Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Peugeot Inception odhaľuje budúcnosť značky po roku 2025

Peugeot Inception odhaľuje budúcnosť značky po roku 2025
Zdroj | Peugeot
Stanislav Vinc
Peugeot Inception odhaľuje budúcnosť značky po roku 2025
Zdroj | Peugeot
Zdroj | Peugeot

Peugeot dnes oficiálne predstavil svetu svoj nový koncept s názvom Inception, ktorý predstavuje okno do jeho budúcnosti po roku 2025. Z konceptu síce nevznikne konkrétny produkčný model, no tie reálne si od neho preberú viaceré nápady.

Automobilka taktiež potvrdila svoj plán v roku 2023 ponúknuť zákazníkom všetky modely aj v plne elektrickej verzii a do dvoch rokov uviesť na trh až 5 nových elektromobilov. Do roku 2030 sa chce Peugeot stať vedúcou elektrickou značkou v Európe a do roku 2038 byť uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou.

Obsah pokračuje pod reklamou

Inception (lat. Inceptio – začiatok) je víziou plne elektrického modelu postaveného na novej platforme STLA Large s výškou len 1,34 metra a dĺžkou rovných 5 metrov. Využívať má 800V architektúru a disponovať 100 kWh batériou, ktorá mu má v kombinácii s aerodynamikou poskytnúť až 800-kilometrový dojazd pri priemernej spotrebe 12,5 kWh/100 km.

Peugeot pri koncepte počíta s dvomi elektromotormi a teda pohonom všetkých štyroch kolies. Papierovo má Inception výkon 680 koní (500 kW), ktorý ho dostane z 0 na 100 km/h za menej ako 3 sekundy.

Zdroj | Peugeot

Kým súčasná generácia moderných áut dostala do výbavy systém automatickej prevodovky shift-by-wire, Inception prichádza s novým systémom riadenia steer-by-wire. Peugeot hovorí, že koncept už nemá volant, ale skôr riadiaci ovládač z a aj jeho samotné riadenie má väčšmi pripomínať skôr videohru. Tento systém riadenia nazýva Hypersquare a považuje ho za súčasť novej generácie prostredia i-Cockpit.

Volant (prepáč Peugeot) sa v prípade aktivácie autonómneho riadenia zloží a schová do palubnej dosky, ktorú následne celú prevezme obrovský displej podobný tomu, aký ponúka cestujúcim na zadných sedadlách nové BMW radu 7.

Zdroj | Peugeot

Peugeot pri výrobe veľkej časti interiéru počíta s využitím polyesterového odpadu z jeho dizajnového centra a dodávateľov. Ten dokáže vo vákuu tepelne stláčať a spájať pomocou živice, čím dokáže vyrobiť „extrémne tvrdý a odolný materiál“ vhodný napr. aj na výrobu dverí a ďalších súčastí.

Keď posádka prenechá riadenie systémom, môže sa pohodlne oprieť do jednoducho recyklovateľných sedadiel vyrobených z nafukovacích a teda polohovateľných vanúšikov a kochať sa výhľadom na oblohu cez panoramatickú strechu Skyspace.

Zdroj | Peugeot

Ako to už pri konceptoch väčšinou býva, Inception má od reality ďaleko, no to je jeho účel. Peugeot si ním posadil latku pomerne vysoko a ak sa k nej po roku 2025 priblíži aspoň čiastočne, rozhodne urobí obrovský krok vpred po stránke technológií, dizajnu aj ekológie.