Reklama

Optickí lídri: 800 gigabitový Ethernet na obzore, no nie je to „konečná“

Zdroj | New Atlas
Juraj Procházka
Zdroj | New Atlas
Zdroj | New Atlas

Na výročnej konferencii a výstave OFC 2023, ktorá sa konala 7.-9. marca v San Diegu, sa stretli najvýznamnejší výrobcovia komponentov pre optické prenosové siete, aby prezentovali najnovšie trendy. Bola to príležitosť na oslovenie telekomov, ktoré chcú z rôznych, hlavne politických dôvodov, nahradiť zariadenia Huawei vo svojich chrbticových sieťach. V centre pozornosti zaujala trojica firiem Nokia, Ciena a Fujitsu, ku ktorým sa pridala spoločnosť Infinera, aj Cisco.

Pozrite si

Rýchlejšia optika? Krútené lúče prinesú 100-násobné rýchlosti

Prezentácie naznačujú, že už v tomto roku (Nokia, Fujitsu, Cisco), respektíve v prvej polovici roku budúceho (Ciena, Infinera) budú k dispozícii prvky optických transportných sietí schopné prenášať 800 gigabitový Ethernet (800GE), alebo až 1,2 Tbit/s a viac na vzdialenosti rádovo 1000 km.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nokia predstavila svoju šiestu generáciu koherentného fotonického servisného enginu PSE-6s, ktorý má znížiť spotrebu energie siete o 60 % a podporuje služby 800 GE na vzdialenosť viac ako 2 000 km. Transceiver s procesormi koherentného digitálneho signálu s kremíkovým fotonickým optickým motorom Nokia CSTAR s 5-nanometrovou technológiou má umožniť nasadenie v pároch. Tým vzniknú prvé riešenia koherentného prenosu s rýchlosťou 2,4 Tbit/s.

Zdroj | Nokia

Nemýľme sa, to nie sú rýchlosti pre konečných užívateľov. Určené sú pre telekomunikačných operátorov v chrbticových sieťach a podobne, ale sú nutnou podmienkou pre vytvorenie multi-gigabitových vysokorýchlostných pripojení do domu, či do kancelárie.

Gilles Bourdon, viceprezident pre káblové siete v Orange Group, uviedol, že PSE-6s od Nokie s rýchlosťou až 1,2 Tbit/s na vlnovú dĺžku umožní zvýšiť kapacitu chrbticových sietí Orangeu, pričom budú fungovať rýchlosťou 800 Gbit/s na vlnovú dĺžku v diaľkových spojeniach a budú poskytovať prepojenie smerovačov s 800GE portami.

Svoj koherentný optický čipset WaveLogic 6 predstavila aj americká Ciena. Bude podporovať až 1,6 Tbit/s pre jednu nosnú vlnovú dĺžku, 800 Gbit/s pri najdlhších spojeniach a energeticky efektívne 800 Gbit/s zásuvné moduly s dosahom na vzdialenosť 1 000 km. K dispozícii by mal byť v prvej polovici budúceho roku. WaveLogic 6 má byť prvým čipsetom, ktorý umožní prenos rýchlosťou 1,6 Tbit/s cez jednu nosnú frekvenciu. Takéto posilňovanie kapacít je nevyhnutné, pretože dopyt po šírke pásma každoročne rastie o 30 %.

Zdroj | Ciena

Jedným z odberateľov nových čipsetov Ciena má byť aj Meta, ktorá prevádzkuje vlastné diaľkové optické prenosové siete po celom svete na prepojenie svojich dátových centier. Ďalším zákazníkom bude Bell Canada. Tento operátor dnes využíva WaveLogic 5 od spoločnosti Ciena na služby 400GE a je pripravený s WaveLogic 6 poskytovať služby s konektivitou 800 Gbit/s. 

Ďalším hráčom, ktorý predstavil svoje riešenia pre vysokorýchlostnú optiku, je Fujitsu. Japonský výrobca je jedným z popredných dodávateľov technológií pre optické prenosové siete a jeho nový 1FINITY Ultra Optical System umožňuje rýchlosť 1,2 Tbit/s na jednej vlnovej dĺžke s budúcim upgradom až na 1,6 Tbit/s. Systém obsahuje najnovší digitálny signálový procesor (DSP) s účinným chladením kvapalinou. Vďaka riešeniu ROADM, čo je skratka pre rekonfigurovateľný optický add-drop multiplexer, dokáže model 1FINITY spracovať viacero pásiem vlnových dĺžok v jednom produkte. Prináša to nielen vysoké prenosové rýchlosti na dlhšie vzdialenosti, ale znižuje sa tak aj spotreba energie.

Zdroj | Fujitsu

K „veľkej trojke“ sa pridávajú aj ďalšie, nemenej zvučné značky ako Infinera, alebo Cisco.

Len niekoľko dní pred podujatím OFC v San Diegu predstavila Infinera novú generáciu svojho „motora s nekonečnou kapacitou“ („infinite capacity engine“, ICE). ICE7 takisto umožňuje prenos 1,2 Tbit/s na jednej vlnovej dĺžke. Pozoruhodný je však dosah tohto hardvéru. Infinera tvrdí, že umožní služby s rýchlosťou 800 Gbit/s až na vzdialenosť 3 000 km, čo pokrýva viac ako 85 % sieťových spojení. Platformy založené na ICE7 budú dostupné od prvej polovice roku 2024 a znížia cenu za bit až o 30 % v porovnaní so súčasnými systémami.

Pozrite si

Aké internetové pripojenie budeme mať doma o 5 rokov?

Cisco Systems, ktoré v roku 2021 získalo Acacia Communications, už začalo s dodávkami Coherent Interconnect Module 8 (CIM 8) s prenosovou kapacitou 1,2 Tbit/s svojim zákazníkom. Technológia je momentálne v štádiu prevádzkových testov.

Postupujúca digitalizácia a rast cloudových služieb nielen vo firemnom sektore privádza sieťových operátorov a telekomy k zavádzaniu optických prenosových systémov, schopných dopraviť enormné objemy dát na veľké vzdialenosti. To všetko pri nižších nákladoch. Zdá sa, že nové optické technológie s týmto trendom držia krok.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.