Panasonic LUMIX GH6 je na svete, tvorcovia videí vraj môžu jasať

ZDROJ | Panasonic

Japonský Panasonic predstavil celkom nový CSC model pre fanúšikov videa. Už predošlé modely dokazovali, že majú tvorcom čo ponúknuť, veď GH4-ky či 5-ky resp. jej druhej generácie sme mohli vidieť na nejednom drone či gimbale. Nový LUMIX GH6 má byť ešte lepší, hoci stále neponúka 8K video.

To ani nie je možné, pretože aj táto novinka je vybavená Micro 4/3 snímačom, ktorý nemá viac ako 33 Mpx potrebných pre 8K video. Aj napriek tomu je toto ale snímač s doteraz najvyšším rozlíšením na Micro 4/3 aké bolo kedy použité. Má 25,2 Mpx a nemá low-pass filter. Citlivosť snímača je od ISO 50 do ISO 25 600 v rozšírenom režime.

Dynamický rozsah snímača má byť v prípade využitia V-Log až 12+ EV krokov, v prípade nového režimu Dynamic Range Boost o jeden krok viac. Na zaostrovanie využíva starý známy DFD založený na detekcii kontrastu.

ZDROJ | Panasonic

Snímač je zavesený na 5-osovej mechanickej stabilizácii priamo v tele. Dual I.S. 2 pritom dokáže využívať aj stabilizačný systém objektívov a tak Panasonic deklaruje 7,5-krokovú korekciu. Aj vďaka stabilizácii je možné jej posunom v špeciálnom režime snímať 100 Mpx zábery aj bez nutnosti statívu. Potrebná je ale statická scéna.

ZDROJ | Panasonic

O chod nového stroja sa stará nový Venus Engine procesor, ktorý má byť zhruba 2x tak výkoný ako predošlý model. Aj vďaka nemu pribudli nové funkcie ako Detail Processing, Dual 3D Color Control, 2D Noise Reduction či High Precision 3D Noise Reduction pre zlepšenie výsledného obrazu aj vo videách. Pri fotografovaní je možné využiť obrovskú rýchlosť snímania – 75 fps pri prepnutí do elektronickej uzávierky! V prípade mechanickej uzávierky je maximom 14 fps. V oboch prípadoch bez preostrovania.

Keďže je novinka primárne určená pre tvorcov videa, Panasonic myslel hlavne na nich. Po novom je možné s GH6-tkou nahrávať až 10-bitové 5,7K (5 728 x 3 024 px) a 5,8K (5 760 x 4 320 px) videá 4:2:0 pri 60 fps pre nahrávanie na CFexpress Type B do 1,9 Gbit/s. Lahôdkou pre profesionálov má byť aj možnosť využívania Apple ProRes kodeku – ProRes 422 HQ a ProRes 422, čo má pomôcť hlavne pri postprodukcii. Dostupné budú ale až pri ďalšej aktualizácii firmvéru.

ZDROJ | Panasonic

Zároveň je možné nahrávať 4K a 4K UHD videá pri 60 fps v 4:2:2 s 10-bitovou farebnou hĺbkou bez obmedzenia času do 800 Mbit/s. Obmedzením je len veľkosť karty a batérie. V tomto rozlíšení je zároveň možné nahrávať aj 120 fps spomalené videá. Vo Full HD je možné ísť na 240 fps, ale aj využiť VFR do 300 fps. To platí pri využívaní ukladania dát na kartu i externé úložisko cez HDMI 2.1. Samozrejmosťou je podpora V-Log/V-Gamut, ale aj Rec.709.

Panasonic vybavil novinku aj podporou pre funkcie ako Waveform Monitor, Zebra Pattern, Luminance Spot Meter, Frame Marker, Anamorphic Desqueeze Display, Red REC Frame Indicator či Tally lampy. Potešiť majú aj Safety Zone Marker či Center Marker.

Na ukladanie dát slúžia dva sloty. Jeden je pre karty CFexpress Type B a druhý pre SD karty. Aj Panasonic LUMIX GH6  poteší aj vlogerov, stačí k nemu pripojiť kábel k počítaču a z novinky sa stane dokonalá webkamera. V prípade spárovania s appkou v smartfóne ale GH6-tka dokáže streamovať obraz aj bezdrôtovo! Využíva na to Wi-Fi 5. K dispozícii je aj Bluetooth už vo verzii 5.0.

ZDROJ | Panasonic

Čo sa ale vôbec nezmenilo už veľmi dlhé roky je napríklad rozlíšenie displeja. Má opäť len 960 x 640 px a 3″ uhlopriečku. Je plne výklopný a dotykový. Elektronický hľadáčik má 0,5″ a rozlíšenie cca 1 400 x 900 px a je typu OLED. Pokrýva 100% scény a má 0,76x zväčšenie. Rovnaká je i batéria s kapacitou 2 200 mAh a možnosťou USB nabíjania.

ZDROJ | Panasonic

Podrobné technické špecifikácie nájdete na webe Panasonicu.

Telo je opäť z horčíkovej zliatiny, odolné je voči prachu i striekajúcej vode. Telo má rozmery 138,4 x 100,3 x 99,6 mm, hmotnosť je čosi vyše 820 gramov.

Cena novinky bude začínať na sume 2 199 € (telo). V predaji bude aj niekoľko setov s rôznymi objektívmi.

ZDROJ | Panasonic

 

ZdrojPanasonic