Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Orange naplno stavia vysielače so solárnym napájaním!

Orange naplno stavia vysielače so solárnym napájaním!
Roman Calík
Orange naplno stavia vysielače so solárnym napájaním!

Solárne panely pre vybrané vysielače Orangeu? Dnes realita. Operátor totiž naplno rozbehol projekt, aký nemá na Slovensku obdobu.

Vďaka energii zo slnka dokáže Orange šetriť náklady na energie, no zároveň nezanedbateľne znižuje svoju uhlíkovú stopu. Pozrite si naše nové video, kde vám Matej Babiak z Orangeu vysvetlí, ako to celé funguje.

Doslova „Dobrý signál pre planétu“ vyslal operátor Orange, keď nám ukázal, že naplno stavia vysielače so solárnym napájaním. Boli sme sa pozrieť priamo na mieste, našu reportáž ste si už dokonca mohli na našich stránkach prečítať.

Obsah pokračuje pod reklamou

September bol totiž dôležitým mesiacom, kedy Orange spustil do prevádzky už 100. vysielač so solárnym napájaním v tomto roku. Dnes ich má 180 a ambície sú veľké, v priebehu najbližších rokov slovenský operátor plánuje dosiahnuť tisícku.

„Podľa našich prepočtov dokážeme každý z týchto vysielačov napájať zo slnka v objeme 3,3 MWh ročne, čo predstavuje zníženie našej uhlíkovej stopy približne na úrovni 455 kg CO2. Pri stovkách vysielačov to predstavuje zníženie o desiatky tisíc kilogramov oxidu uhličitého každý rok,“ povedal Mariusz Gatz, generálny riaditeľ Orangeu.

Pozrite si

Videli sme vysielače Orange so solárnym napájaním. Koľko mu šetria na energiách?

Orange odhaduje, že návratnosť investície do jednej solárne napájanej základňovej stanice zohľadňujúc súčasné ceny energií je 6 až 7 rokov. S výstavbou základňových staníc so solárnym napájaním pomáhajú Orangeu dve spoločnosti. Okrem známej firmy Huawei, ktorá dodáva technológiu, je to aj slovenská firma A2B ktorá má na starosti práve výstavbu solárnych panelov.

Ešte podrobnejšie informácie o tom, ako Orange naplno využíva energiu zo slnka, sme priamo na mieste získali od Martina Babiaka, manažéra pre sieťovú infraštruktúru Orangeu. Pozrite si naše nové video.