprimovaného formátu JPEG, sa môžete v prípade novej dvojice spoľahnúť na hrubý formát RAW. Okrem statických záberov dokážu nové modely s číslovkou „II“ na konci natáčať aj FullHD video pri 25 fps. Ak by ste chceli dosiahnuť väčší počet snímkov za sekundu budete musieť použiť HD rozlíšenie videa, ktoré poskytne 25 fps a 30 fps. Inak je to celkom bežná amatérska zrkadlovka. Okrem štandardných režimov PASM teda nechýba ani plná automatika pre tých „lenivejších“, alebo HDR režim.

Pentax K-5 II

V čom je teda nová dvojica lepšia? Nový je systém automatického zaostrenia. Nesie názov SAFOX  X a ponúkne 11 zaostrovacích bodov (9 krížových) a podstatne väčší rozsah EV, čo by ste mali oceniť najmä za slabšieho svetla. O následné spracovanie obrazovej scény sa postará procesor  PRIME (Pentax Real Image Engine), ktorý ponúkne na túto triedu pomerne vysokú rýchlosť sekvenčného snímania. Tá dosahuje 7,0 fps pre 30 snímkov v JPEG formáte a 20 snímkov pre formát RAW. Okrem bežného rozsahu citlivosti od ISO 100 do ISO 12800 môžete využiť aj rozšírený rozsah od ISO 80 až do ISO 51200. Nový je aj displej. Síce dosahuje rovnakú uhlopriečku 3“ ako Pentax K-5, výrobca však z neho odstránil medzeru medzi ochranným sklíčkom a displejom samotným. Vďaka tomu by mal byť nový displej ešte lepšie čitateľný na priamom slnku. Ešte stále sa pýtate aký je teda rozdiel medzi modelom Pentax K-5 II a K-5 IIs? Druhý menovaný je určený pre fotografov, ktorí dávajú prednosť rozlíšeniu fotografie pred inými faktormi. Neobsahuje totižto AA filter (anti-aliasing). Nová dvojica by sa mala začať predávať v priebehu októbra tohto roku. Cena pre náš trh nie je zatiaľ známa, na americkom však za telo modelu Pentax K-5 II zaplatíte 1 199,95 USD (913,83 €), prípadne si budete môcť zakúpiť set telo+objektív DA 18-55mm WR za 1 349,95 USD (1 038,42 €).

Pentax K-5 IIs

Foto: Pentax

Komentáre k článku