Philips Tube LED by mohla nahradiť žiarivky

Nikola Tesla, srbský génius elektrotechniky, ktorý veľkú časť života prežil v USA je otcom neuveriteľného množstva kľúčových objavov a vynálezov, na ktorých stojí naša civilizácia. Bez neho by sme nemali striedavý elektrický prúd a mnoho vecí, ktoré s ním súvisia – transformátory, alternátory, elektromotory. Menej sa vie, že je aj skutočným vynálezcom rádia a bezdrôtových prenosov elektriny.

Tip: Bezdrôtové nabíjanie elektromobilov „na dlhé lakte“

Zo súboja so svojim závistlivým rivalom a bývalým zamestnávateľom T.A. Edisonom vyšiel víťazne už v čase, keď vyvinul konkurenčnú žiarovku s vidlicovou päticou, aká sa dodnes používa napríklad pri halogénkach. Medzi jeho vynálezy, obklopujúce nás doma, na verejnosti aj v práci, patria aj plynom plnené výbojky. Žiarivky sú energeticky úspornejšie ako žiarovky so žeraveným vláknom, ale stále spotrebujú asi 200 TWh elektriny ročne.

Tube LED

Prototyp Philips Tube LED. Foto: Philips

Aby sa táto spotreba mohla znížiť, je potrebné použiť svetelné zdroje s vyššou energetickou účinnosťou. Klasická žiarovka produkuje svetelný tok v priemere 15 lumenov/W, kým žiarivky asi 100 lm/W. Podobne, alebo o čosi lepšie sú na tom aj LED žiarovky, v závislosti od farebnej teploty – studené LED sú účinnejšie, kým teplé LED majú efektivitu rádovo o 10 percent nižšiu.

Prototyp Tube LED (TLED) od firmy Philips má však energetickú účinnosť až 200 lm/W, takže ekvivalent žiarovky s príkonom 60W a farebnou teplotou 2700K, spotrebuje pri rovnakej svietivosti len 5W elektrického príkonu. Podľa servera Gizmodo by sa v prípade výmeny všetkých žiaroviek v USA za nový typ ušetrilo na energii až 12 miliárd dolárov ročne a emisie CO2 by poklesli o 60 miliónov ton. Výrobca dúfa, že priemyselné verzie nových svetelných zdrojov dodá na trh v roku 2015 a dodávky pre bežných spotrebiteľov budú rýchlo nasledovať.