Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Pfizer chce rozpoznávať COVID cez appku. Zaplatil za ňu takmer 120 miliónov eur

Pfizer chce rozpoznávať COVID cez appku. Zaplatil za ňu takmer 120 miliónov eur
Zdroj | Annie Spratt
Stanislav Vinc
Pfizer chce rozpoznávať COVID cez appku. Zaplatil za ňu takmer 120 miliónov eur
Zdroj | Annie Spratt
Zdroj | Annie Spratt

Viac ako ochorenie COVID-19 sa v týchto dňoch v médiách spomína skôr začínajúca chrípková sezóna. Spoločnosť Pfizer však okrem vývoja a postupného upravovania svojich vakcín naďalej pokračuje v boji proti novému koronavírusu aj za pomoci zaujímavých technológií.

Pod svoje krídla Pfizer najnovšie vzal austrálsku spoločnosť ResApp, ktorá sa pýši svojou aplikáciou schopnou rozpoznávať respiračné ochorenia analýzou zvukových nahrávok kašľa.

Aplikácia bola pôvodne určená na detekciu pneumónie, no ešte v roku 2019 sa jej vývojárom podarilo algoritmus prispôsobiť aj na rozpoznávanie astmy, zápalu hrtana a bronchitídy.

Obsah pokračuje pod reklamou

Začiatkom roka 2020, kedy vo svete vypukla pandémia nového koronavírusu, začala spoločnosť pracovať na rozšírení tohto zoznamu aj o ochorenie COVID-19. Prvé sľubné výsledky priniesli skúšobné testy ešte začiatkom tohto roka.

Pozrite si

Ako sa zaregistrovať na novú vakcínu upravenú pre Omikron?

Aplikácia dokázala presne rozpoznať ochorenie COVID-19 až v 92 % prípadov, pričom falošnú pozitivitu vykázala iba v dvoch z každých desiatich testov. Dostupná je bezplatne pre operačné systémy Android aj iOS, použiteľná je však iba v spolupráci s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Spoločnosť Pfizer schopnosti aplikácie zaujali natoľko, že za celú spoločnosť ResApp a jej technológie jej tvorcom ešte v tej dobe ponúkla 65 miliónov dolárov. K dohode napokon došlo až teraz, pričom finálna suma sa vyšplhala až na 179 miliónov austrálskych dolárov, čo je v prepočte zhruba 118 miliónov eur.

Pfizer plánuje získanú technológiu implementovať do svojej rozvíjajúcej sa platformy digitálneho zdravia. Schopnosti aplikácie ResApp budú pravdepodobne využívané na rýchlu pred-diagnózu pacientov z domu skôr, ako si výsledok z aplikácie overia chemickým COVID-testom.

Spoločnosti ResApp sa podarilo vyvinúť aj aplikáciu SleepCheck určenú na domácu samodiagnostiku spánkového apnoe iba za pomoci nahrávok spánku zo smartfónu. Táto aplikácia je už aktuálne dostupná aj v obchode App Store za poplatok 4,99 € a Google Play Store exkluzívne pre zariadenia Samsung Galaxy S9, S9+, S10, S10+ a S20.

Zdroj