Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

O2 Smart Box je ukážkou smart jednoduchosti

O2 Smart Box je ukážkou smart jednoduchosti
Juraj Recký
O2 Smart Box je ukážkou smart jednoduchosti
90 %
O2 ponúka šikovné riešenie, ktoré je vlastne 3 v 1. Len pripojením Smart Boxu získate meteostanicu, silný Wi-Fi router a digitálne hodinky. Aplikácia je príjemne prehľadná, pridávanie senzorov veľmi jednoduché.

Výhody

  • Jednoduchosť inštalácie
  • Pekný dizajn všetkých častí
  • Okamžité reakcie

Nevýhody

  • Mohlo by byť na výber viac senzorov
  • Ak sa Smart Box potrebuje aktualizovať neinformuje o tom

O2 Smart Box je multifunkčné riešenie, ktoré v sebe skrýva Wi-Fi router, vie sa premeniť na mozog inteligentnej domácnosti, má zabudovanú meteostanicu a vďaka displeju tiež poslúži ako digitálne hodinky.

V balení okrem samotného Smart Boxu nájdete RJ-45 káble rôznych dĺžok a farieb, rozbočovač na RJ-45 káble, sieťový adaptér a dverný senzor aj so sadou na prilepenie alebo namontovanie. Káble sú ploché, teda sa nezamotajú, čo je rozhodne plus.

Samotný Smart Box pôsobí elegantne, je čiernej farby, nemusíte ho preto nikam schovávať. Naviac, ako som už spomenul, má displej, na ktorom sa dozviete aktuálny čas, stav vašej domácnosti a počasie. Hardvérovým tlačidlom pod displejom prepnete na druhú obrazovku, kde sa dozviete podrobné informácie o sieti a internetovom pripojení. Tretia obrazovka vás informuje o aktivite zapojených portov. Dlhým podržaním tlačidla viete pridať do Wi-Fi siete zariadenie pomocou WPS. Zadná strana je doslova obsypaná portami, pripojiť tak môžete akúkoľvek službu, ktorú od O2 doma máte.

Inštalácia O2 Smart Boxu je veľmi jednoduchá. Zapojíte sieťový adaptér a čiernym káblom pripojíte Smart Box k internetu. Displej vás bude informovať, aby ste chvíľu vydržali, kým sa automaticky pripojí. Následne vás Smart Box vyzve, aby ste sa s vašim smartfónom pripojili na Wi-Fi, ktorej názov a heslo sa zobrazí na displeji. Po pripojení smartfónu sa ponúkne možnosť stiahnutia apky O2 SmartBox. Tá je dostupná pre Android a iOS.

Po stiahnutí aplikácie nasleduje zopár krokov, v ktorých zvolíte buď Nastavenie nového O2 Smart Boxu alebo potvrdíte, že už ho máte. Ja som prirodzene počas testovania volil možnosť nastavenia nového Smart Boxu. Musel som povoliť Notifikácie a sledovanie mojej polohy, prihlásiť sa buď cez O2 ID alebo Facebook či Google účet, zadať telefónne číslo, dostať overovaciu SMS, vymyslieť názov Wi-Fi siete a heslo. Takto rozpísaný postup znie možno trochu otravne, no v skutočnosti to celé trvalo do 10 minút.

V tomto momente som už mal na displeji aktuálny čas, ikonku naznačujúcu vonkajšie počasie a vnútornú teplotu. Okrem aktivácie Smart Boxu som nemusel zatiaľ nič nastavovať.

Výhodou vstavaného Wi-Fi routeru je, že dokáže plynulo a automaticky prepínať medzi 2,4 a 5 GHz, tak aby dosiahol čo najbezproblémovejšie pripojenie. Wi-Fi som cez zariadenie doma používal približne dva týždne a ani raz som nezachytil, že by signál zahaproval, či bol akýkoľvek iný problém. Prepínanie medzi frekvenciami však musíte zapnúť v aplikácii.

O2 na svojej stránke prízvukuje 7 zabudovaných antén pre skutočne silný signál aj v dvojpodlažnom dome. Ja som používal Smart Box v byte s rozlohou približne 65 metrov štvorcových a pokrytie bolo bez problémov aj cez steny a pozatvárané dvere. Rýchlosť prenosu dát je až do 2 183 Mb/s.

Ovládať inteligentnú domácnosť môže každý jeden člen vašej domácnosti. Potrebné, je aby si stiahol aplikáciu O2 Smart Box. Po jeho prihlásení dostanete vy ako správca, keďže ste Smart Box inštalovali, žiadosť o pridanie nového člena domácnosti, ktorú musíte potvrdiť do jednej minúty.

Pridávanie jednotlivých senzorov je pomocou ikonky Senzory v aplikácii. Aktuálne je v ponuke senzorov 7 položiek. Ja som ako prvé vyskúšal dverný/okenný senzor, nakoľko je pribalený k samotnému O2 Smart Boxu.

Po tom čo som do senzoru vložil batérie som ho podľa pokynov spároval s aplikáciou. Najzložitejším krokom bol rýchly trojklik hardvérovým tlačidlom na senzore. Párovanie prebieha približne 10 sekúnd. Následne sa objaví návod ako senzor upevniť na okno či dvere, tu je dôležitá maximálna vzdialenosť senzoru a čidla 5 milimetrov, potom pomenujete miesto kam ste senzor umiestnili.

Môže sa stať, že vám Smart Box nebude vedieť senzor pripojiť. Počkajte chvíľu, v takomto prípade sa potrebuje samotný Smart Box aktualizovať. že sa niečo deje a v ako je to štádiu sa dozviete z displeja Smart Boxu.

Po nainštalovaní dverného senzora sa na hlavnej obrazovke aplikácie O2 SmartBox objaví možnosť Zapnúť/Vypnúť senzor. Páči sa mi, že samotné čidlo je vybavené magnetom, teda ho nemusíte skrutkovať alebo lepiť, senzor už túto vychytávku však nemá. Tiež sa pripravte na to, že pre veľmi krátku maximálnu vzdialenosť 5 mm medzi senzorom a čidlom budete zrejme musieť jeden z prvkov podkladať, aby všetko fungovalo ako má.

Čo ma milo prekvapilo je veľmi prehľadná informačná plocha na hlavnej stránke aplikácie, ktorá chronologicky zobrazuje všetko čo sa vrámci O2 Smart Boxu deje. História siaha minimálne dva týždne napäť, dlhšie som Smart Box k dispozícii nemal.

Za plus rozhodne považujem, že okrem notifikácie na smartfóne mi vedel Smart Box poslať SMS správu alebo aj priamo zatelefonovať, že prišlo k narušeniu bezpečnosti. Milé prekvapenie spočívalo v tom, že táto služba je, aspoň podľa toho, čo mne ponúkla aplikácia, zdarma. Za mňa opäť veľké plus, že všetko reagoval okamžite. Po narušení spojenia čidlo senzor okamžite vyskočila notifikácia na telefóne, ak som na ňu nereagoval do približne 30 sekúnd prišla SMS správa alebo telefónat z O2, že sa niečo deje.

Pozrite si

3 dôvody, prečo sa oplatí O2 Smart Box pre inteligentnú domácnosť

V aplikácii v zložke Robot nájdete možnosť nastaviť automatické zapínanie a vypínanie dverového senzoru, čo poteší najmä nás zábudlivých. Nastaviť sa dajú jednotlivé dni, môžete vynechať napríklad víkendy, a čas.

Zo senzorov, ktoré má aktuálne O2 v ponuke som mal možnosť vyskúšať aj detektor dymu, ktorý tiež slúži ako teplomer, a inteligentnú zásuvku. Oba senzory sa aktivujú rovnako jednoducho ako dverový senzor.

Pri dymovom senzore ma aplikácia upozornila, aby som dizajnový biely puk umiestnil čo najviac pod strop. Keďže som tento senzor používal primárne na kontrolu teploty v izbe mal som ho uložený na nočnom stolíku. Teplu som porovnával so samotným O2 smart Boxom a zariadenia sa zhodovali. Príjemné bolo skontrolovať teplotu v izbe, aj keď som bol na dovolenke v Chorvátsku. Samotný senzor reaguje aj na prudké zvýšenie teploty.

Tlačidlom, ktorým ste dymový senzor aktivovali, viete spustiť aj testovací poplach. Pripravte sa na to, že senzor má naozaj nepríjemný zvuk. Opäť automat z O2 volal okamžite po spustení poplachu. Rovnako sa okamžite na hlavnej stránke aplikácie objavila informácia o požiari v histórií.

Posledným kúskom, ktorý som možnosť vyskúšať bola inteligentná zásuvka. Párovanie s aplikáciou je opäť jednoduché. Po zastrčení do siete vás zásuvka informuje, že je aktívna krátkym zasvietením. Keď ju pustíte cez aplikáciu svieti nepretržite, čo mi trochu prekážalo v noci, keď som nabíjal telefón. Samotná zásuvka má príjemne kompaktné rozmery, teda nebude zavadzať, ak ju použijete napríklad v predlžovačke, kde je viacero zástrčiek vedľa seba.

Zapínanie a vypínanie zástrčky je v aplikácii vysunuté nad zoznam pridaných senzorov, teda máte k ovládaniu ľahký a rýchly prístup. Informuje vás o príkone a spotrebe elektriny. Zapínanie a vypínanie zástrčky viete časovať, čo z mojej skúsenosti funguje bezproblémovo. Zástrčkou tiež viete časovať, napríklad, aj osvetlenie, ak pripojíte stolnú lampičku, či iné svetlo.

Zhrnuté, podčiarknuté? O2 Smart Box je riešenie, ktoré ponúka veľa možností. Samotná „krabica“ je pekná, rovnako ako jednotlivé senzory, teda ich nemusíte nikde skrývať. Najviac sa mi páčilo, že inštalácia je absolútne jednoduchá. Rovnako ako ovládanie, to je zároveň dostatočne bohaté na to, aby ste nemali pocit nejakého obmedzenia. Milo prekvapilo telefonické oznámenie zmeny stavu.