Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 3 min.
  • 7.9.2021

Odkaz legendárneho Jeana Paula Belmonda

Odkaz legendárneho Jeana Paula Belmonda
Zdroj | Varese news
Richard Pliešovský
Odkaz legendárneho Jeana Paula Belmonda
Zdroj | Varese news
Zdroj | Varese news

Aj v našich končinách nesmierne populárny Jean-Paul Belmondo zomrel vo veku 88 rokov. Zanechal po sebe množstvo filmových hrdinov, vrátane sympatických darebákov a tvrdých policajtov.

Herec sa narodil 9. apríla 1933, zomrel 6. septembra 2021. Pochádzal z umeleckej rodiny, jeho otec bol francúzsky sochár, matka bola maliarka a tanečníčka. Okrem herectva ho priťahoval futbal a najmä box.

Pozrite si

Kde si vypočujete maestrov hlas aj v súčasnosti?

Belmondova filmová kariéra sa začala v krátkom filme Molière v roku 1956), jeho prvá veľká filmová úloha prišla s filmom Na konci s dychom v roku 1960. Postupne sa začal presadzovať v komerčnejších projektoch, najmä v akčných filmoch alebo komédiách, ako Muž z Ria. Až do polovice osemdesiatych rokov hrával Belmondo najmä akčných, často cynických hrdinov. Až neskôr sa dostal aj na divadelné dosky, po mŕtvici v roku 2001 sa stiahol z verejného života.

Jeho filmografia je veľmi bohatá, na začiatku kariéry stihol za dva roky nakrútiť neskutočných 16 filmov! Medzi najznámejšie snímky môžeme zaradiť okrem spomínaných titulov Na konci s dychom a Muž z Ria filmy Muž z Hongkongu (1965), Bláznivý Petríček (1965), Borsalino (1970), Muž z Acapulca (1973), Nenapraviteľný (1975), Zviera (1977) Policajt, alebo darebák (1979), Zdochlinári (1984), Veselá Veľká noc (1984), či Senzi finta (1985).

https://youtu.be/EBETK1LIzfs

Snímka Muž a jeho pes (2008) je jeho rozlúčka s filmovou kariérou. Venoval ho hendikepovaným ľuďom, ktorých neľahký život spoznal počas rekonvalescencie, keď po mozgovej mŕtvici ochrnul na pravú stranu tela a stratil reč.

Dokumentárny film Belmondo natočil herec so svojim synom. Vznikol pútavý cestopis s prehliadkou miest, kde hral. Okrem Paríža a francúzskej Riviéry nechýba ani Rio de Janeiro.

Belmondo získal v roku 2001 cenu Hercova misia na festivale Art Film a navštívil Slovensko.