Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Okolo 6G je jasnejšie, technologickí lídri kreslia hranice

Okolo 6G je jasnejšie, technologickí lídri kreslia hranice
Zdroj | TelecomTV
Juraj Procházka
Okolo 6G je jasnejšie, technologickí lídri kreslia hranice
Zdroj | TelecomTV
Zdroj | TelecomTV

Mobilné technológie 5G sú stále len v prvej fáze rozvoja, ale dôležití hráči už plánujú budúce ťahy na technologickej šachovnici. A tak, ako v šachu, aj v sieťach 6G existujú rôzne alternatívy.

Japonský telekomunikačný gigant NTT a jeho mobilná divízia NTT DOCOMO uskutočnia viaceré technologické skúšky so spoločnosťami Fujitsu, NEC a Nokia ako prípravu technológie 6G. Jej komerčné nasadenie sa očakáva do roku 2030.

Pozrite si

Odštartovali preteky o 6G. Je to vojna!

Skúšky sa zamerajú na vývoj nových technológií mobilnej komunikácie pri použití spektra v oblasti milimetrových a subterahertzových pásiem nad 6 GHz, aj v pásmach pod 6 GHz. Podľa predstáv vývojárov by malo prísť ku kanibalizácii spektra súčasných technológií od 3G, po 5G. Inak povedané, víťaz – 6G – berie všetko.

Zdroj | TelecomTV

Samsung Electronics odhalil svoju víziu éry 6G mobilných hologramov a pohlcujúcej rozšírenej reality (XR) v dokumente „6G Spectrum: Expanding the Frontier“. Spoločnosť identifikovala potrebu získať spektrum s ultraširokopásmovou súvislou šírkou pásma s rozsahom medzi stovkami MHz až desiatkami GHz, ak sa majú vyvinúť nové služby pre 6G.

Samsung navrhuje možnosť prehodnotenia (tzv. „refarming“) pásiem pridelených pre mobilné služby 3G, 4G a 5G, aby sa všetky frekvencie mohli nakoniec nasadiť na uspokojenie potrieb aplikácií 6G.

Odporučila zvážiť použitie všetkých dostupných pásiem – od nízkeho pásma pod 1 GHz, cez stredné pásmo (1 GHz – 24 GHz), po vysoké pásmo (24 GHz – 300 GHz).

Potenciálne by sa mohlo pre komunikáciu 6G využiť aj sub-THz pásmo. Toto spektrum umožní rýchlosť prenosu dát až 1 terabit za sekundu (Tbit/s), čo zďaleka prekoná akékoľvek platformy 5G. Výsledky sú však zatiaľ skromné. Samsung zatiaľ dosiahol „len“ 12 Gbit/s na vzdialenosť 30 metrov v interiéri a 2,3 Gbit/s na 120 metrov v exteriéri.

Zdroj | TelecomTV

Fujitsu, ktorá spolupracuje na príprave 6G s operátormi NTT a NTT DOCOMO a firmami NEC a Nokia hovorí, že nová technológia by mala priniesť rýchlosti 100 Gbit/s „alebo viac“ aj v zastavaných oblastiach. Umožniť to má najmä sieťová topológia známa ako distribuované MIMO.

Efektivitu rádiových prenosov v 6G majú zvýšiť viaceré nové technológie, vrátanie niekoľkých, využívajúcich umelú inteligenciu.

Cross division duplex (XDD) má predĺžiť vzdialenosť šírenia uplinkových signálov až dvojnásobne v systéme time-division duplexing (TDD). Podľa Samsungu môže výrazne zlepšiť pokrytie systému TDD.

Zlepšiť účinnosť vysokofrekvenčných signálov v pásme mmWave má technológia panelov s rekonfigurovateľným inteligentným povrchom (reconfigurable intelligent surface, RIS) a ďalším uchádzačom, ktorý umožňuje súčasný prenos a príjem dát s použitím rovnakej frekvencie je full duplex. To môže zvýšiť rýchlosť dát až dvojnásobne.

Kompenzácia nelinearity založená na umelej inteligencii (Artificial intelligence-based nonlinearity compensation, AI-NC) by sa mohla použiť na zlepšenie pokrytia a kvality vysokorýchlostných dátových signálov.

Dôležitou potenciálnou technológiou, ktorá je schopná využívať nástroje umelej inteligencie na zníženie energie spotrebovanej na základňovej stanici je aj AI-ES (AI-based energy saving). Robí to úpravou parametrov, ktoré môžu zapínať alebo vypínať napájanie vo vybraných bunkách v závislosti od prevádzkového zaťaženia.

Pozrite si

Čo prinesú siete 6G? Mobilné hologramy, aj digitálne dvojičky

Sunghyun Choi, šéf Výskumného centra pokročilých komunikácií Samsung Research, potvrdil záväzok spoločnosti hrať kľúčovú úlohu v chápaní, vývoji a štandardizácii 6G.

Ak zatiaľ netušíte na čo by nejaké siete 6G boli dobré, keď dokážete pohodlne surfovať po internete aj prostredníctvom 4G, odpoveď je jasná. Mobilné dáta zďaleka nebudú len o surfovaní. Ich cieľom bude podľa Samsungu priniesť „ďalší hyperprepojený zážitok do každého kúta života“. Čo presne to znamená, si vyskúšame pravdepodobne až po roku 2030.

Zdroj