Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Orange Slovensko má 25 rokov! Kam svoju sieť posunul?

Orange Slovensko má 25 rokov! Kam svoju sieť posunul?
TECHBOX
Orange Slovensko má 25 rokov! Kam svoju sieť posunul?

Dvadsaťpäť ročná história plná rôznych prvenstiev si zaslúži rekapituláciu úspechov. Orange Slovensko toto jubileum oslavuje práve v roku 2022, preto sme sa pozreli na to, čo najvýznamnejšie sa operátorovi za štvrťstoročie na slovenskom trhu podarilo.  

Zaspomínať si na začiatky mobilnej komunikácie na Slovensku a porovnať ich s možnosťami, ktoré máme dnes? Nie jeden z nás zostane užasnutý.

Predstava toho, že sme mobilný telefón mohli využívať len na hovory a posielanie SMS správ, je až skľučujúca. Nehovoriac o cenách, ktoré tento spôsob komunikácie umožňoval len vyvoleným. 

Obsah pokračuje pod reklamou

Keď v januári 1997 spustil Globtel GSM, dnes Orange Slovensko, svoje služby na 2. generácii digitálnej technológie GSM, boli jeho služby presne takéto. Avšak, operátor s logom v oranžovej farbe vedel, že budúcnosť mobilnej komunikácie je ústretovejšia. 

Mobil za korunu určil smerovanie

Orange, ako prvý mobilný operátor na Slovensku, prišiel s cenami prístupnými aj masám, bezplatným prijímaním hovorov, prehľadnými faktúrami, sekundovou tarifikáciou od prvej sekundy alebo nekonečnými paušálmi. Mobilné telefóny za korunu boli doslova revolúciou, vďaka ktorej mohol na Slovensku zabudnúť na „pevnú linku“ už naozaj každý. Tento impulz rovnako prišiel z oranžového tábora.

Pozrite si

Orange naplno stavia vysielače so solárnym napájaním!

Čo všetko sa od roku 1997 na slovenskom poli mobilnej komunikácie udialo je úžasná evolúciou-revolúcia, ktorá nám dnes dáva do smartfónov priam neobmedzené možnosti. Dnes sa služby rozširujú skôr do strán pomyselného stromu, než do jeho výšky. A je to tak dobre.

Orange Slovensko sa totiž z čisto mobilného operátora zmenil na poskytovateľa palety komunikačných služieb. Inými slovami ponúka aj fixné služby, teda internet na doma alebo televíziu. Tieto služby sú dnes dostupné pre viac ako 1,8-milióna slovenských domácností.

Popularitu si fixné služby získali aj vďaka ponuke Love. Tá kombinuje do zvýhodnených balíčkov všetky služby, ktoré Orange ponúka. Love je spôsob ako môžete získať extra dáta do mobilného paušálu, ako môžete získať výhody pre blízkych, či zľavu na pevný internet alebo televíziu.

Tiež sa dostaneme k transparentným dátam o spoločnosti. Za prvých 9 mesiacov roka 2022 výnosy Orangeu dosiahli 414-milióna eur. A to nás čaká najsilnejšie vianočné obdobie. Tu operátor predstavil mimoriadne atraktívnu ponuku, o ktorej sme už písali v článku: PlayStation 5 či projektor od 1€. Orange predstavil tohtoročnú vianočnú ponuku.

Oranžové mobilné služby využíva v súčasnosti 2,467-milliónov zákazníkov. Zaujímavosťou je viac ako 23-tisíc aktívnych moderných e-SIMiek, ktoré Orange spustil koncom roku 2018.

Milióny GB prenesených dát nie je pre Orange problém 

Na pozadí tohto všetkého je vysokokvalitná mobilná sieť, v ktorej sa len za posledný kvartál preniesli zákazníci až 70,25 mi. GB dát (o vyše 45 % viac dát v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021). Z toho takmer 90 % dát bolo prenesených v sieti 4G. Čo to znamená vysokokvalitná mobilná sieť? Pre bežného používateľa najmä stabilita pripojenia, rýchlosti a dostupnosť. Mimochodom, 4G sieť je dostupná až pre 99,1% populácie Slovenska. 

5G sieť operátor spustil v roku 2021. V októbri 2022 malo až 13,3 % popolácie Slovákov pristup k sieti najnovšej generácie a to v 62 lokalitách. Do konca roka 2022 to má byť až 20 %(!).

Orange is going Green nie je v prípade tohto operátora prázdna fráza. Ako sme vás pred nedávnom informovali, 180 vysielačov umiestnených v extraviláne napája Orange v roku 2022 už aj zo solárnej energie. Čo je naozaj úžasné? Orange je v tomto smere jediným operátorom, ktorý výraznejšie buduje solárne napájanie svojích staníc. Dáva to tiež pocit dôvery pri predsavzatí spoločnosti, že bude do roku 2040 skutočne uhlíkovo neutrálna.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Orange

Najkvalitnejšia sieť v Európe tri roky po sebe 

„Získať ocenenie za najvyššiu kvalitu nie je jednoduché, avšak obhájiť ho je ešte náročnejšie. Je to nielen veľká zodpovednosť a záväzok, ale aj naše poslanie. Som nesmierne rád, že sa nám to podarilo, o to viac, že sa okrem najlepšej siete na Slovensku môžeme pýšiť aj ocenením najlepšia sieť v Európe. Naša nepretržitá snaha poskytovať zákazníkom tú najvyššiu kvalitu prináša svoje výsledky nielen v podobe čo najlepšej zákazníckej skúsenosti, ale zároveň ich dokazuje aj nezávislá a uznávaná porovnávacia štúdia,“ povedal v roku 2021 Eric Maintenay, riaditeľ úseku informačných systémov a sietí spoločnosti Orange Slovensko.

Pozrite si

Tretí rok za sebou prvý? Potiahne aj ďalšie roky?

Orange nastavenú latku nepodliezol ani tretí rok po sebe. Teda v roku aj v roku 2022 sa Orange stal najkvalitnejšou mobilnou sieťou na Slovensku na základe odborných meraní poľskej spoločnosti Systemic PAB. Akého operátora využívate vy?

Zdroj | Orange