Panasonic LUMIX GH5 II má neobmedzené nahrávanie 4K videa a profi funkcie

ZDROJ | Panasonic

Japonský Panasonic po rokoch vylepšuje svoju vlajkovú loď medzi fotoaparátmi, model GH5. Novinka je až na pár detailov rovnaká, zmeny sa diali hlavne vo vnútri. Panasonic LUMIX GH5 II poteší najmä tvorcov videí a vlogov.

recenziaPanasonic LUMIX GH5 – špičkový fotoaparát, ešte lepšia kamera

Panasonic GH5 II je stále pomerne malý, zato veľmi výkonný CSC aparát so špičkovým výstupom. Má vylepšený 20,3 Mpx Micro 4/3 snímač s antireflexnou vrstvou a výkonný procesor Venus Engine.

Snímač je „zavesený“ na 5-osovej stabilizácii Dual I.S. 2. Tá má dosahovať úroveň 6,5EV. V prípade videa je stabilizácia doplnená ešte aj softvérovo.

ZDROJ | Panasonic

Nový LUMIX sa chváli rýchlym a vysoko presným automatickým zaostrovaním, pričom má obsahovať pokročilú technológiu hĺbkového učenia, ktorá rozpoznáva konkrétne objekty, a to vrátane ľudí a zvierat. Pri snímaní osôb okrem rozpoznania očí, tváre a tela rozpoznáva pomocou technológie detekcie v reálnom čase samostatne tiež hlavu.

ZDROJ | Panasonic

Výrobca v novinke vylepšil hlavne oblasť videa. Profesionálov určite poteší možnosť záznamu 4K a 4K Ultra HD videa so 60 fps v 10-bitovej farebnej hĺbke a 4:2:2 vzorkovaním aj interne, nie len cez HDMI výstup aj s VFR. Video je možné natáčať pri dátovom toku 400 Mbit/s v ALL-Intra.

Zároveň Panasonic „odstránil“ obmedzenie času nahrávania. Po novom ho obmedzuje iba batéria alebo pamäť. Aj jedno aj druhé je ale možné riešiť externe. Novinka podporuje 27W USB-C nabíjanie. Batéria má po novom kapacitu slušných 2 200 mAh. Na ukladanie dát slúžia dva sloty pre SD UHS-II V90 karty.

ZDROJ | Panasonic

Lahôdkou je 12-krokový dynamický rozsah, takže výsledný obraz bude ako z veľkej profi kamery. Navyše podporuje V-Log L. Ten zachytáva obraz v plnom farebnom a dynamickom rozsahu pri zachovaní všetkých farebných informácií. K je dispozícii aj 35 kompatibilných konverzných LUT tabuliek. Rovnako ako S1H, vlajková loď radu S, ponúka LUMIX GH5M2 v ponuke Photo Style dva typy gama presetov Cinelike.

Detailné technické špecifikácie nájdete na webe Panasonicu.

ZDROJ | Panasonic

Na zadnej strane je plne výklopný LCD displej s uhlopriečkou 3 palce (GH5 má ale 3,2″) a rozlíšením 960 x 640 px. Displej je dotykový a má mať vyšší jas. Elektronický hľadáčik má 0,5″ a rozlíšenie cca 1 400 x 900 px a je typu OLED. Pokrýva 100% scény a má 0,76x zväčšenie.

ZDROJ | Panasonic

Panasonic LUMIX GH5 II poteší aj vlogerov, stačí totiž k nemu pripojiť kábel k počítaču a z novinky sa stane dokonalá webkamera. V prípade spárovania s appkou v smartfóne ale GH5 II dokáže streamovať obraz aj bezdrôtovo! Využíva na to Wi-Fi 5. K dispozícii je aj Bluetooth, ale len vo verzii 4.2.

ZDROJ | Panasonic

Telo novinky je stále pomerne odolné. Je vyrobené z horčíkovej zliatiny a je odolné proti striekajúcej vode, prachu a mrazu do -10 °C.

Panasonic s novinkou predstavil aj dva nové objektívy – Leica DG Lens 25-50mm F1.7 a Leica DG Lens 10-25mm F1.7. Výrobca zároveň potvrdil, že pracuje aj na novšom a vyspelejšom modeli GH6 s novým senzorom a ešte lepšími možnosťami nahrávania videa, napríklad aj s 120 fps.

ZDROJ | Panasonic

Novinka príde na trh už čoskoro s cenou okolo 2 000 € za telo. Podobnú sumu pritom stál aj model GH5.

ZDROJ | Panasonic

ZdrojPanasonic

Komentáre k článku