Orange modernizuje sieť, s novou technológiou sa pripravuje na 5G

Orange aj v týchto hodinách aktívne pracuje na modernizácii svojej mobilnej siete v centre Bratislavy. Starú technológiu od spoločnosti Alcatel nahrádza nová technológia od spoločnosti Nokia, vďaka ktorej je operátor z časti pripravený na budúce spustenie 5G sietí.

Rastúce nároky na mobilné siete najmä vzhľadom na vyšší počet aktívne pripojených zariadení a väčšie objemy prenášaných dát nútia operátorov aktívne posúvať technologickú vybavenosť svojich vysielačov. Medzi tie najvyťaženejšie patria vysielače v centrách miest, medzi ktoré patrí aj BTS stanica na Hurbanovom námestí v Bratislave.

Práve na tomto mieste dnes prebiehala výmena technológií, ktorá zabezpečuje prenos hovorov, správ aj mobilného internetu v tejto časti centra mesta. Keďže ide o frekventované miesto a zároveň veľkú a ťažkú techniku, o jej výmenu sa namiesto zvyčajne používaného žeriavu postarala helikoptéra.

Po odvoze starej technológie od spoločnosti Alcatel prebrali na seba úlohu poskytovania mobilného pripojenia ostatné okolité BTS stanice. Nová technológia od spoločnosti Nokia, o ktorej montáž sa postarala spoločnosť Ericsson, bude po dokončení prác spustená už v priebehu zajtrajška.

Orange sa výmenou technológií čiastočne pripravuje na spustenie 5G sietí na Slovensku. Ide však iba o hardvérovú prípravu, zákazníci operátora sa v okolí modernizovanej stanice zatiaľ na 5G sieť nepripoja. Spustenie 5. generácie mobilných sietí plánuje Orange najskôr na rok 2021.

Najkvalitnejšia mobilná 4G sieť

Popri modernizácii mobilnej siete sa Orange pochválil ešte jednou novinkou a to ocenením The best Slovakian mobile network in the test. Mobilná 4G sieť od Orangeu je podľa meraní spoločnosti Systemics PAB najkvalitnejšou 4G sieťou na Slovensku a zároveň patrí medzi najvýkonnejšie siete v Európe.

Do meraní na Slovensku boli zapojené štyri siete, teda všetky vlastné siete štyroch hlavných operátorov poskytujúcich mobilné služby na našom území. Orange si z testu odniesol celkovo 942 bodov, ostatní operátori spolu 886, 841 a 711 bodov.

Pozrite siNajpredávanejšie telefóny u operátorov (august 2020)

Do celoeurópskeho merania bolo zapojených celkovo 25 operátorov. V rámci meraní dosiahla spoločnosť v 4G sieti Orange Slovensko priemernú rýchlosť 101,2 Mb/s, čo predstavuje najvyššiu dosiahnutú rýchlosť spomedzi všetkých zúčastnených krajín a operátorov. Pri odosielaní dát dosiahol Orange priemer 32,9 Mb/s. Pri hlasových službách dominoval Orange pri celkovej kvalite a úspešnosti zrealizovania VoLTE hovorov.

Komentáre k článku