Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Olympus OM-D E-M1X je ešte odolnejší a rýchlejší

Olympus OM-D E-M1X je ešte odolnejší a rýchlejší
Zdroj | Olympus
Števo Porubský
Olympus OM-D E-M1X je ešte odolnejší a rýchlejší
Zdroj | Olympus
Zdroj | Olympus

Olympus dnes oficiálne predstavil nový top model s Micro 4/3 snímačom pre tých najnáročnejších. Má odolnejšie telo s integrovaným vertikálnym gripom, rýchlejší procesor a prepracovanú stabilizáciu. To ale stále nie je všetko.

Pozrite si

Olympus OM-D E-M1X – toto je vrchol Micro 4/3?

Novinka z dielne japonského výrobcu nestavila na nový trend, full-frame snímače v malých CSC aparátoch. Olympus OM-D E-M1X sa drží svojho a ponúka Micro 4/3 snímač s rozlíšením 20,4 Mpx. Presne taký istý, ako má vyše 2-ročný model OM-D E-M1 Mark II.

Rovnaká je i jeho citlivosť – ISO 200 – ISO 25 600. Nová je však mechanická 5-osová stabilizácia snímača. Tú Olympus prekopal a ponúka nevídanú korekciu 7,5 kroku (s 12-100 mm objektívom), resp. 7 krokov pri ostatných. Predošlý model mal 5,5 kroku.

Zdroj | Olympus

To sa veľmi hodí športovým fotografom, ale aj fotografom divokej prírody, kedy často nie je čas rozložiť statív a snímať. V mnohých prípadoch rozhodujú sekundy pre dokonalý záber. Na ostrenie novinka používa pôvodný hybridný autofókus s 121 bodmi, všetky sú pritom krížové. Na výber konkrétneho bodu je možné použiť joystick na zadnej stene.

Pribudli ale nové funkcie ostrenia, ako napríklad Intelligent Subject Detection, ktorý automaticky deteguje najdôležitejší objekt na scéne a vie ho rovno i trackovať. Sklápací mechanizmus má zvládnuť 400 000 záberov.

Zdroj | Olympus

Nový OM-D E-M1X má aj nový duálny procesor TruePic VIII. Aj vďaka nemu je novinka schopná snímať kontinuálne rýchlosťou až do 18 fps v plnom rozlíšení pri AF-C, alebo až do 60 fps pri AF-S! Využiteľnosť extrémnej rýchlosti snímania potvrdzuje aj buffer na 103 záberov v RAW, alebo do 132 záberov v JPEG.

V RAW je možné snímať v 14-bitových farbách. Nechýba ani známy režim 50 Mpx záberov, ale už aj z ruky.

Zdroj | Olympus

Telo Olympus OM-D E-M1X je podobné predošlému modelu, no s tým rozdielom, že je v ňom napevno integrovaný vertikálny grip. Novinka tak pôsobí ako profesionál z najvyšších radov DSLR, ale je podstatne menší.

Zdroj | Olympus

Navyše vďaka tomuto riešeniu vydrží podstatne dlhšie. Do tela sa zmestia dve batérie (do 870 záberov, resp. 170 minút videa). Telo je vylepšené ale aj po stránke odolnosti. Výrobca tvrdí, že zvláda stupeň krytia IPX1 ľavou-zadnou, navyše je ešte odolnejší. Prach, vlhkosť, voda či zima (-10°C) mu nerobia žiadny problém, dokonca ani v prípade pripojeného príslušenstva!

Zdroj | Olympus

Olympus OM-D E-M1X poteší aj tvorcov videa. Ponúka totiž nahrávanie pri maximálne 4K (4 096 x 2 160 px) pri 30 fps s 102 Mbit/s (maximum 237 Mbit/s), alebo do 120 fps vo Full HD (1 920 x 1 080 px) rozlíšení pri 202 Mbit/s.

Novinka podporuje nový RAW video formát OM-Log400.

Pre dostatok miesta poslúži duálny SDXC UHS-II port. Novinka má zabudovaný aj GPS modul pre zápis polohy do EXIF dát. Okrem toho má ale aj barometer, teplomer a kompas. Zmeniť sa malo aj používateľské rozhranie, snáď bude o čosi menej komplikované (veľké množstvo kariet v predošlých modeloch).

Zdroj | Olympus

Elektronický hľadáčik má 120 Hz frekvenciu, jemné rozlíšenie 1 024 x 768 px a 0,74x zväčšenie. Plne výklopný displej má 3 palce, je dotykový a má rozlíšenie 720 x 480 px. Detailnú špecifikáciu nájdete na webe Olympusu.

Zdroj | Olympus

Novinka sa na trh dostane 22. februára s cenou okolo 3 000 € za telo.

Zdroj | Olympus
Zdroj