Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako ochrániť svoj digitálny život na dovolenke? Desať rád ESET-u

Ako ochrániť svoj digitálny život na dovolenke? Desať rád ESET-u
Zdroj | ESET
Imrich Maťo
Ako ochrániť svoj digitálny život na dovolenke? Desať rád ESET-u
Zdroj | ESET
Zdroj | ESET

Letné prázdniny a s nimi aj dovolenky sú už v plnom prúde. Každý z nás si na cesty berie so sebou smartfón, tablet, či iné zariadenie. Ako ale ochrániť svoj digitálny život na dovolenke a cestách?

Pozrite si

6 rád ako si chrániť osobné údaje na sociálnych sieťach

Zariadením, ktoré najčastejšie využívame k pripojeniu na internet, je mobilný telefón. To uviedlo až 70 % respondentov prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť ESET.

Asi tretina dovolenkárov si na cesty berie aj notebook a 22 % opýtaných sa pripája na internet prostredníctvom tabletu. Bezpečnostní experti spoločnosti ESET preto pre nás pripravili zoznam rád, ktorý nám aj počas oddychu na cestách pomôže ochrániť naše a zariadenia.

Zdroj | Sony

Zoznam dovolenkových rád spoločnosti ESET uverejňujeme v neskrátenej citácii:

1. Pred cestou sa ubezpečte, že váš laptop a mobilné zariadenia používajú najaktuálnejší operačný systém, programy a spoľahlivé bezpečnostné riešenie.

2. Zazálohujte údaje uložené na zariadeniach, ktoré si beriete na dovolenku. Budete sa k nim vedieť dostať aj v prípade, že vám laptop niekto ukradne alebo mobil nechtiac „okúpete“ v mori. Tie najcitlivejšie údaje radšej zo zariadenia presuňte do zašifrovaného externého úložiska.

3. Na verejných priestranstvách nikdy nenechávajte svoj mobil alebo laptop bez dozoru. S použitím Anti-Theft funkcionality niektorých programov však budete vedieť ukradnuté zariadenie znova lokalizovať, prípadne z neho na diaľku zmazať údaje.

4. Na všetkých svojich zariadeniach si aktivujte automatické uzamknutie po krátkej nečinnosti, ktoré je zároveň chránené heslom.

5. Ak je to možné, používajte len spoľahlivé internetové pripojenie. Hotela sa spýtajte, aký je názov ich oficiálnej WiFi siete a nenechajte sa oklamať podvodom, pri ktorom útočníci vytvárajú WiFi siete s podobným názvom a takým nastavením, pri ktorom budú vedieť odchytiť všetky údaje, ktoré cez túto sieť posielate.

6. Ak vám hotelový internet tvrdí, že na jeho používanie si musíte aktualizovať softvér, okamžite sa zo siete odpojte a informujte o tom personál hotela.

7. Nepoužívajte WiFi siete, ktoré nie sú zašifrované s WPA2. Čokoľvek používajúce nižšie štandardy nie je dostatočne bezpečné. Pri nepoužívaní WiFi siete sa od nej odpojte.

8. Ak vám na pripojenie do firemnej siete musí poslúžiť verejná WiFi, vždy používajte Virtuálnu privátnu sieť (VPN).

9. Ak to nie je naozaj nutné, nepoužívajte verejnú WiFi na online nákupy a internet banking. V tomto prípade je najideálnejšie použiť roaming.

10. Ak nepoužívate bezpečnostné riešenie a máte podozrenie, že váš laptop je infikovaný, preskenujte si ho napríklad ESET Online Scannerom. Je bezplatný, nevyžaduje inštaláciu a škodlivý kód nie len nájde ale aj vyčistí.

Želáme vám, aby ste si na dovolenke oddýchli a vrátili sa z nej bez ujmy na zdraví i vašich technologických miláčikoch. 🙂

Pozn. redakcie: Portál TECHBOX.sk je partnerom Denníka N, ktorého investormi sú aj šiesti spoluzakladatelia ESETu.

Zdroj