O2 má nové Smart paušály. Prispôsobujú sa dobe aplikácií a dát. Ako?

Netradičná tlačová konferencia O2 Smart Talks odhalila nové portfólio paušálov operátora O2. Spíkri postupne prezrádzali, ako sa doba zmenila. Dnes si sťahujeme aplikácie, platíme za kvalitný obsah a žijeme sociálnymi sieťami. Nové paušály tak chcú ukázať, ako využiť moderné smartfóny na maximum.

O2 Smart Talks nebola obyčajná tlačová konferencia. Nová ponuka paušálov operátora O2 prišla až na záver. Prostredníctvom online streamu alebo aj na našich sociálny sieťach ste mohli sledovať vystúpenie štvorice spíkrov, kde nechýbal moderátor a vlogger Sajfa.

Zamyslel sa, prečo vlastne dnes vlogguje. YouTube mu totiž dáva slobodu, akú by ste v televízii hľadali márne. Tam ste tým, kým chcú aby ste boli tvorcovia seriálov a relácií. Na internete môžete byť sami sebou. Sajfa je známy nielen na YouTube, ale aj na Instagrame. A sociálne siete či sledovanie videí pomocou smartfónov dnes spotrebujú značnú časť dát, ktoré využívame vo svojich paušáloch.

Publicista Jakub Goda zase ukázal, aké je dôležité sledovať médiá, ktoré tvoria seriózny obsah. Dnes je ľahké na internete publikovať čokoľvek, stať sa redaktorom portálov, ktoré si neoverujú fakty a publikujú čokoľvek. Aj nepravdy. A ľudia to žiaľ sledujú a zdieľajú. Práve preto je dôležité v množstve spravodajských portálov rozoznať tie, ktoré skutočne odhaľujú kauzy, prinášajú obsah založený na faktoch a nie hoaxoch. Ak rozmýšľate, čo to má spoločné s paušálmi od O2, pochopíte o kúsok nižšie.

Nechýbal ani Branči Kováč, známy hudobník a raper, ktorý si zaspomínal na časy, kedy sme museli čakať na nové CD svojho obľúbeného interpreta. Trvalo to príliš dlho a nebolo to lacné. Dnes? Ak máte streamovaciu službu, máte vo svojom smartfóne takmer čokoľvek, na čo si pomyslíte. Aj pre tvorcov ide o obrovský skok vpred. Nahrajú skladbu, môžu ju ihneď pustiť do sveta a príjmať reakcie či už pozitívne alebo negatívne.

Zdena Studenková, okrem toho, že vyzerá stále lepšie a lepšie, porozprávala o aplikácii HBO GO a o nahrávaní seriálu pre HBO. Ak vám doteraz nedávali spíkri na operátorskej akcii zmysel, tu ste určite museli spozornieť. HBO GO ako súčasť paušálov? Áno, a nielen táto predplatená služba.

Pri prezentácii Igora Tótha, riaditeľa marketingu O2 nám už bolo všetko jasné. O2 mení svoje paušály. Prichádzajú O2 Smart Paušály. Prispôsobuje sa dobe. Kedysi stačilo, aby paušály mali určitý počet voľných minút. Neskôr pribudli SMS správy, dokonca hovory aj SMS/MMS boli pri vybraných paušáloch neobmedzené.

Pribúdali dáta. Ale dnes je už náš smartfón nielen na telefonovanie či posielanie správ. Je plnohodnotným multimediálnym prístrojom, v ktorom žijeme aplikáciami. Schválne, koľko aplikácií máte vo svojom smartfóne? Ktoré vám „žerú“ najviac dát?

Podľa prieskumov až 75% času na mobile trávime v aplikáciách. U O2 zákazníkov dominujú na komunikáciu appky Messenger, WhatsApp a Viber. Na navigáciu ľudia zase najviac používajú Google Mapy a Waze. Aplikácia YouTube u používateľov  spotrebúva 25% celkových dát.

Pritom 50% z našich dát míňame práve na kombináciu aplikácií YouTube, Facebook a Instagram. Operátor O2 preto chce, aby ste si na tieto najpoužívanejšie aplikácie nemíňali vaše štandardné dáta, môžete totiž na ne minúť špeciálne dáta navyše. Princíp je pritom jednoduchý.

Napríklad v prípade Modrého O2 Smart Paušálu máte k dispozícii 1 GB dát + 10 GB dát na vybranú aplikáciu. Ak si vyberiete Facebook, tak môžete komunikovať na sociálnej sieti v objeme až 10 GB/mesačne, keďže ide o aplikáciu, ktorú ste si u operátora vybrali. Mesačný poplatok je pritom 20 €.

O2 zvolil pomenovanie Smart Paušálov rovnako ako pri paušáloch doteraz, akurát najdostupnejším už nie je Modrý O2 Paušál, ale Biely O2 Smart paušál. V ňom dostanete neobmedzené volania, SMS a MMS ako u každého O2 Smart paušálu, no za dáta si priplatíte. 1 GB dát vás výjde na 3 €.

Každý ďalší O2 Smart Paušál už ponúka aj dáta v určitom objeme a špeciálne dáta naviac pre konkrétne aplikácie. Lenže vybrať si od Strieborného O2 Smart Paušálu môžete aj z tzv. prémiových aplikácií. To sú aplikácie, ktoré nie sú štandarne bezplatné a ich poskytovatelia ich ponúkajú za mesačný poplatok. U O2 žiadny ďalší poplatok naviac neplatíte, tieto prémiové aplikácie sú totiž súčasťou paušálov.

Pozrite siVšetko o hudobných streamovacích službách: TIDAL

Medzi ponúkané prémiové aplikácie patrí napríklad HBO GO, ktorú spomínala Zdena Studenková. Nechýba však ani TIDAL – aplikácia určená pre streaming hudby aj v najvyššj kvalite FLAC, rovnaku si môžete vybrať Mobilnú O2 TV, alebo aj predplatené spravodajských portálov Denník N či SME. Do prémiových aplikácií O2 radí aj YouTube, avšak nie v platenej verzii.

Vrcholom ponuky je opäť Platinový O2 Smart Paušál, ktorého cena je však vyššia o 5 €/mesačne v porovnaní so súčasným Platinovým O2 Paušálom. Navyše Bonus na zariadenie sa znížil z 288 € na 240 €. Ak si to vypočítame na dva roky, v porovnaní so súčasným Platinovým O2 Paušálom za nový Platinový O2 Smart Paušál zaplatíte o 24×5 + 48 = 168 € naviac. Dostanete však bonus 4x 10 GB na vybrané aplikácie, z ktorých dve môžu byť prémiové. Ak aplikácie využijete naplno, ponuka je to dobrá.

Ak sa rozhodnete pre OS Smart Paušál bez zariadenia, teda nevyužijete bonus na zariadenie, získate ďalších 10 GB dát na štandardnú alebo prémiovú aplikáciu, v závislosti od O2 Smart Paušálu. Pozrite si pozorne tabuľku nových O2 Smart Paušálov a bude vám všetko jasné.

Ak teda využívate svoj smartfón na maximum a žijete aplikáciami či sociálnymi sieťami, O2 Smart Paušály vás môžu zaujať. V redakcii kladne hodnotíme, že vďaka O2 sa medzi ľudmi rozšíria aj platené aplikácie ako HBO GO, TIDAL a ďalšie. Škoda len, že operátor znížil bonusy na zariadenia u väčšiny paušálov a pre mnohých zákazníkov môže byť ponuka menej prehľadná ako doteraz.

Predsalen O2 sa vždy pýšilo maximálne jednoduchou a zrozumiteľnou ponukou, teraz budete musieť viac rozmýšľať nad paušálom a správne si nakombinovať aplikácie, ktoré najčastejšie používate. Výhodou však je, že si ich budete môcť raz mesačne zmeniť jednoducho aj cez aplikáciu O2 a vo finále si vyberiete tie, ktoré skutočne budete používať.

Dôležité je vedieť i to, že ponuka platí od zajtra, t.j. 5. novembra 2019. Nové O2 Smart Paušály pritom kompletne nahradia doterajšie O2 Paušály, ktoré si už nebudete môcť od zajtra aktivovať. Ak ich však používate, môžete ich využívať naďalej, prechod na O2 Smart Paušály nie je nutnosťou.

Pozrite si aj naše video z predstavenia nových O2 Smart paušálov. Rozprávali sme sa o nich so Sajfom, Rišom z Fony.sk, ale aj Igorom Tóthom, marketingovým riaditeľom O2.

Komentáre k článku