Panasonic prekvapuje zoom objektívom so svetelnosťou f/1,7

ZDROJ | Panasonic

Japonský Panasonic prekvapil úplne novým objektívom so síce siahodlhým názvom – LEICA DG VARIO-SUMMILUX 25-50 mm / F1,7 ASPH (H-X2550), no svetovým prvenstvom. Je to prvý zoomobjektív na svete, ktorý má konštantnú svetelnosť f/1,7 na celom rozsahu.

ZDROJ | Panasonic

Novinka z dielne Panasonicu a LEICY prekvapuje práve tým, že dokáže mať konštantnú svetelnosť f/1,7 na celom ohnisku, teda v rozsahu 50 až 100 mm (po prepočte na kinofilm). Vychádza zo skla LEICA DG VARIO-SUMMILUX 10-25 mm / F1,7 ASPH (H-X1025), ktoré je už v predaji a taktiež ponúka f/1,7 na celom rozsahu. Rozdiel je v tom, že novinka je zoomový objektív, ponúka cca 2x – 4x zoom.

Oba však majú spoločný tvar clony a ovládateľnosť, takže nie je problém so zvyknutím si na nový model. Výrobca dodáva, že vďaka tomu „je ľahké si vytvoriť jedinečný autorský obrazový produkt iba s pomocou týchto dvoch objektívov a minimálnym workflow“.

ZDROJ | Panasonic

Novinka je zložená z až 16 členov v 11 skupinách, pričom nechýba asférické sklo a tri ED (Extra-low Dispersion) šošovky. Tie majú potláčať axiálne chromatickú aberáciu a chromatickú aberáciu zväčšenia. Sférická aberácia a skreslenie majú byť korigované taktiež asférickými šošovkami. Priemer filtra je 77 mm. Konštrukcia je navyše odolná proti prachu i striekajúcej vode, no vydrží fungovať v podmienkach do -10°C.

LEICA DG VARIO-SUMMILUX 25-50 mm / F1,7 ASPH sa môže pochváliť minimálnou zaostrovacou vzdialenosťou 0,28 m (pri širokouhlom nastavení, 0,31 m pri telefoto nastavení) a maximálnym pomerom zväčšenia 0,42x (ekvivalent kinofilmu).

ZDROJ | Panasonic

Plusom má byť aj veľmi tichý chod aj vďaka systému mikrokrokových motorov, takže sa hodí aj na natáčanie videa. Poteší určite aj plynulý clonový krúžok pre plynulé nastavenie clony a úpravu aj počas natáčania. Zaostrovací krúžok je tiež vybavený manuálne ovládaným FC (Focus Clutch) mechanizmom pre presné zaostrenie. Objektív možno tiež prepínať medzi lineárnym a nelineárnym režimom.

ZDROJ | Panasonic

Panasonic LEICA DG VARIO-SUMMILUX 25-50 mm / F1,7 ASPH má vynikať aj v oblasti záznamu videa vďaka mechanizmu, ktorý potláča zmenu uhla záberu pri zmene zaostrenia (tzv. Focus breathing) v celom rozsahu zoomu.

Zatiaľ nie je známe kedy sa novinka objaví na trhu a ani jej cena. Ak by som vychádzal z ceny modelu LEICA DG VARIO-SUMMILUX 10-25 mm, tak aj pri novinke môžeme počítať so sumou okolo 2 000 €.

 

Komentáre k článku