Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Od dnes končia Google Fotky zadarmo, čo s tým spraviť?

Od dnes končia Google Fotky zadarmo, čo s tým spraviť?
Zdroj | Google
Števo Porubský
Od dnes končia Google Fotky zadarmo, čo s tým spraviť?
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Google od dnes oficiálne končí s podporou bezplatného priestoru pre Google Fotky. Nemajte obavu, 15 GB voľného miesta stále ostáva v platnosti, končí len možnosť zálohovania fotografií z mobilných zariadení v okresanej veľkosti. Ak ste túto funkciu využívali, budete sa musieť popozerať po iných. Alebo aj nie. Aké máte vlastne možnosti?

Zdroj | Google

Prvou možnosťou je zaplatiť si cloudový priestor od Google a pokračovať vo využívaní Google Fotiek ako doteraz, iba s tou výnimkou, že fotky sa vám budú ukladať v plnom rozlíšení, čo je 1 000x praktickejšie pre budúce použitie. Ak ste totiž doteraz používali Google Fotky, s najväčšou pravdepodobnosťou využívate aj pomerne šikovné Albumy, ktoré je možné zdieľať. Presunom fotiek na inú platformu ale o tieto albumy prídete.

Google ponúka pomerne štedrých 100 GB dát za mesačný poplatok 1,99 €, resp. 19,99 € v prípade ročného poplatku. Plusom je, že tento voľný priestor je možné zdieľať s rodinou, resp. kýmkoľvek z vašich najbližších. O euro viac mesačne môžete mať 200 GB dát, čo už stačí na pomerne obrovské množstvo fotiek.

Zdroj | Google

Inou alternatívou sú cloudové služby tretích strán, ako napríklad Amazon Photos, Apple iCloud a jeho Photos, Dropbox či Microsoft OneDrive. Kolega pred časom ukázal ale aj spôsob, ako mať 5 TB cloudového priestoru bez mesačných poplatkov, Stačí jednorazový poplatok a máte priestor vždy a všade doživotne. Hoci s háčikmi.

Amazon Photos je takmer identická služba s Google Fotkami. Za 100 GB mesačne ale zaplatíte 1,99 USD, za 1 TB 6,99 USD mesačne. Je to azda najmenej zo všetkých renomovaných služieb. 5 GB je zadarmo. Amazon Photos má appky pre Android, iOS aj fire tv či desktopy.

Zdroj | Amazon

Apple iCloud je ideálna služba hlavne pre majiteľov a používateľov Apple zariadení. Ak ich nemáte a neplánujete, iCloud je pre vás zbytočný. Za 50 GB priestoru (stále málo hlavne do budúcna) zaplatíte 0,99 € mesačne, za 200 GB rovnako ako v prípade Google, teda 2,99 € mesačne. 2 TB vás vyjdu na 9,99 € mesačne.

Zdroj | Apple

Dropbox má ale k dispozícii iba 2 000 GB balík za 9,99 € mesačne, pričom ho nemožno zdieľať. Plusom ale je práca s veľkými súbormi.

Zdroj | Dropbox

Microsoft OneDrive je pomerne univerzálne riešenie, no ani to nedokáže adekvátne nahradiť Google Drive a jeho prepojenie so službou Fotky. 100 GB miesta v Microsoft OneDrive stojí 2 € mesačne. Viac miesta získať nemožno. Iba ak využívate službu Office 365.

Ak váš smartfón podporuje pamäťové karty, kúpte si novú, väčšiu, s kapacitou pokojne aj 200 GB (ak také podporuje váš smartfón, to si overte vopred). Cena objemných (128 – 256 €) microSDXC kariet sa dnes pohybuje na úrovni 20-40 €. To je toľko, čo za rok zaplatíte Google. Rozdiel je ale v tom, že o dáta na karte môžete prísť. O dáta na diskoch Google len veľmi ťažko, keďže Google ich zálohuje sám. Pre maximálnu bezpečnosť dát by ste tak mali pamäťovú kartu zálohovať na ďalšie úložisko, príp. do počítača. To je ale pracné a časovo náročné.

Pozrite si

SD karty a ich pomenovania – aj ten chaos má svoju logiku

Zdroj | Lenovo

Koniec koncov, Google si nás vychoval tak dobre službami zadarmo, že po x rokoch sme si na ne až príliš zvykli. Vďaka tomu sme mu ochotní zaplatiť pár eur mesačne, len aby sme mali ďalej pohodový život bez extra námahy. Lebo zálohovať si fotky na pamäťovku či externý disk, prehadzovať všetky fotky a videá do iného cloudu či trápiť sa s ďalšími možnými riešeniami nemusí byť efektívne. Ani časovo, ani finančne. Uvidíme časom, za čo všetko nás Google prinúti platiť čo dnes používame zadarmo. Ono nič nie je zadarmo.

Zdroj | Google