Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Osvetlenie vianočného stromčeka je staršie, než by ste čakali

Osvetlenie vianočného stromčeka je staršie, než by ste čakali
Richard Pliešovský
Osvetlenie vianočného stromčeka je staršie, než by ste čakali

Dnes je tomu 140 rokov, keď sa rozsvietil prvý vianočný stromček. Bolo to možné vďaka dvom úžasným vynálezom – elektrickej energii a žiarovke.

Edisonovi vďačíme za také samozrejmosti, ako je žiarovka, alebo fonograf. Medzi jeho husárske kúsky patrí tiež filmové štúdio, ktoré mal ako prvý v USA. Nečudo, veď stál za vynálezom kinofilmu, 35 mm filmového pásu, ktorý sa v kinematografii používa dodnes.

Dnes si pripomíname jeho iné prvenstvo, práve on „má na svedomí“ elektricky osvietený vianočný stromček na svete.

Obsah pokračuje pod reklamou

Thomas Alva Edison (11. 2. 1847 – 18. 10. 1931) bol jeden z najvýznamnejších vynálezcov, akí sa narodili. Bol tiež neskutočne produktívny, len pod jeho menom je zaregistrovaných viac ako 1 692 patentov, ďalšie tisícky patria jeho firmám.

Zdroj | Profimedia

Elektrický vianočný stromček má dnes 140 rokov, presne 22. 12. 1882 ho rozsvietil Edison v Menlo Parku, neďaleko jeho laboratórií.

Reťaz svetielok skonštruoval jeho priateľ a spolupracovník Edward H. Johnson. Skladala sa z 80-tich elektrických žiaroviek červenej, modrej a bielej farby. Ďalšou vychytávkou stromčeka bolo, že sa otáčal.

Samozrejme, v tej dobe išlo o hi-tech, masovejšie rozšírenie vianočných svetielok nastalo až o dlhých 40 rokov. Aj to však svedčí o nadčasovosti tohto génia. Mimochodom, v roku 1902 si zaregistroval patent na elektromobil.

V deň pohrebu Thomasa A. Edisona boli na jeho počesť zhasnuté všetky žiarovky v USA, v týchto dňoch si ho opäť pripomíname rozsvietením miliónov stromčekov na celom svete.