Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Online pripojenie? Bez neho sme stratení

Online pripojenie? Bez neho sme stratení
Imrich Maťo
Online pripojenie? Bez neho sme stratení

Mám dáta? Nemám dáta…! Je tu „wifina“?? Nie je tu „wifinaaa“…!!! Zažívate tieto situácie často? Vedzte, že či už sa potrebujeme niekam dostať, objednať si jedlo či jednoducho zostať v kontakte s priateľmi, digitálny svet sa stal takou neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života, že bez prístupu na internet už takmer nedokážeme fungovať. Žiaľ.

Zdroj | Kaspersky Lab

Podľa aktuálneho prieskumu spoločnosti Kaspersky Lab sú ľudia závislí od pripojenia na internet v takej miere, že až 23% by sa radšej nechalo prichytiť nahých na verejnosti, než ostať bez svojich online zariadení. Správna starostlivosť o naše zariadenia a zabezpečenie stabilného pripojenia kdekoľvek sme a čokoľvek robíme je preto dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Zdroj | Kaspersky Lab

Teraz sa na chvíľku sa zamyslite… Ako veľmi sa spoliehate na aktívne internetové pripojenie? Myslíte si, že by ste mohli prežiť celý deň bez internetu? Ak je vaša odpoveď „nie“, nie ste jediný. Byť online je v dnešnej dobe životne nevyhnutné pre mnohých ľudí, najmä keď sú na cestách. Viac ako pätina (22%) respondentov v prieskume tvrdí, že pripojenie je pre nich rovnako dôležité ako mať prístup k jedlu a potravinám, vode či bývaniu.

Pozrite si

Každý mesiac zmizne najmenej 23 000 mobilných zariadení

To, že sa spoliehame na digitálne zariadenia ako aj pripojenie, ktoré poskytujú, je teraz tak silné, že strata smartfónu (prípadne tabletu) môže byť stresujúcejšia než mnohé iné skutočne traumatické situácie. Takmer všetci respondenti (90%) uviedli, že by boli vystresovaní, ak by svoje zariadenie stratili alebo im ho niekto ukradol. Pre porovnanie, zmeškanie vlaku alebo lietadla stresuje „len“ 88% respondentov a 80% v prípade, pokiaľ by boli účastníkmi menej závažnej dopravnej nehody.

Zdroj | Kaspersky Lab

Ľudia sú ochotní riskovať, že sa dostanú do trápnej situácie alebo dokonca až ublíženie na zdraví, len aby zostali v online spojení. Napríklad 26% respondentov sa pozeralo do telefónu pri prechode cez cestu a 21% keď prechádzalo neznámou či nebezpečnou štvrťou.

Pozrite si

Hackeri majú nový spôsob zneužívania údajov, cez darčekové poukazy

Byť online dnes znamená tiež, že sa staráte a zaujímate o okolie. Konektivita sa stala integrálnou súčasťou našich vzťahov, či už voči rodine alebo priateľom. V prípade, že ľudia nemôžu používať svoje zariadenia, najčastejšie sa obávajú o rodinu a priateľov (51%) a tiež toho, že nebudú schopní pomôcť členovi rodiny v prípade, ak sa niečo stane (45%).

Zdroj | Kaspersky Lab

Obavy z problémov s online pripojením a ich dôsledkov na naše milostné životy sú často oprávnené. Medzi problémy, ktoré nefungujúce pripojenie spôsobuje, patrí napríklad zmeškanie rande (21%), ale aj problémy, ktoré pretrvávajú v dlhšom časovom horizonte. Jeden zo šiestich respondentov (15%) priznáva problémy s blízkymi osobami v dôsledku vybitia batérie, straty alebo odcudzenia zariadenia.

Pozrite si

Rodičia vs. deti online: Ako trávime čas na internete?

Zdroj | Kaspersky Lab

Napriek závislosti na online pripojení, až 18% ľudí nerobí nič pre to, aby ich zariadenia udržiavali plne funkčné a online. Iba 34% ľudí kontroluje úroveň batérie a len jeden z piatich (22%) pravidelne kontroluje ich stav. Kaspersky Security Cloud je schopný prispôsobiť sa potrebám pripojenia používateľov a obsahuje niekoľko funkcií, ktoré pomáhajú používateľom operačných systémov Mac, Windows, iOS a Android žiť svoj digitálny život bez rizika straty pripojenia práve vtedy, keď je to najviac potrebné:

 • Ak si nemôžete dovoliť, aby váš počítač zrazu prestal fungovať, pomôcť vám môže Hard Disk Health Monitor, ktorý predpovedá a sleduje chyby na pevnom disku vášho počítača.
 • Ak vaše Android zariadenie stratíte alebo vám ho niekto odcudzí, funkcia Anti-Theft vám ho pomôže nájsť a prípadne aj získať späť – napríklad zapnutím budíka, uzamknutím a lokalizáciou zariadenia alebo dokonca odfotením osoby, ktorá zariadenie práve používa.

  Zdroj | Kaspersky Lab
 • Ak sa spoliehate na verejné Wi-Fi pripojenie, Secure Connection vám umožní chrániť vaše informácie šifrovaním celého obsahu, aby nikto iný nemohol zachytiť a zneužiť vaše dáta.
 • Ak sa obávate, že sa vám vybije batéria – Device Power Consumption vám oznámi, aký je stav batérie na vašom Android zariadení a v akom čase sa pravdepodobne vybije.
 • Ak sú vaše deti mimo domova a nechcete, aby stratili spojenie – Battery Tracker je nová funkcia v službe Kaspersky Safe Kids, ktorá upozorňuje rodičov, keď je úroveň batérie na mobilných zariadeniach ich detí príliš nízka.
  Pozrite si

  Nadmerné používanie digitálnych zariadení narúša partnerské vzťahy

Pre viac informácií si môžete prečítať celú správu z prieskumu na blogu Kaspersky Lab.

Á propos, ako ste na tom vy? Prečítajte si naše aktuálne novinky a zvyšok víkendového času venujte svojim najbližším, alebo aspoň sami sebe. Bez mobilu, tabletu, počítača…