Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Odhaľte najmenšie detaily obrazov vďaka Google Art Camera

Odhaľte najmenšie detaily obrazov vďaka Google Art Camera
Zdroj | Google
Imrich Maťo
Odhaľte najmenšie detaily obrazov vďaka Google Art Camera
Zdroj | Google
Zdroj | Google

V tomto týždni sú dva významné kultúrne dni. 18. máj – Medzinárodný deň múzeí a dnešok, 21. máj – Noc múzeí a galérií na Slovensku. A práve v týchto dňoch Kultúrny inštitút Google uvádza významnú novinku pre svetové kultúrne dedičstvo, Art Cameru.

Pozrite si

Google Art Projekt oslávil narodeniny pridaním ďalších slovenských galérií

Zdroj | Google

Veľakrát si silu a krásu umeleckých diel dokážeme uvedomiť len pokiaľ sa na ne pozeráme zo vzdialenosti pár centimetrov. V Kultúrnom inštitúte Google si uvedomujú, že existuje mnoho nadšencov umenia fascinovaných objavovaním krásy umeleckých diel ukrytej v ich detailoch.

Zdroj | Google

Milióny používateľov po celom svete si obľúbilo virtuálne galérie sprístupnené vďaka Googlu a jeho partnerom. Obrazy známych i menej známych umelcov študujú kúsok po kúsku v ultravysokom tzv. gigapixelovom rozlíšení.

Gigapixelová snímka pozostáva z vyše 1 miliardy pixelov a dokáže odhaliť aj detaily voľnému oku nedostupné. Na vytvorenie digitálnej snímky v tak vysokom rozlíšení je potrebný najmä čas a špecializované, veľmi drahé vybavenie.

Zdroj | Google
Zdroj | Google

Ľudí, ktorí vedia obsluhovať takúto techniku je veľmi málo. Za prvých 5 rokov svojho pôsobenia priniesol Kultúrny inštitút Google niečo vyše 200 obrazov, tzv. gigapixelov. Práve z toho dôvodu sa v Kultúrnom inštitúte rozhodli vyvinúť Art Cameru.

Google Art Camera je robotickým fotoaparátom, prispôsobeným na vytváranie gigapixelových snímok rýchlejšie a jednoduchšie. Robotický systém riadi fotoaparát automaticky, vedie ho od detailu k detailu, pričom fotí stovky snímok obrazu vo veľmi vysokom rozlíšení.

Na to aby bol fotoaparát zameraný na každý ťah štetcom, využíva Art Camera laser a sonar, ktoré používajú vysokofrekvenčný zvuk na určenie plochy umeleckého diela. Potom, čo je zachytený každý detail, je na rade softvér, ktorý poskladá všetky nasnímané časti dohromady ako puzzle a vytvorí jeden snímok v ultravysokom rozlíšení.

Kultúrny inštitút Google sprístupnil prvú tisícku snímok v ultravysokom rozlíšení zaznamenaných Art Camerou, vrátane umelcov ako Pisaro, Signac, Rembrandt, Van Gogh, Monet a mnoho ďalších. Galérie, ktoré sprístupňujú Art Camera snímky, nájdete na stránke Kultúrneho inštitútu.

Pre našu krajinu a kultúru je dôležité, že medzi diela nasnímané Art Camerou sa dostali aj obrazy z deviatich slovenských galérií (vedľa názvu galérie uvádzame ako príklad vybrané dielo):

Galéria mesta Bratislavy (Marián Čunderlík – Archaické zrkadlo),
Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne (Štefan Straka – Dievča s bábikou),
Galéria umelcov Spiša (Andrej Borúth – Portrét dámy),
Kysucká galéria v Oščadnici (František Hübel – Maľba č. 219),
Oravská galéria v Dolnom Kubíne (Cyprián Majerník – Potopa),
Slovenská národná galéria (Ladislav Mednyánszky – Rieka Poprad, Strážky),
Stredoslovenská galéria (Dominik Skutecký – Dieťa v záhrade),
Tatranská galéria Poprad (Ján Hála – Vo sviatok),
Turčianska galéria (Ľudovít Fulla – Zvestovanie).

Milovníci umenia, obzvlášť tí, ktorým napríklad zo zdravotných dôvodov nie je umožnené navštíviť gelérie u nás alebo v zahraničí a pokochať sa nádherou umeleckých skvostov, si prídu na svoje.

Zdroj