Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

O čom sme písali pred 10 rokmi? O super simulátore či už zaniknutých produktoch

O čom sme písali pred 10 rokmi? O super simulátore či už zaniknutých produktoch
Števo Porubský
O čom sme písali pred 10 rokmi? O super simulátore či už zaniknutých produktoch

Dekáda, alebo teda 10 rokov, je vo svete technológií poriadne dlhý čas. Taký čas sme tu, TECHBOX.sk. Aj preto máte pred sebou otvorený článok o tom, o čom sme písali pred 10 rokmi. Lebo po tak dlhej dobe je to zaujímavé čítanie a pozeranie. Verili by ste tomu, že pred 10 rokmi tu boli ešte QWERTY smartfóny?

Okrem nich ale aj Pentax so svojou sériou ultrazoom fotoaparátov. Pentax Optio X90 ponúkal 26-násobný optický zoom so svetelnosťou f/2,8 – f/5.0. Škoda len, že za objektívom bol len CCD snímač s rozlíšením 12,1 Mpx. Ani rýchlosť kontinuálneho snímania nebol žiadny zázrak, skôr naopak. 1,1 fps bolo žalostne málo aj na tú dobu. HD video patrilo k priemeru, HDMI port ale zjednodušil pripájanie k televízoru.

Zdroj | Pentax

HP v tom čase predstavil notebook s plne otočným displejom. Dnes už nič také nevidieť, čo je možno aj škoda. HP EliteBook 2740p bol navyše aj vysokoodolný, mal MIL-STD 810G certifikát. 12,1″ displej mal síce len 1 280 x 800 px, no na tú dobu to bolo vcelku dosť. Displej bol plne dotykový a otočný. Nad ním bola 2 Mpx webkamera, nechýbalo Wi-Fi ani Bluetooth, či ešte aj ExpressCard 34 slot. Telo vyrobené zo zliatiny horčíka a hliníka malo 1,72 kg.

Zdroj | HP

Panasonic pred 10 rokmi predstavil nástupcu Micro 4/3 aparátu LUMIX G1, model LUMIX G2. G2-ka priniesla napríklad touch focus. Stačilo sa dotknúť objektu na displeji a G2-ka naň zaostrila. V tom čase som písal: „Výrobca novinku vybavil nielen vylepšeným hľadáčikom, ale aj samotným displejom. Hľadáčik ponúkne rozlíšenie až 1,44 Mpx s 1,4x zväčšením. Výklopný displej však prešiel ešte väčšími zmenami. Má síce rovnakú uhlopriečku – 3 palce, no Panasonic mu pridal dotykovú vrstvu, ktorá dovoľuje ovládať najrôznejšie funkcie (zaostrovanie, prechádzanie menu, listovanie fotografiami…) omnoho jednoduchšie a rýchlejšie – priamo na displeji.“ 

Zdroj | Panasonic

Alcatel pred dekádou predstavil jeden zo svojich posledných QWERTY smartfónov. Alcatel OT-980 ju mal schovanú pod výsuvným displejom. Ten mal iba 2,8″ a rozlíšenie 240 x 320 px. Navyše bol rezistívny. V tom čas ponúkal napríklad HSPA pripojenie cez sieť operátora, no mal aj Wi-Fi. Kolega o novinke napísal: „Vnútornú, 70 megabajtovú pamäť môžete rozšíriť microSD(HC) pamäťovými kartami až do 16 GB, čo by malo stačiť pre hudbu, obrázky, videá a iné. Potešiteľná je prítomnosť 3,5 mm jacku, 2 Mpx fotoaparát ale veľmi neoslní. Dostatok energie smartfónu Alcatel OT-980 dodáva 1 150 mAh batéria, ktorá ho má v pohotovosti udržať do 400 hodín a počas telefonovania až do ôsmich hodín.“ Aj vám sa vyčaril úsmev na tvári?

Zdroj | Alcatel

Pred 10 rokmi sme objavili aj unikát z Čiech, Motion-Sim 4DOF, špeciálny simulátor hlavne pre automobilové hry. Unikátny simulátor sa neskôr dostal aj na Slovensko, no po pár mesiacoch sa po ňom zľahla zem. K novinke som napísal: „Ten okrem spomínaných komponentov (volant a riadiaca páka) obsahuje niekoľko hydraulických piestov, ktoré verne kopírujú pohyb automobilu či motorky v počítačovej hre. Momentálne „kreslo“ podporuje len niekoľko formátov počítačových hier, no aj s nimi si užijete zábavy viac ako dosť. Ak by ste si toto monštrum zaobstarali skôr ako sa nám dostane do redakcie (čo asi nikdy) prosím dajte nám o tom vedieť. A aby som nezabudol. Cena tejto šialenosti začína „len“ na 18 500,00 €!“

10 rokov späť sme písali aj o prvých vylepšeniach batérií. Tie zo Stanfordu mali vydržať 4x viac ako Li-Ion batérie. „Vedci v súčasnosti vyvinuli Li-S batériu, ktorá dokáže tieto problémy obísť a je omnoho bezpečnejšia ako pôvodný typ.“ Nedočkali sme sa ich ani dodnes.

Sony pred 10 rokmi asi ešte netušil aký osud čaká digitálne kompakty a tak predstavil Sony Party-Shot. Zariadenie s digitálnym kompaktom, ktorý na svoju dobu ponúkal nezvyčajné funkcie ako sledovanie tvárí, automatické snímanie, smile shutter apod. To, že dnes už nič také neexistuje nie je žiadne prekvapenie.