Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

O2 zdvojnásobuje balíky dát, pri príležitosti rozširovania 5G siete

O2 zdvojnásobuje balíky dát, pri príležitosti rozširovania 5G siete
Stanislav Vinc
O2 zdvojnásobuje balíky dát, pri príležitosti rozširovania 5G siete

O2 pokračuje v investovaní desiatok miliónov eur do 5. generácie mobilných sietí. Po spustení pilotnej prevádzky 5G siete v októbri minulého roka je jeho 5G sieť aktuálne dostupná už v 15 lokalitách, aj mimo husto obývaných sídlisk. Pri tejto príležitosti operátor k O2 SMART paušálom pridáva dvojnásobné balíky dát.

20 % populácie Slovenska

Operátor O2 odštartoval komerčnú prevádzku svojej 5G siete takmer presne pred rokom, vtedy však iba vo vybraných častiach Bratislavy. Aktuálne si už ale jeho 5G sieť môžete naladiť v 15 mestách a obciach západného Slovenska, ku ktorým sa do konca roka 2021 pridá masívna časť východného Slovenska.

Sieť 5G od O2 môžete na svojom zariadení využívať už dnes v oblasti Bratislavy, Pezinka, Ivanky pri Dunaji, Zálesia, Malinova, Bernolákova, Chorvátskeho Grobu, Slovenského Grobu, Viničného, Pezinka, Modry, Šenkvíc, Dubovej, Jaroviec a Rusoviec. Do konca tohto roka plánuje O2 pokryť zhruba 20 % populácie Slovenska.

Pozrite si

8 cenovo najdostupnejších 5G smartfónov s cenou už od 109 €

V uvedených lokalitách sa je aktuálne možné pripojiť do siete s rýchlosťou až do 1 Gb/s. Reálna rýchlosť ale samozrejme závisí od konkrétnej lokality, modelu a čipovej sady koncového zariadenia, resp. smartfónu. Podľa riaditeľa sietí O2 Juraja Eliáša je na 5G telefónoch strednej triedy možné dosiahnuť rýchlosti nad 500 Mb/s, na lepších modeloch 800 Mb/s a viac.

Súčasťou rapídneho rozširovania 5G sietí nie je iba samotný príchod novej generácie sietí, ale aj modernizácia tých starších. V spolupráci so spoločnosťou Ericsson operátor O2 aktuálne pracuje aj na obmene súčasných 2G, 3G a 4G technológiách, vďaka čomu z inovácií na pozadí bude ťažiť 97 % ľudí, ktorí majú už dnes k dispozícii pripojenie na 4G LTE sieť O2, alebo staršiu.

Dvojnásobok dát v O2 SMART Paušáloch

O2 spolu s rozšírením 5G siete prináša pre zákazníkov programu O2 SMART Paušál aj ďalšie výhody. Ak máte Modrý, Strieborný alebo Zlatý O2 SMART Paušál, do konca januára 2022 vám O2 k základnému balíku 1, 3 alebo 10 GB dát daruje jeho dvojnásobný ekvivalent. V prípade najvyššieho paušálu tak budete mať k dispozícii bezplatne až 20 GB balík dát.

Dvojnásobný balík dát si môžete aktivovať prostredníctvom aplikácie Moje O2 alebo v zákazníckej zóne na webe O2. Do 31. januára 2022 bude jeho aktivácia a využívanie bezplatné. O spoplatnení bude O2 informovať prostredníctvom SMS správy 3 dni pred a tiež aj v deň vypršania platnosti nulovej sumy za balík.

Internet na doma, aj test milimetrového spektra

S nástupom 5G sietí a obmeny rádiovej časti siete O2 vylepší aj svoj Internet na doma, ktorý je v súčasnosti dostupný v sieťach 4G LTE s dostupnosťou pre vyše 97 % obyvateľov a na technológii LTE TDD vo frekvenčných pásmach 3,5 a 3,7 GHz, ktorá by mala byť do konca roka vďaka výmene technológií dostupná pre vyše 80 % obyvateľov, čím O2 sprístupní vyššie tarify Internetu na doma až pre 80 % ľudí.

V tomto pásme je v najvyššom variante aktuálne možné dosiahnuť maximálnu rýchlosť 250 Mb/s. Po prechode na 5G sieť bude možné prostredníctvom mobilnej siete dosahovať rýchlosť, akú dnes v domácnostiach ponúkajú operátori iba prostredníctvom optického pripojenia.

S nástupom technológie 5G a obmeny rádiovej časti siete sa však dosahované rýchlosti výrazne zvýšia a zákazníci tak budú môcť surfovať rýchlosťou atakujúcou 1 Gbit/s. V O2 aktuálne pracujeme na testovaní a výbere 5G zariadení pre službu Internet na doma, ktoré budú schopné zabezpečiť kvalitné a stabilné pripojenie s takýmito vysokými rýchlosťami. Kým aktuálne pripojenie k internetu mohlo svojimi parametrami konkurovať starším metalickým sieťam, spolu s 5G technológiou na zariadeniach jedného dodávateľa, ktoré budú obsluhovať všetky frekvenčné spektrá, tak budú mať bližšie k optickým sieťam. Najväčšou výhodou takejto siete je pokrývanie väčších oblastí bez nutnosti nákladného a zdĺhavého procesu pri kopaní káblov,“ uviedol Tomáš Masár, riaditeľ stratégie a obchodných príležitostí O2.

O2 v týchto dňoch taktiež v Petržalke testuje mobilnú sieť postavenú na milimetrovom spektre, v rámci ktorej 5G stavia na rádiových pásmach 24 GHz až 60 GHz. Takéto riešenie je určené primárne na prevádzku spojenia bod – multibod, teda napr. pre B2B segment pri nahrádzaní optického pripojenia.