Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Oplatí sa ešte kúpiť Samsung Galaxy S22 alebo si rovno predobjednať S23?

Oplatí sa ešte kúpiť Samsung Galaxy S22 alebo si rovno predobjednať S23?
Michal Sobek
Oplatí sa ešte kúpiť Samsung Galaxy S22 alebo si rovno predobjednať S23?

Spoločnosť Samsung len pre pár dňami na akcii Unpacked odhalila novú sériu Galaxy S23. Tá sa dá už aktuálne predobjednať, ale neoplatí sa viac kúpiť si predchádzajúcu generáciu Galaxy S22? Pozreli sme sa na hlavné rozdiely a aktuálne ceny.

V prvom rade treba povedať, že dizajnovo sa medzigeneračne toho veľa nezmenilo. Ak sa pozrieme na základné modely Galaxy S23S22, tak rozmery, materiály a veľkosti displejov sú absolútne totožné. V reči čísel je to 146,3 x 70,9 x 76 mm (S23) a 146 x 70,6 x 76 mm (S22), pričom hmotnosť v oboch prípadoch je rovnakých 168 gramov a nechýba ani certifikácia IP68.

V prípade Galaxy S23 6,1-palcový super AMOLED displej aj zadnú stranu chráni druhá generácia ochranného skla Corning Gorilla Glass Victus. Zobrazovací panel má, aj v prípade modelu S23+, Full HD+ rozlíšenie a 120-hertzovú obnovovaciu frekvenciu, pričom poskytujú o niečo vyšší maximálny jas. V prípade Galaxy S23/S23+ nájdeme novšie Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 a technológiu UWB.

Obsah pokračuje pod reklamou

Najväčšou zmenou si prešiel použitý procesor. Samsung v novej generácii upustil od vlastného Exynosu a nasadil Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, čiže aktuálny najvýkonnejší procesor pre smartfóny s Androidom špeciálne upravený pre túto sériu.

Minulý rok bol na našom trhu v sérii Galaxy S22 procesor Exynos 2200, takže výkonovo je to rozhodne krok správnym smerom. V oboch prípadoch nájdeme zhodne po 8 GB RAM a 128-gigabajtové úložisko v základe.

Čo sa týka fotoaparátov, tak tu výrazne zmeny nenastali, k dispozícii je rovnaká trojica fotoaparátov – hlavný 50-megapixelový s optickou stabilizáciou, 10-megapixelový teleobjektív a 12-megapixelový ultraširokouhlý fotoaparát. Rozlíšenie prednej kamery sa zvýšilo z 10 na 12 Mpx.

Zmeny nastali aj v prípade batérií. Novinka si prilepšila o 200 mAh a aktuálne má batéria kapacitu 3 900 mAh. Práve výdrž patrila k najväčším nedostatkom predchádzajúcej generácie. Teraz v spojitosti s navýšením kapacity a úsporným procesorom by mala byť výdrž oveľa lepšia. V nabíjaní sme sa nikde neposunuli, opäť máme drôtovo 25 W a bezdrôtovo 15 W.

Väčšina vecí platí aj o modeli Galaxy S23+. Opäť rovnaký AMOLED displej, takmer totožné rozmery, druhá generácia ochranného skla Corning Gorilla Glass Victus a nový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Dobrou správou je tiež rovnaké navýšenie kapacity batérie o 200 mAh.

Jeden dizajnový prvok sa však predsa len zmenil v oboch nových modeloch Galaxy S23. Ostrovček okolo zadných fotoaparátov je preč, takže zadná strana viac zapadá ku modelu Ultra. Podobný dizajn by sme mali vidieť aj pri pripravovanom modeli strednej triedy Galaxy A54 5G. Zdá sa, že ide o nový dizajnový prvok smartfónov Galaxy naprieč všetkými cenovými spektrami.

Presunieme sa k modelu Galaxy S23 Ultra. Tu je z hlavnej trojice najmenej rozdielov oproti minulej generácii. Dizajnovo je to takmer to isté, len zadné snímače sú o niečo väčšie a viac vystupujú zo samotného tela. Novinka je o 5 gramov ťažšia (234 gramov).

Ani v prípade displeja tu nedošlo k navýšeniu maximálneho jasu pri 6,8-palcovom AMOLED zobrazovači so 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou. Samozrejme aj tu nájdeme nové sklo Gorilla Glass Victus 2, nový procesor od Qualcommu a nechýba ani pero S Pen v tele zariadenia, takže séria Note pokračuje aspoň duchovne ďalej. Zmeny neregistrujeme ani v kapacite batérie a rýchlosti nabíjania.

Najväčším prekvapením je hlavný fotoaparát. Minulý rok mal Galaxy S22 Ultra 108-megapixelový fotoaparát, tento rok toto rozlíšenie Samsung zdvojnásobil na rovných 200 Mpx. Môžeme sa tak tešiť na ešte detailnejšie fotografie a kvalitné snímky. Navýšenie zaznamenala aj selfie kamera, a to rovno na 40 Mpx. Zvyšné fotoaparáty sú rovnaké ako pri nižších modeloch.

A teraz k cenám. Je jasné, že minuloročné modely sú lacnejšie ako keď sa dostali na trh. Musíme k tomu zarátať aj to, že medziročne vlajkové modely od Samsungu zdraželi o zhruba 100 eur, čo nie je práve málo.

Model Galaxy S23 stojí v základe 949 eur (128 GB). Model S23+ má v základe už 256 GB a cena je 1 199 eur. Model Galaxy S23 Ultra stojí v základe 1 399 eur. Ak však stihnete akciu trvajúcu od 2. do 16. februára, tak máte vyššiu pamäťový variant za cenu nižšieho. Navyše je k dispozícii výkupný bonus až 120 eur.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ale čo ceny minulej generácie? Základný Samsung Galaxy S22 stojí dnes už od 724 eur, S22+ zaženiete od 979 eur a najvyšší model Galaxy S22 Ultra od 1 119 eur. Sú to veľmi atraktívne cenovky, za ktoré získate skvelé vlajkové lode.

Tak aký je ortieľ? Ak vlastníte niektorý model zo série Galaxy S22, tak upgrade na S23 sa vám vôbec nevyplatí. Ak máte však staršie kúsky, treba si zvážiť, či vám tie vylepšenia stoja za ten príplatok. Veľmi atraktívnou kúpou sa teraz zdá byť základný Galaxy S22 s cenou zhruba od 724 eur. Za túto cenu získate kompaktný vlajkový model so skvelým displejom aj fotoaparátmi, treba sa však pripraviť na nižšiu výdrž.

Séria Samsung Galaxy S23:

Séria Samsung Galaxy S22:

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.