Pentax predstavil novú verziu modelu K-3 s dodatkom III. Čo ponúkne?

ZDROJ | Ricoh

Japonský Ricoh pod značkou Pentax začal s novými vlajkovými modelmi s APS-C snímačmi K-3 ešte v roku 2013. Vtedy sme sa dočkali špičkového modelu K-3, ktorý o 2 roky predbehol model K-3 II. Tentokrát si Ricoh nechal načas a model K-3 III predstavil až po 6  dlhých rokoch.

ZDROJ | Ricoh

Pentax „Ká tri tri“ je na prvý pohľad rovnaký ako model K-3 II. Samozrejme, v detailoch sa líši. V prednej časti je inak tvarovaný grip, v hornej pribudli nové kruhové voliče, no zmenšil sa info displej, rovnako sa mierne zmenila aj zadná strana, kde pribudol napríklad praktický joystick. Poteší určite aj odolnosť voči poveternostným vplyvom či veľký hľadáčik.

To je ďalšia novinka nového K-3 III. Namiesto 0,95x zväčšenia totiž nový hľadáčik s novým hranolom vo vnútri ponúka až 1,05x zväčšenie a 100% pokrytie poľa. Také ponúkajú iba full-frame modely.

Zaujímavo vyzerá nový Hyper Operation systém ovládania. Na ten si bude musieť človek zvyknúť, no ak sa tak stane, ovládanie režimov snímania bude zrazu na celkom inej úrovni. Hyper Operation najlepšie vysvetľuje video:

V tele s K-Mount závitom je na stabilizovanom systéme osadený 25,7 Mpx APS-C BSI-CMOS snímač bez tzv. low-pass filtra. Vďaka tomu by mal vytvárať ostrejšie zábery, low-pass filter pritom aparát dotvorí digitálne.

ZDROJ | Ricoh

Prekvapením je až extrémna citlivosť snímača, výrobca ju udáva až na ISO 1 600 000. Po novom snímač využíva nový SAFOX 13, systém automatického zaostrovania s 101 ostriacimi bodmi. Nechýba mu ani umelá inteligencia schopná sledovania objektov v reálnom čase či predikovanie ich pohybu.

Novinkou je aj nový procesor PRIME V, s ktorým je K-3 III schopný kontinuálne snímať do rýchlosti 12 fps. Túto rýchlosť zabezpečuje aj nový sklápací systém s trojicou elektromotorov. Buffer dokáže spracovať 32 záberov v RAW alebo do 37 záberov v JPEG.

Samozrejmosťou pre nový model je schopnosť natáčania 4K Ultra HD videí pri 30 fps. Full HD je možné natáčať do 60 fps.

Škoda však, že 3,2″ dotykový displej s rozlíšením 900 x 600 px na zadnej strane nie je výklopný, a to ani horizontálne, nie to ešte vertikálne. Na druhej strane potešia dva sloty na SDXC karty. Detailné technické špecifikácie nájdete na webe Ricohu.

ZDROJ | Ricoh

V predaji bude K-3 III nie len v čiernej, ale aj v striebornej farbe. Cena by mala byť okolo 2 000 € za telo.

ZDROJ | Ricoh

ZdrojRicoh

Komentáre k článku