Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

OnePlus predstavil už tretí top-end smartfón tento rok, otázne je načo

OnePlus predstavil už tretí top-end smartfón tento rok, otázne je načo
Zdroj | OnePlus
Števo Porubský
OnePlus predstavil už tretí top-end smartfón tento rok, otázne je načo
Zdroj | OnePlus
Zdroj | OnePlus

Čínsky OnePlus predstavil už tretí smartfón série 8, konkrétne 8T. Pri pohľade na špecifikáciu človeku nenapadne iná otázka ako „Načo?“. Prečo?

Pretože dizajn, ale aj výbava nie je ničím iným ako kombináciou už v apríli predstavených top-end modelov OnePlus 8 a OnePlus 8 Pro. OnePlus sa nevie poučiť z chýb iných, špeciálne Sony, ktoré kedysi predstavovalo aj 4 vlajkové lode ročne (2 veľké a 2 malé)?

Zdroj | OnePlus

Ale poporiadku. OnePlus 8T má rozmery skoro ako model OnePlus 8, je väčší iba o desatiny milimetra (160,7 x 74,1 x 8,4 mm), hmotnosť je tiež iba o niekoľko gramov vyššia, aj to iba kvôli o čosi väčšej batérii – 4 500 mAh vs 4 300 mAh, a to 188 gramov.

Displej je veľkosťou totožný. Má 6,55 palca, Full HD+ rozlíšenie s pomerom strán 20:9, je typu Fluid AMOLED, podporuje aj HDR10+ a kryje ho Gorilla Glass sklo. Rozdielom je obnovovacia frekvencia, 120 Hz. Model 8 má 90 Hz, model 8 Pro má 120 Hz. Po novom bude podporovať aj Allways On funkciu.

Zdroj | OnePlus

Tak, ako aj v prípade modelov 8 a 8 Pro, aj 8T má snímač odtlačku prsta pod displejom. V útrobách pod ním je prakticky totožný hardvér ako ponúkajú modely 8 a 8 Pro. Základom je tak 7nm+ Snapdragon 865 s 8 jadrami, grafickým čipom Adreno a 8, resp. 12 GB RAM v závislosti od verzie.

Zdroj | OnePlus

V predaji bude klasicky s 128 GB pamäťou a 8 GB RAM a 256 GB pamäťou a 12 GB RAM. V oboch prípadoch bude ale UFS 3.1, nie UFS 3.0. Operačným systémom je OxygenIS 11 postavený na najnovšom Android 11.

Samozrejmosťou je podpora 5G sietí, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 či GPS/GLONASS a NFC. Chýba ale 3,5 mm audio port, slot na microSD kartu či bezdrôtové nabíjanie. Telo tiež nie je odolné voči vode a prachu, nespĺňa žiadnu IP6x certifikáciu. Novinkou má byť ale nový vibračný motorček s lepšími odozvami ako u predošlých modelov.

Zdroj | OnePlus

Najväčším viditeľným rozdielom OnePlus 8T oproti modelom 8 a 8 Pro je zadná strana. Ku kombinácii troch fotoaparátov z modelu OnePlus 8 pribudol jeden snímač navyše, ktorý sníma hĺbku. Hlavný snímač s rozlíšením 48 Mpx je uložený pod 26 mm stabilizovanou optikou so svetelnosťou f/1,75. Sekunduje mu širokouhlý fotoaparát so 14 mm optikou s f/2,2 a 16 Mpx snímačom pod ňou. Tretí je 5 Mpx makro fotoaparát so svetelnosťou f/2,4. Posledný je 2 Mpx snímač hĺbky ostrosti.

Video je možné natáčať s maximálne 4K Ultra HD rozlíšením, 8K stále chýba. V displeji je výrez pre 16 Mpx webkameru s Full HD videom.

Zdroj | OnePlus

Jediným výrazným vylepšením oproti modelu 8, resp. 8 Pro je nabíjanie. Novinka podporuje 65 W nabíjanie Warp Charge s nabíjačkou v balení. Výrobca sľubuje, že za 15 minút nabíjania získate 50% kapacity batérie. Za 39 minút má byť batérie nabitá naplno. OnePlus 8T má byť vybavený 12 teplotnými senzormi a šifrovacím čipom v adaptéri a kábli, aby udržiaval nabíjaciu teplotu na potrebnej úrovni. Len tak mimochodom, 30 W nabíjanie modelov 8 a 8 Pro zvláda 50% kapacity za 22, resp. 23 minút.

OnePlus 8T bude v predaji od 20. októbra za cenu od 629 € čo je o 20 € menej, ako stojí model OnePlus 8. V predaji bude len v doch farbách (OnePlus 8 bol v 4, 8 Pro v troch) – zelenej a striebornej.

Pre zaujímavosť, takto farby opisuje výrobca: „Verzia Aquamarine Green využíva difúzny odraz, formu lomu svetla, ktorá rozptyľuje svetlo v expanzívnom rade uhlov a smerov a poskytuje čistý, lesklý povrch, ktorý na zadnej strane lesklého skla zanecháva podstatne menej odtlačkov prstov. Nový variant Lunar Silver kombinuje najnovšiu iteráciu prémiového matného skla OnePlus s upokojujúcim sivým tónom a vytvára dokonalú rovnováhu medzi estetickou eleganciou a bezkonkurenčným pohodlím.“

Zdroj | OnePlus
Zdroj | OnePlus

Na čo teda OnePlus predstavil už trtí top-end model, inak povedané vlajkovú loď? Neprináša až toľko zmien oproti modelom 8 a 8 Pro, je skôr ich kombináciou. Otázne je, či by nebolo rozumnejšie a ekonomickejšie znížiť cenu oboch spomínaných modelov a 65 W nabíjanie si nechať na budúcoročný model.

Zdroj | OnePlus
Zdroj