Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

OPPO AR Glass 2021 - o krok bližšie k AR okuliarom, na aké čakáme

OPPO AR Glass 2021 - o krok bližšie k AR okuliarom, na aké čakáme
Zdroj | Oppo/GSMArena
Stanislav Vinc
OPPO AR Glass 2021 - o krok bližšie k AR okuliarom, na aké čakáme
Zdroj | Oppo/GSMArena
Zdroj | Oppo/GSMArena

Konferencia OPPO INNO DAY 2020 so sebou okrem funkčného prototypu rolovateľného smartfónu OPPO X 2021 priniesla aj predstavenie novej generácie okuliarov pre rozšírenú realitu OPPO AR Glass 2021.

Budúcnosť, v ktorej budeme mať neustále pred sebou priehľadný displej rozširujúci našu realitu o digitálne prvky, nám načrtli okuliare Google Glass už v roku 2013. Google však týmto (nepochybne obdivuhodným) zariadením trochu predbehol dobu a vtedajší stav pokroku potrebných technológií.

K okuliarom, akým mali byť aj Google Glass, sa však postupne krok po kroku dostávame. Najnovším skokom v tomto vývoji sú okuliare OPPO AR Glass 2021, ktoré sú oproti svojim predchodcom až o 75 % ľahšie a svojim dizajnom opäť podobnejšie bežným slnečným okuliarom.

Zdroj | Oppo/GSMArena

Čínskemu výrobcovi smartfónov sa podarilo do pomerne kompaktných okuliarov vtesnať celý rad rôznych senzorov vrátane dvoch ultraširokouhlých kamier a jednej RGB kamery, ktoré sa spoločne starajú o monitorovanie priestoru a rozpoznávanie gest rúk.

Pozrite si

Haptic PIVOT – Microsoft vytvoril dotyk vo virtuálnej relalite

OPPO v tomto prípade stavilo na tzv. Birdbath optické riešenie, ktoré zobrazuje obsah na okuliaroch projekciou obrazu z 0,71“ OLED obrazovky na zakrivené sklo z hornej časti rámu okuliarov. Toto riešenie zabezpečilo 53 % nárast jasu a 40 % nárast pixelov na jeden stupeň zobrazenia oproti minuloročnému modelu.

Zdroj | Oppo/GSMArena

Okuliare by mali vo výsledku simulovať obraz podobný tomu, akoby ste sa zo vzdialenosti troch metrov pozerali na 90“ obrazovku. Pre svoje fungovanie však budú vyžadovať pripojenie k smartfónu s čipsetom Snapdragon 865, konkrétne teda k smartfónu OPPO Find X2 Pro. Zatiaľ nie je jasné, či sú kompatibilné aj s ostatnými smartfónmi, ktoré tento čipset využívajú.

Pozrite si

Omni One je koneče poriadny doplnok pre hráčov vo virtuálnej realite

OPPO AR Glass 2021 je týmto spôsobom možné použiť na sledovanie filmov, či hranie hier a to dokonca aj v režime pre viacerých hráčov. Vývojárske prostredie, v ktorom budú môcť vytvárať aplikácie a hry pre tieto okuliare aj bežní vývojári, vydá OPPO verejne už v priebehu budúceho roka.

Či sú už okuliare tejto značky pripravené na uvedenie na trh, v tejto chvíli zatiaľ nie je jasné. Vydanie vývojárskych nástrojov však napovedá tomu, že OPPO má minimálne z nejakej časti hardvérovú časť okuliarov zvládnutú a pri uvedení finálnej verzie na trh chce mať už pripravenú aj nejakú zásobu softvéru.

Zdroj